Пожежі на Миколаївщині: причини та наслідки для довкілля

Фото: Перший Криворізький
Пожежники ГУ ДСНС у Миколаївській області гасять пожежу
З лютого 2022 року по липень 2024 було проведено вже 160 розрахунків шкоди, завданої атмосферному повітрю Миколаївської області внаслідок збройної агресії, і з них 50 розрахунків — збитки саме внаслідок пожеж, що виникли в екосистемах, говорить в. о. начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) атмосферного повітря Миколаївської області Надія Кривцун. З початку повномасштабного вторгнення одним із основних напрямів діяльності екологічної інспекції є розрахунок збитків, спричинених військовою агресією. Інформація щодня направляється до оперативного штабу при Державній екологічній інспекції України для фіксації, упорядкування інформації та формування єдиного реєстру збитків довкіллю.

Надія Кривцун, виконуюча обов'язки начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) атмосферного повітря Миколаївської області
«Загальна сума цієї шкоди від горіння лісів, полів із врожаєм, пожнивних залишків сухостою вже сягнула майже 22,5 мільярда гривень. Обрахована площа пожеж від обстрілів досягла майже 5 тисяч гектар. Маса викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря становить 2,7 мільйона тонн», — зазначає Надія Кривцун.
Екоінспекторка повідомляє, що підвищення температури повітря теж спричиняє пожежі в екосистемах.

«За даними оперативної інформації, яка надходить до Державної екологічної інспекції від головного управління ДСНС, за останні тижні зафіксовано десятки фактів горіння пожнивних залишків лісосмуг, сухостою, чагарників, очерету», — каже Надія Кривцун.
За словами в. о. начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) атмосферного повітря Миколаївської області Надії Кривцун, ще однією причиною пожеж є людський фактор, а саме — необережне поводження з вогнем або навмисний підпал, спалювання сухої рослинності, сміття.
«Особливо вражають дійсно масштаби цих пожеж і відсутність екологічної свідомості громадян. Наслідки для довкілля від пожеж екосистем є вкрай небезпечні. Вони є причиною зниження водорегулюючої ґрунтозахисної санітарно-гігієнічної, кліматичної та протиерозійної ролі лісу в природних екосистемах», — розповідає екоінспекторка.
До складу диму входять пил, окис азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. Крім того, димом у повітря вивільняються діоксини — одні з найбільш отруйних речовин. Такі пожежі призводять до руйнування ґрунтового покриву, загибелі ґрунтоутворюючих мікроорганізмів.

Владислав Ліптуга, головний інспектор відділу пожежної безпеки управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України у Миколаївській області, говорить, що вони спільно з органами влади та представниками лісового господарства проводять роз’яснювальну роботу в лісових масивах на відкритих територіях, екосистемах тощо.
«З початку року було проведено більше тисячі профілактичних заходів, де громадянам було вказано про дотримання правил пожежної безпеки і наголошено, що за порушення правил пожежної безпеки в екосистемах лісу передбачена адміністративна відповідальність. Але, на жаль, як показує статистика, саме нехтування громадянами всіх правил є причиною більшості пожеж. Ми створили моніторингові групи, які за допомогою БПЛА, скажем так, дивляться обстановку, яка склалася в кожному районі», — повідомляє Владислав Ліптуга.
15 квітня — День працівників кримінального розшуку України

Фото: Первый Криворожский
15 квітня Всесвітній день мистецтва (World Art Day). Дату святкування обрали на честь дня народження Леонардо да Вінчі (1452 рік), який вважається найяскравішим представником епохи Відродження. Подія була започаткована Організацією Об'єднаних Націй 2012 року.
День екологічних знань - дата веде свою історію з 1992 року, коли на Конференції ООН в Ріо-де-Жанейро, де обговорювалися проблеми навколишнього середовища, було підкреслено величезне значення екологічної освіти населення всіх країн світу в реалізації стратегії виживання і для стійкого розвитку людства.
Іменини в цей день святкують Григорій, Єгор і Георгій.
Раніше наші предки вірили у прикмети 15 квітня:
- багато води розлилося — буде хороший річний сінокіс і багатий урожай;
- крик перепела чується — прикмета того, що буде багатий збір хліба;
- на південь 15 квітня летить клин журавлів — рік буде неврожайним і невдалим;
- крига тане і тоне на озерах — буде поганий збір врожаю в цьому році;
- дергачі 15 квітня кричать — літо родючим буде;
- ворони граються високо в небі — буде ясна і сонячна погода;
- голуби 15 квітня воркують — чекайте тепла.
1874 — в Парижі в майстерні фотографа Надара організована перша виставка творів художників-імпресіоністів.
1877 — італійський винахідник Енріко Форланіні підняв в повітря прото-вертоліт.
1881 — п'ятеро народовольців, які брали участь в замаху на царя Олександра II, були повішені.
1896 — в Афінах завершилися Олімпійські ігри, вперше відроджені з часів Античності.
1912 — в Атлантичному океані в результаті зіткнення з айсбергом в першому ж рейсі затонув пасажирський пароплав «Титанік».
1924 — в США вийшов перший в світі атлас автомобільних доріг.
1929 — в СРСР введено державне пенсійне забезпечення за віком.
1951 — в Лондоні вперше пройшли вибори «Міс Всесвіт», або «Міс Світ».
1989 — тиснява на стадіоні Хіллсборо. Загинули 96 людей, а поранення отримали - 766.
2013 — терористичний акт на Бостонському марафоні.