Як у Миколаївському зоопарку вирішили питання відсутності водопостачання

Як у Миколаївському зоопарку вирішили питання відсутності водопостачання

Фото: Перший Криворізький

На території Миколаївського зоопарку пробурили дві свердловини під час повномасштабного вторгнення, аби забезпечити понад 4 тисяч тварин водою. У квітні 2022 року через обстріли з боку російської армії місто залишилось без централізованого водопостачання, тож зоопарк мусив шукати інші способи дати тваринам воду.

«Для нас це було абсолютно неочікувано, коли у квітні раптом місто перестало подавати воду. Спочатку думали, що це на день, на два, а за тиждень воду дадуть. Як з’ясувалось, нормальної води досі в Миколаєві немає. Той період, коли води не стало в усьому місті, був, звісно, одним із найскладніших в історії зоопарку. Ми тоді звернулись до волонтерів, до міського водоканалу», — розповідає директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчій.Володимир Топчій, директор Миколаївського зоопарку

Тоді працівники зоопарку розуміли, що питання евакуації тварин — занадто дороге і небезпечне. Тому треба було вирішувати питання з водою на місці. Володимир Топчій пояснив, що евакуація небезпечна не лише в плані обстрілів, а самої дороги – гідний догляд та умови під час транспортування. Не кожна тварина може пережити довгий шлях, так само нелегко знайти й людей, які готові бути з твариною, доглядати її, наприклад, зі слоном чи тигром під час перевезення.

На початок вторгнення росіян в Україну в Миколаївському зоопарку було близько чотирьох тисяч тварин, колекція яких пізніше збільшилась, адже люди евакуювались і приносили до зоопарку своїх черепах, папуг тощо.Перші дні, коли був зруйнований водопровід, воду в зоопарк возили МКП «Миколаївводоканал» бочками та волонтери. За словами директора зоопарку, воду тваринам привозили з Одеси, з Кропивницького в баклажках, у бочках, у цистернах. Привозити потрібно було часто, майже кожен день.

«Це потрібно було робити ледь не кожен день, тому що об’єм води, який нам потрібен, дуже великий — близько десяти кубів на добу. У нас же басейни, у нас є тварини, які живуть у воді: бегемоти, білі ведмеді. Воду потрібно замінювати, і поїти, і прибрати потрібно постійно. І ось протягом, мабуть, півтора місяця ми жили на такому підживленні водою, яку нам привозили. Потім зрозуміли, що нам необхідно робити свердловину», — згадує директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчій.

Відвідувачі зоопарку

Миколаївському зоопарку зробили свердловину одному з перших у місті. Допомогло місто. На спорудження свердловини витратили власні кошти, каже Володимир Топчій.
«Це була перша свердловина, а потім, коли ми побачили, що це добре, вийшло, ми зробили другу свердловину. І зараз у зоопарку дві свердловини. Ми користуємось водою з-під землі, але, на жаль, ця вода не є питною, вона дуже жорстка, її потрібно очищати, вона умовно придатна до пиття. Місто передало нам велику установку зворотного осмосу, промислову. Вона була встановлена в зоопарку. Ще невелика установка очищення води в кормоцеху стоїть. Тому ми зараз забезпечені очищеною водою, яку беремо з-під землі, міську воду ми не беремо», — зазначає директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчій.
Водопровідна система зоопарку відрізана від міста. Комунальна установа перекрила подачу міської води до зоопарку і користується тільки водою з-під землі.

«Потреба у воді така ж, як була: і до війни, і зараз одна й та сама. Якість води та її кількість лишається однаковою що до війни, що ось під час війни. Зараз завдяки двом нашим свердловинам ми забезпечені водою в достатній кількості. Уже три роки ми живемо під час війни, і це не так просто було налагодити все: і колектив зберегти, і тварин зберегти. Це не тільки вода, це й корми, це й відвідувачі, це відсутність грошей», — розповідає директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчій.

Відео: Михайло Коваль

Редактор: Альона Музика

Посилання скопійовано в буфер обміну