Біженці не тільки люди, а і тварини: про вплив війни на тваринний світ України

Головне фото новини
Фото: Валерій Коцюруба
1kr.ua
Біженцями бувають не тільки люди, а й тварини, — посміхається очільник Зеленодольської тергромади Дмитро Невеселий, коли мова заходить про міграцію кабанів.

Війна російської армії принесла смерть та біль не лише українському народу, а й довкіллю. Тисячам диким тваринам Донецької, Луганської, Херсонської, Харківської, Дніпропетровської та інших областей довелося мігрувати, щоб врятуватися. Частина з них загинула під обстрілами, під час пожеж, від відсутності їжі.

«До нас приходили біженці, не тільки люди, а й тварини. Наприклад, влітку до нас завітали більше ніж 300 диких кабанів. Це спочатку викликало жарти, а потім це стало невеличкою проблемою. Коли тварини зайшли на городи людей та допомогли їм повикопувати всю картоплю, почали викопувати квіти. І це був хаос», — говорить Дмитро Невеселий, Зеленодольський міський голова.

Окупанти били по Зеленодольську, а вони висаджували квіти, — історія відновлення міста

Мігрують не лише дикі тварини, а і здичавіла худоба, яка через евакуацію людей залишалася без догляду, птахи, які у цьому плані гнучкіші, але все одно переживають сильний стрес. Також більше тисячі тварин вдалося евакуювати з зон бойових дій волонтерам гуманістичного руху «UAnimals». Криворізький біолог Валерій Коцюруба говорить, що найбільш страждають від бойових дій представники рідкісних видів тварин, практично всі представники Червоної книги України.Фото «UAnimals»
врятовані з прифронтових міст та сіл тварини
«На жаль, під час бойових дій багато тварин не виживають. Гинуть від пожеж, гинуть від поранень, гинуть від тяжких хвороб та складних стресових ситуацій. Це призводить до значних змін їх біології. Наприклад, на території Полісся значний вплив був на популяції рідкісних видів птахів: пугача, орлана-білохвоста, підорлика малого та тетерука. Перелік нескінченний», — розповідає Валерій Коцюруба.

Зараз практично 200 територій природно-заповідних зон України знаходяться у небезпеці, деякі з них під щоденними обстрілами, окупацією або заміновані. Раніше редакція «Першого Криворізького» писала, що з 24 лютого Росія обстріляла понад 900 об’єктів природно-заповідного фонду.

Тому українські науковці та екоактивісти неабияк занепокоєні можливістю знищення заповідних земель та зникнення взагалі деяких видів тварин. Наприклад, після Другої світової війни на Поліссі практично зникла популяціях бурого ведмедя, зникли зубри. А сьогодні під загрозою практично всі степові види на території Донбасу, Луганщини, Харківщини та Херсонщини.Автор фото: Валерій Коцюруба

«Якщо брати окремі приклади вже нашого століття, то у 2015 році через війну російської армії у Донецькій області, де був новостворений Національний природний парк «Меотида», були знищені популяції степового бабака, понад 30 тисяч особин мартина каспійського та місця гніздування кучерявого пелікана. Те, що створювалося роками було знищено за один рік», — говорить Валерій Коцюруба.

Зазначимо, що попри окупацію території заповідника «Асканія-Нова» співробітники продовжують працювати та доглядати за тваринами та рослинами. Але велика територія все ж таки була пошкоджена під час проходження російської військової техніки.

Які заповідні території можуть зникнути через війну в Україні

Така ж доля чекає практично всі ділянки окупованих територій. Тому прогнози експертів край негативні. Це стосується Чорноморського біосферного заповідника і національного природного парку «Азово-сиваський» і понад 200 території України.Зараз екологи та біологи встановлюють наслідки війни та проводять відповідні дослідження, але основний обсяг роботи ще попереду, після перемоги України. Валерій Коцюруба говорить:
«Для цього нам потрібно мати вцілілих спеціалістів, частина з яких зараз знаходиться в рядах Збройних сил України та захищають наші землі.

І є надія, що у нас удасться поступово відновити рослинний та тваринний світ нашої країни».

Скільки точно нам знадобиться часу на відновлення невідомо, тому що наслідки війни — не лише прямі, а і відтерміновані. Сьогодні вже ведуться дискусії на всеукраїнському та міжнародному рівнях щодо варіантів відновлення та пом'якшення впливу війни на довкілля України та світу. Для відновлення природного фонду біологи пропонують використовувати природні механізми. Наприклад, після Першої та Другої світових війн деякі країни ЄС також виділили деякі землі під так звану консервацію, або рекультивацію.


Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.


Повітряна тривога

Попередня тривога тривала –
40 хв

Все гаразд

20 : 12

Новини 1kr.ua в Tеlеgram

Ми в соціальних мережах

Україна

Booking.com