Минулоріч 9 мешканців Дніпропетровщини отруїлися дикорослими грибами: як вберегтися
Фото: Перший Криворізький
Про це повідомляє Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Найчастіше отруєння людей дикорослими грибами пов’язані із вживанням пластинчатих отруйних грибів, зокрема, блідої поганки. Отрута цього виду грибів наскільки небезпечна, що одне плодове тіло може призвести до смерті декількох людей.
Отже, навіть якщо ви зібрали їстівні гриби, то не можна точно стверджувати, що під дією факторів навколишнього середовища вони не стали отруйними. При цьому отруєння можливе хімічними речовинами, які ввібрали в себе гриби:
- у зв’язку із біологічними особливостями (наявність хітинової оболонки) гриби є важкою їжею для дітей, людей похилого віку, що може спровокувати порушення роботи шлунково-кишкового тракту.
- отруєння можливі при неправильній, несвоєчасній кулінарній обробці. Неправильне приготування деяких грибів, які вважаються умовно-їстівними, часто є одним із важких факторів грибних отруєнь. Багато потерпілих стверджує, що варили гриби довго. Однак, важливо не тривале варіння, а декілька разів зливати відвар, бо він є найнебезпечнішим.
- отруєння виникають при вживанні старих, перезрілих грибів, які є добрим живильним середовищем для патогенних мікроорганізмів.
- у спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини. Отже під час посухи грибів краще не їсти взагалі.
Хибні твердження і невірні думки про способи визначення придатності грибів до споживання:
- отруйні гриби мають неприємний запах, смак. Але запах та смак смертельно отруйного гриба блідої поганки або червоного мухомора не має ніяких неприємних особливостей, а навпаки, запах блідої поганки нагадує запах звичайної печериці.
- в молодому віці всі гриби їстівні. Насправді, бліда поганка однаково отруйна як в молодому, так і в зрілому віці.
- комахи та слимаки не їдять отруйних грибів. Це також абсолютно невірна думка, оскільки вони нарівні з їстівними грибами, їдять і сильно отруйні гриби. Грибами живлять багато видів комах, які одночасно є розповсюджувачами грибних спор.
- не допоможуть у визначенні отруйності грибів ні срібна ложка, ні головка цибулі або часнику. Насправді побуріння цибулі або часнику можуть викликати як отруйні, так і їстівні гриби в залежності від вмісту в них ферменту тирозинази. Потемніння срібних предметів залежить від хімічної дії на срібло ряду амінокислот.
- дітям
- людям похилого віку
- хворим на захворювання шлунково-кишкового тракту
- вагітним та матерям, які годують дітей молоком
- потерпілого слід госпіталізувати або викликати лікаря додому. Важливо – не втратити так званий „Золотий час”, тобто, проміжок часу від появи перших ознак захворювання до моменту надання першої медичної допомоги. Для багатьох потерпілих втрата цього часу виявилася фатальною.
- до приходу медпрацівників хворому щоб видалити токсини слід негайно неодноразово промити шлунок. Для цього потерпілому треба дати велику кількість води кімнатної температури, до якої попередньо додають сіль або марганцівку, викликати штучну блювоту. Після промивання шлунку хворого необхідно напоїти холодним чаєм, злегка підсоленою водою. Для повного очищення кишечнику застосовують клізму.
- хворий до госпіталізації повинен дотримуватись постільного режиму, щоб не прискорився кровообіг. Категорично протипоказані алкогольні напої, які прискорюють всмоктування отрути!
Поради тим, хто планує збирати гриби:
- не споживайте дикорослих грибів, як продукту взагалі. Особливо небезпечні пластинчаті гриби (серед грибів, які спричинили отруєння в області на протязі останніх років 60% становлять саме пластинчасті гриби (потерпілі стверджували, що вживали гриби, схожі на печериці, зеленушки, сироїжки, тощо);
- стережіться збирати старі, перезрілі або дуже молоді гриби;
- не порівнюйте зібрані гриби чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках – вони не завжди відповідають дійсності;
- не дозволяйте збирати гриби дітям;
- не вживайте гриби під час споживання алкогольних напоїв, це прискорює процеси всмоктування отрути;
- не збирайте дикорослі гриби на узбіччях автомобільних та залізничних доріг, на місцях тваринницьких ферм, поблизу сміттєзвалищ, складів отрутохімікатів та в інших небезпечних місцях;
- не купуйте гриби з рук, у приватних осіб в місцях стихійної торгівлі, адже відро привабливих на перший погляд грибів може коштувати вам життя;
- пам’ятайте, що навіть після проведення лікування, у багатьох потерпілих повного видужання та відновлення здоров’я не настає: наслідки грибних отруєнь спричиняють у потерпілих розвиток хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, особливо, токсичного гепатиту, цирозу печінки, захворювань нирок, нервової системи тощо.
Читайте також: ТОП-5 правил для грибників, - добірка «Першого Криворізького».
Щоб дізнаватися новини Кривого Рогу та всієї України першими, приєднуйтесь до viber-каналу "Першого Криворізького".