Наслідки руйнації Каховської ГЕС та зелене відновлення — основні теми екологічного форуму в Кривому Розі

Наслідки руйнації Каховської ГЕС та зелене відновлення — основні теми екологічного форуму в Кривому Розі

Фото: Перший Криворізький

28 листопада в Кривому Розі пройшов екологічний форум, під час якого українські науковці, держслужбовці та громадськість обговорили результати вже наявних досліджень наслідків для довкілля Херсонщини, Дніпропетровщини, Запоріжжя й Миколаївщини в результаті підриву Каховської ГЕС.



На форумі були присутні представники Держекоінспекції Південного та Придніпровського округів, Євген Ситниченко, голова Криворізької районної військової адміністрації, представники та голови громад Криворізького району, екоекспертки громадської організації «Досить труїти Кривий Ріг». Також онлайн до обговорення приєдналися Олена Криворучкіна, заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Ірина Олінкевич, представниця Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Владислав Ігнатенко, представник Спеціалізованої екологічної прокуратури та науковці.

Раніше редакція «Першого Криворізького» писала, що знищення окупантами Каховської ГЕС і зневоднення водосховища — екоцид. Тоді наслідки від руйнації Каховської ГЕС порівнювали з атомною аварією.

«Руйнування дамби Каховського водосховища призвело до багатьох проблем, зокрема зі станом і якістю питної води, подачею води, а також іншими екологічними наслідками. Ця ситуація потребує невпинної уваги. Уже проведені дослідження донних відкладень, але ми повинні продовжувати працювати в цьому напрямі, адже експерти наголошують на необхідності очищення забруднених територій. Також потрібен додатковий моніторинг для оцінки довгострокового впливу забруднювачів на екосистему та здоров’я людей.

Екологічні наслідки повномасштабного вторгнення є надзвичайно серйозними, тому їх детальне вивчення є нашим обов’язком. Завдяки ініціативі програми ООН з охорони довкілля розпочато створення платформи зеленого відновлення. Ми не можемо зволікати й маємо діяти вже зараз, керуючись принципами зеленого курсу. Відповідні обговорення відбулися в комітеті, а також у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів», — говорить Олена Криворучкіна, заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.


Міжрегіональні територіальні органи Державної екологічної інспекції України розрахували шкоду, завдану довкіллю та природним ресурсам унаслідок підриву Каховської ГЕС, — це понад 77,8 мільярда гривень. На офіційному сайті Міністерства захисту довкілля й природних ресурсів України зазначена орієнтовна сума збитків у 146,6 мільярда гривень.


«Руйнування Каховської ГЕС є найбільшою екологічною та гуманітарною катастрофою в Європі за останні десятиліття. Близько 870 тисяч людей втратили доступ до централізованого водопостачання. Забруднення Чорного моря нафтопродуктами й іншими токсичними речовинами перевищує норму втричі. Зафіксовано надзвичайно високі концентрації забруднювачів: в окремих точках рівень волюметрії перевищує допустимі норми більш ніж у 100 разів, а концентрація цинку — у 60 разів. Під загрозою зникнення опинилися 30% природно-заповідного фонду Херсонщини.

Ці факти яскраво демонструють, як війна руйнує життя мільйонів людей і завдає нищівного удару по навколишньому середовищу. Це виклик для всіх нас — об’єднати зусилля для зменшення негативного впливу війни на довкілля та для відновлення наших екосистем», — говорить Ірина Олінкевич, представниця Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.


Читайте також: Що з річками Кривого Рогу та чому знищення Каховської ГЕС погіршило ситуацію

Ірина Олінкевич розповідає, що ще у 2023 році Міндовкілля створило робочу групу для розробки плану відновлення довкілля. До її складу увійшли провідні українські фахівці та науковці в галузях лісорозведення, збереження біорізноманіття, водного господарства, ґрунтознавства, хімічної безпеки тощо.

«Також Уряд ухвалив низку нормативно-правових актів, зокрема постанови про затвердження порядку реалізації експериментального проєкту з будівництва магістральних водогонів. Також ухвалено постанову, яка спростила процедури будівництва, реконструкції та капітального ремонту артезіанських свердловин і об’єктів централізованого питного водопостачання.

Окрім цього, Кабінет Міністрів затвердив постанову про управління побутовими відходами в особливих умовах, яка визначає алгоритм поводження з відходами на територіях, що зазнали впливу руйнування Каховської ГЕС. Також у цьому році затверджено державну цільову програму комплексного відновлення довкілля, спрямовану на вирішення нагальних екологічних проблем», — пояснює Ірина Олінкевич.
У контексті відбудови та створення платформи дій для зеленого відновлення України під час форуму виступили представниця Програми ООН з навколишнього середовища Ксенія Висоцька та адвокат громадської організації «ІНПОЛІТ» Євгеній Крамаренко.

Також на форумі представили основні результати пілотного дослідження осушеного дна водосховища, організованого міжнародними екологічними організаціями, та результати дослідження громадського моніторингу організацією «Досить труїти Кривий Ріг».



Більше про громадський моніторинг, досудові розслідування та перспективи притягнення РФ до відповідальності читайте згодом у наступних матеріалах і дивіться у відеосюжеті «Першого Криворізького» в спецпроєкті «Війна довкілля».



Фото: Тадеуш Бабеуш

Посилання скопійовано в буфер обміну