Мистецтво, яке зберігає націю: у Кривому Розі відкрили виставку
Фото: Перший Криворізький
Про це повідомляє журналістка «Першого Криворізького» з місця подій.
Виставка присвячена Всеукраїнському дню працівників культури та майстрів народного мистецтва, яке відзначають 9 листопада. Вона зібрала більше 25 авторів та авторок з різних куточків України, які представили понад 50 робіт.
«Музей продовжує традицію підтримки народних майстрів, тим більше сьогодні це надважливо. Оскільки не лише українська мова, але й мистецтво, яке пройшло століття випробувань та відбору, пов'язує нас з прадавніми часами. Тому воно важливе для виживання нашої нації сьогодні», — зазначила Анастасія Ярошевич, завідувачка філії музею квартири художника Григорія Івановича Синиці.
Виставка представляє різноманітні техніки народного мистецтва: ткацтво, підсвічники з деревини та металу, вишивка, роботи із соломкою, бісероплетіння, вириванки та витинанки, твори на склі та флорамозаїка. Останню створила учениця Григорія Синиці, пані Олена Телятник, яка продовжує розвивати цю техніку.
А ще були представлені роботи юної криворожанки Софі Ульянової, чия персональна виставка відкрилась 4 жовтня.
На відкритті також нагородили митців почесними грамотами та подяками за вагомий особистий внесок у розвиток української культури і мистецтва, активну громадську позицію та за участь у художній виставці творів народного декоративного та декоративно-ужиткового мистецтва.
Митець, журналіст та письменник Олександр Степаненко також представив свої вироби — підсвічники з деревини, металу та воску. Також він має колекцію з більше 500 підсвічників, серед них є й старовинні, створені ще у 18 столітті.
Особливу увагу привернула до себе Лариса Федорівна Кравченко, майстриня з Полтавщини, яка розповіла про історію та традиції української вишивки. Вона наголосила на важливості збереження автентичних технік та символів, які несуть в собі глибокий зміст і енергетику.
«Рушники мають свою енергетику. Вони сприяють злагоді в сім'ї, вони дають можливість молодятам жити щасливо, без сварок. Тому що енергетика, яка йде від цього рушника, заспокоює, вона любляча сама і її люблять, тому й одне одного в сім'ї люблять», — зазначила Лариса Кравченко.
Лариса Федорівна зазначає, що для вишиваних рушників важлива і тканина, адже «це енергетика, це наше стародавнє співчуття, співіснування з природою, з нашою рідною землею, землею, і це треба шанувати і треба його продовжувати».
А ще вона додала, що справжня українська народна вишивка створюється «швом», але згодом вишивання «хрестиком» «полонило» стародавню традицію.
Також митчиня дала поради, як правильно створювати вишиванки:
«Маємо шити сорочку так, як шили наші предки. Крій був інший е сучасний, що вирізається кругом, це по-перше. По-друге, сорочка обов'язково внизу має бути визерунком оздоблена, як оберіг, щоб з землі якась нечисть не потрапила до жінки. Сорочки були широкі для того, щоб ховати, якщо жінка вагітна, щоб якийсь негатив не потрапив до дитини, вона здоровенька народилася».
Серед іншого Лариса Федорівна розповіла, що на жіночих вишиванках часто зображували візерунки на рукавах на знак пошани жіночим рукам за їх працю. А ще неможна носити сорочки вишиті маками, адже вони означають про смерть близьких.
«Це квітка пам'яті за загиблим, і одягали таку сорочку тільки у поминальні дні».
Здебільшого представлені роботи створені цьогоріч, але є й ті, які зроблені на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Так про свої твори розповів Валерій Любас, що вони вирізались у розпал подій, «коли всі сиділи і слухали той телевізор, що відбувається, два-три тижні нам обіцяли, і воно так все до купи склалося, тому вони такі, можливо, не дуже яскраві».
Виставка «Мистецтво традиції» — це не просто демонстрація талантів народних майстрів, а й нагадування про те, що українська культура є незламною і продовжує жити навіть у найскладніші часи.
Виставка триватиме до Нового Року з неділі по четвер з 10:00 до 17:00 у Музеї-квартирі художника Григорія Синиці за адресою проспект Університетський 13, квартира 18.
Щоб дізнаватися новини Кривого Рогу та всієї України першими, приєднуйтесь до telegram-каналу "Першого Криворізького".