Інформаційна гігієна: як криворіжцям не потрапляти у пастку шахраїв та російських фейків
Фото: Перший Криворізький
Чому не варто підписуватись на всі псевдопатріотичні групи у соцмережі та на анонімні канали у месенджерах, розбиралась редакція «Першого Криворізького».
Один з десятків анонімних telegram-каналів, який розрахований на криворізьку аудиторію, серед правдивих новин публікує пости, які містять кремлівські наративи або шахрайські посилання.
Наприклад, 3 червня цей канал оприлюднив пост про нібито графіки відключення електроенергії по всій Україні: «Світла не буде по 6 годин. Через значні руйнування енергетичної інфраструктури, сьогодні вводять графік погодинних відключень світла по ВСІЙ території України. Вже опублікували ОНОВЛЕНІ графіки для всіх областей. Початок відключень вимушені застосовувати з 03.06.2024 на всій території України!».
Водночас компанія «ДТЕК Дніпровські електромережі» оприлюднила інформацію про те, що на 4 червня відключення світла на Дніпропетровщині не передбачаються.
Посилання в анонімному telegram-каналі, де ніби мали бути графіки відключень, вели у бот, який насправді збирав інформацію про користувача. Для чого ця інформація могла бути використана, редакції достеменно не відомо, але, не виключено, що для шахраювання.
У Фейсбуці можна зустріти псевдопатріотичні публікації, які закликають людей до реакції — поширення, коментування, додавання у певну групу. Картинки до таких постів інколи несправжні – тобто згенеровані штучним інтелектом. Тому на цих зображеннях часто можна помітити 3 руки в однієї людини, 6 пальців на руці, дивні прапори, герби країн, яких не існує тощо.
Такі дописи розраховані на виявлення аудиторії, якою можна маніпулювати за допомогою емоцій, розкручувати групи і сторінки у соціальних мережах, які час до часу просувають кремлівські наративи.
Правила інформаційної гігієни
- Ставтеся до інформації критично.
Не вірте всьому відразу. Питайте себе: кому вигідне поширення цієї інформації? Яку реакцію очікує джерело? Чому мені це повідомляють?
Особливо обережно ставтеся до статистики: цифрами часто маніпулюють, вони можуть вводити в оману.
- Перевіряйте інформацію.
Поширення неперевіреної інформації може завдати великої шкоди. Перевіряйте факти, шукайте верифіковані першоджерела (інформація в них підтверджена як правдива і надійна. Наприклад, якщо це наукове дослідження, то його дані перевірені іншими науковцями. Якщо це новинний репортаж, то факти в ньому підтверджені з кількох незалежних джерел).
Будьте обережні з донатами у соціальних мережах. Надсилайте кошти лише перевіреним доброчесними медіа волонтерам, волонтеркам і організаціям або тим, кого знаєте особисто. Слідкуйте, чи публікують вони звіти про витрачені кошти.
- Ознаки фейкової або маніпулятивної публікації
Будьте пильними і дотримуйтесь інформаційної гігієни, підписуйтесь лише на медіа та канали, чиїх авторів або засновників ви знаєте. Нагадаємо, Інститут масової інформації опублікував всеукраїнську Мапу рекомендованих медіа, серед яких є і «Перший Криворізький».
Фото: Владислав Нестеренко
Редактор: Софія Скиба