Чи буде цього року хліб: криворізькі аграрії розпочали жнива озимої пшениці
![Чи буде цього року хліб: криворізькі аграрії розпочали жнива озимої пшениці Чи буде цього року хліб: криворізькі аграрії розпочали жнива озимої пшениці](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/26228103/588493_670ea4df57b8edc2e261920ace4c927927bcac2f5ca900f24e75de6a52b147401688719049.jpg)
Фото: Перший Криворізький
Торішні жнива для аграріїв майже всієї України були надважкими, врожай доводилося збирати під обстрілами або взагалі спалювати його, бо поля були засипані мінами. Деякі підприємства в Криворізькому районі взагалі були на межі знищення через розстріляні склади, поля, техніку. Але все ж більшість полів засіяли. Тому журналістка «Першого Криворізького» поспілкувалася з представниками місцевого аграрного підприємства ТОВ «Шестерня», з головою Криворізької районної військової адміністрації Євгеном Ситниченком і директоркою департаменту економічного розвитку ОВА Яною Худенко про жнива 2023 року, аби дізнатися про нинішню ситуацію зі збором урожаю.
«Узагалі в Дніпропетровській області 912 тисяч гектарів земельних ділянок, зокрема в Криворізькому районі — 155 тисяч гектарів, засіяні та підлягають збиранню врожаю. Жнива вже розпочались у Кам’янському, Нікопольському, Криворізькому та Дніпровському районах»,— говорить Яна Худенко, директорка обласного департаменту економічного розвитку.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/26228103/588490_670ea4df57b8edc2e261920ace4c9279570485_71f064bb168504596c4fa50efa5e35151688719067.jpg)
Який цьогорічний урожай у Криворізькому районі
«Найбільше сільгоспвиробників постраждали в Зеленодольській громаді нашого району, там є повністю знищені підприємства, які розпочинали з нуля, як кажуть.
Урожайність сьогодні, після початку жнив, показує в середньому 30 центнерів. Це попередня цифра. Коли будуть зібрані повністю поля, тоді будемо розуміти повну картину», — говорить Євген Ситниченко.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/26228103/588492_670ea4df57b8edc2e261920ace4c9279570483_8db36cbdd4a202b1c7bf9e76c4a3c87e1688719066.jpg)
В останній тиждень червня в поля Криворізького району виїхали перші комбайни, щоб зібрати врожай. Комбайнер ТОВ «Шестерня» Олександр Поєв розповідає:
«Цьогорічні жнива — як і до повномасштабної війни. Минулого року було страшніше, звісно, бо до нас долітала ворожа артилерія».
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/26228103/588489_3f3927ed8f5a44e7b4a9d2962adf48b6570486_0877acbbbdb4c0a90a25232aecf648031688719068.jpg)
Агропідприємству ТОВ «Шестерня» в Криворізькому районі вдалося засіяти майже всі поля в Дніпропетровській і Херсонській областях. Один із керівників підприємства Владислав Баранов говорить, що цього року очікують урожай, не гірший за довоєнний.
«Ми маємо декілька підприємств, загальна площа — до 10 тисяч гектарів, у Криворізькому районі у нас — за 5 тисяч гектарів. Розмінування проходило восени, взимку і весною. Завдяки нашим друзям, ДСНС, все було розміновано та посіяно. Зараз маємо перші врожаї», — говорить Владислав Баранов.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/26228103/588491_670ea4df57b8edc2e261920ace4c9279570484_71f064bb168504596c4fa50efa5e35151688719067.jpg)
З кінця червня цього року аграріям Криворізького району вдалося зібрати 6,5 тисяч гектарів урожаю. Аграрії працюють навіть уночі, щоб встигнути зібрати все до закінчення сезону жнив.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/26228103/588473_3f3927ed8f5a44e7b4a9d2962adf48b6570491_e924ae74e4c28a9d1c2fa35113a833511688719093.jpg)
«Є таке відчуття, що це врожай перемоги, це наш внесок у перемогу України. Ми вже зібрали повністю озимий ячмінь, урожайність — за 4 тонни. І для наших земель це дуже добре.
Продовжуємо збирати озиму пшеницю, сочевицю, бобові, рапс. Останніми збиратимемо льон і просо», — говорить Владислав Баранов.
Які проблеми все ще існують для аграріїв України
Окрім порушеної логістики вивезення зерна для імпорту та експорту, сільгосппідприємства України потерпають від відсутності води й замуленості після підриву російською армією Каховської ГЕС. У Криворізькому районі більшість аграріїв мають альтернативні джерела поливу врожаю — свердловини й запаси води.
«Катастрофічна ситуація в кожному населеному пункті, де сьогодні відсутня вода. Тому що відсутність водопостачання в жару — катастрофа. Це вирішується поки підвозом і бурінням свердловин.
Сільгосппідприємства, які мають городину, бурять свердловини, то у них полив не централізований. Тому в них ситуація більш-менш стабільна», — говорить голова Криворізької РВА Євген Ситниченко.
Також не втішають цьогорічні ціни на зерно, тому більшість фермерів приймають рішення складувати врожай до моменту стабілізації цін. Але порівняно з минулим роком ціна на українське зерно виросла на 30–40%.
«Вартість поки не досягла довоєнної, але трохи вища та продовжує змінюватися, а ціни на врожай цього року немає ще. Зараз продаємо торішній урожай, возимо на порт в Ізмаїлі, відстань — 700 км. Чергу і два, і три дні стоїмо. Добре, що є свій транспорт.
Але і це для нас не проблема, тому що ми українці та попри тяжкі часи змогли засівати, обробляти і зрощувати врожай на родючому чорноземі України», — говорить Владислав Баранов.