Як у Миколаївському зоопарку вирішили питання відсутності водопостачання

Фото: Перший Криворізький
«Для нас це було абсолютно неочікувано, коли у квітні раптом місто перестало подавати воду. Спочатку думали, що це на день, на два, а за тиждень воду дадуть. Як з’ясувалось, нормальної води досі в Миколаєві немає. Той період, коли води не стало в усьому місті, був, звісно, одним із найскладніших в історії зоопарку. Ми тоді звернулись до волонтерів, до міського водоканалу», — розповідає директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчій.

Володимир Топчій, директор Миколаївського зоопарку
Тоді працівники зоопарку розуміли, що питання евакуації тварин — занадто дороге і небезпечне. Тому треба було вирішувати питання з водою на місці. Володимир Топчій пояснив, що евакуація небезпечна не лише в плані обстрілів, а самої дороги – гідний догляд та умови під час транспортування. Не кожна тварина може пережити довгий шлях, так само нелегко знайти й людей, які готові бути з твариною, доглядати її, наприклад, зі слоном чи тигром під час перевезення.
На початок вторгнення росіян в Україну в Миколаївському зоопарку було близько чотирьох тисяч тварин, колекція яких пізніше збільшилась, адже люди евакуювались і приносили до зоопарку своїх черепах, папуг тощо.
Перші дні, коли був зруйнований водопровід, воду в зоопарк возили МКП «Миколаївводоканал» бочками та волонтери. За словами директора зоопарку, воду тваринам привозили з Одеси, з Кропивницького в баклажках, у бочках, у цистернах. Привозити потрібно було часто, майже кожен день.
«Це потрібно було робити ледь не кожен день, тому що об’єм води, який нам потрібен, дуже великий — близько десяти кубів на добу. У нас же басейни, у нас є тварини, які живуть у воді: бегемоти, білі ведмеді. Воду потрібно замінювати, і поїти, і прибрати потрібно постійно. І ось протягом, мабуть, півтора місяця ми жили на такому підживленні водою, яку нам привозили. Потім зрозуміли, що нам необхідно робити свердловину», — згадує директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчій.

Миколаївському зоопарку зробили свердловину одному з перших у місті. Допомогло місто. На спорудження свердловини витратили власні кошти, каже Володимир Топчій.

«Це була перша свердловина, а потім, коли ми побачили, що це добре, вийшло, ми зробили другу свердловину. І зараз у зоопарку дві свердловини. Ми користуємось водою з-під землі, але, на жаль, ця вода не є питною, вона дуже жорстка, її потрібно очищати, вона умовно придатна до пиття. Місто передало нам велику установку зворотного осмосу, промислову. Вона була встановлена в зоопарку. Ще невелика установка очищення води в кормоцеху стоїть. Тому ми зараз забезпечені очищеною водою, яку беремо з-під землі, міську воду ми не беремо», — зазначає директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчій.

Водопровідна система зоопарку відрізана від міста. Комунальна установа перекрила подачу міської води до зоопарку і користується тільки водою з-під землі.
«Потреба у воді така ж, як була: і до війни, і зараз одна й та сама. Якість води та її кількість лишається однаковою що до війни, що ось під час війни. Зараз завдяки двом нашим свердловинам ми забезпечені водою в достатній кількості. Уже три роки ми живемо під час війни, і це не так просто було налагодити все: і колектив зберегти, і тварин зберегти. Це не тільки вода, це й корми, це й відвідувачі, це відсутність грошей», — розповідає директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчій.
Відео: Михайло Коваль
Редактор: Альона Музика
На Дніпропетровщині енергетики відновили світло для понад 1,4 тисячі родин

Фото: Перший Криворізький
Про це повідомляє «Перший Криворізький» з посиланням на ДТЕК Дніпровські електромережі.
Попри постійну загрозу, фахівці продовжують відновлювальні роботи одразу після отримання дозволу від Збройних сил України та ДСНС.
Через щоденні атаки російських військ на Дніпропетровщині руйнується енергетична інфраструктура. Проте енергетики роблять усе можливе, щоб якомога швидше повернути світло до будинків.
У разі зникнення світла жителів закликають звертатися через офіційні канали зв’язку ДТЕК Дніпровські електромережі:
- чат-боти у Viber та Telegram;
- офіційний сайт та соцмережі;
- контакт-центр: +38 (056/066/067/063) 790-99-00.