Інструмент на роки: криворіжці розробили проєкт положення про перейменування

Інструмент на роки: криворіжці розробили проєкт положення про перейменування

Фото: Перший Криворізький

Сьогодні, 15 червня, у Кривому Розі активісти презентували проєкт Положення про перейменування міських топонімічних об'єктів. Це відбулось на пресконференції неформальної спільноти "Місто Героїв" та громадської організації "ЕкоТЕКА". Положення про найменування та перейменування активісти створили після невдалих спроб депутатки міської ради Вікторії Третяк втілити подібний проєкт. Нагадаємо, після публікації 1kr.ua з розбором недоліків цього документу вона відкликала проєкт.

— Роками у Кривому Розі немає положення та правил, які б регулювали процес перейменування, — каже Тетяна Мельниченко, голова громадської організації "ЕкоТЕКА". — Під час процесу перейменування вулиць у 2022 році містяни зіштовхнулись з відкритими маніпуляціями та ігноруванням громадської думки.

Читайте також: Жителі вулиці Свірська обурені, що чиновники не перейменували її на честь загиблого сусіда

Активістки розробили документ, в якому є алгоритм присвоєння тієї чи іншої назви конкретній вулиці чи іншому топоніму. Він базується на Законах України і подібних положеннях в інших містах України.

У документі йдеться не лише про присвоєння топонімам імен загиблих, а й про перейменування їх на честь будь-кого чи будь-чого. У положенні сказано, що такі процеси мають бути відкритим та грунтуватися на експертній та громадській думці.

Що цьому передувало


Нагадаємо, Криворізька міська рада масово не підтримує петиції про перейменування на честь загиблих військових з початку повномасштабного вторгнення. Декілька петицій набирали необхідну кількість голосів, але депутати міськради її не підтримали, не пояснивши причин. Засідання міськради з початку повномасштабного вторгнення проходять у закритому режимі. На голосуваннях про (не)підтримання подібних петицій переважна більшість депутатів зазвичай або взагалі не голосують, або утримуються. Йдеться про представників політичних партій «Блок Вілкула "Українська Перспектива"», «За Кривбас! За Україну», «Європейська солідарність» і «Слуга народу».

Як відомо, комісія з перейменування, яка працювала у 2022 році, фактично мала номінальний характер. Вони виносили на розгляд ті рішення, які були вигідні виконкому Криворізької міської ради, — каже Тетяна Мельниченко.



Спільнота "Місто Героїв" ініціювала низку заходів, де говорили про перейменування не лише на честь загиблих, а й відсутності конкретних правил щодо процесу у Кривому Розі протягом років. Тож "Місто Героїв" разом з "ЕкоТЕКОЮ" вирішили створити дієвий інструмент.

Незабаром набере чинності новий закон про заборону проросійських топонімічних назв. Як підготуватись


21 квітня президент підписав закон, який набуде чинності через три місяці. Він зобов'язує владу очистити простір від проросійських назв, — каже Катерина Станкевич, організаторка руху "Місто Героїв". — Перед тим, як проводити черговий процес перейменування, владі потрібно підготуватися й створити або прийняти таке положення, щоб підготуватись до початку цього процесу, щоб за півтора місяці ми вже мали чіткі прозорі правила й дотримувались їх. Члени нашої спільноти за понад рік повномасштабного вторгнення отримали з десяток відмов на петиції про перейменування. Я не знаю, чому наша влада так "пручається" увічненню імен полеглих героїв. З нами, родичами загиблих, ніхто не комунікував і не давав чіткої відповіді, чому. Немає діалогу з владою. Розробка цього положення — це спроба донести свою думку, якісь критично важливі для громадськості моменти.



Активісти виклали проєкт положення у вільний доступ на фейсбук-сторінці "Міста Героїв" у розділі Файли. Розробниці запрошують містян до подальших обговорень на своїй сторінці. Катерина Станкевич та Тетяна Мельниченко створили 24 звернення до депутатів міської ради, основних представників фракцій, щоб у подальшій діяльності спиратися на офіційні відповіді чиновників, адже до того представники громадськості отримували сухі відписки або не отримували відповідей взагалі.

Ключове з положення:


Тож, у новому положення:
  • прозоро розподілили функції: як подається звернення, кому адресується;
  • пропонують процентний склад комісії: 70% фахівців та громадськості і 30% — посадовці;
  • комісія з перейменування має бути не більше 30 людей;
  • якщо є петиція про перейменування, депутати віддають її на розгляд комісії, яка ініціює процес громадських обговорень, отримує пропозиції та узгоджує їх;
  • пропонують зосередитись на онлайн-голосуванні через сайт міської ради та фіксувати процес обговорень.

Дещо з порядку найменування/перейменування згідно положення, яке пропонують:


2.3. При найменуванні/перейменуванні об’єктів топоніміки не допускається
повторення вже існуючих назв інших об’єктів топоніміки, які знаходяться у межах
територіальної громади м. Кривого Рогу.
2.4. Імена фізичних осіб присвоюються з метою увічнення пам’яті про осіб, які:
2.4.1. Зробили вагомий внесок у боротьбу за незалежність, розбудову Української
держави, підтримання міжнародного миру і безпеки, зміцнення міжнародного
авторитету України.
2.4.2. Здійснили героїчний вчинок, звершення в ім’я Батьківщини.
2.4.3 Зробили значний особистий внесок у розвиток науки, освіти, культури та інших
сфер суспільного життя міста Кривого Рогу та/або України.
2.5. Об’єктам топоніміки ім’я фізичної особи присвоюється лише після її смерті.
2.6. У разі, якщо у фізичної особи, ім’я якої пропонується присвоїти об’єкту
топоніміки, є родичі (діти, вдова, вдівець, а у разі якщо їх немає – батьки, рідні брати
та сестри), додається також письмова згода одного з найближчих родичів на
присвоєння імені.
2.7. Назви ювілейних та святкових дат, назви і дати історичних подій присвоюються
з метою:
2.7.1. Популяризації видатних фактів історії України, що відображають звершення
та надбання в ім’я України.
2.7.2. Формування історичної свідомості українського народу.
2.7.3. Сприяння розвитку науки, літератури, архітектури, мистецтва та інших сфер
суспільного життя.




Пропонуємо читачам переглянути повний проєкт положення на сторінці "Міста Героїв" та обговорити його там або в коментарях 1kr.ua. Розробниці закликають до дискусій, адже прагнуть вдосконалити документ. Ми сповіщатимемо про розвиток цієї історії та слідкуватимемо за реакцією депутатів.


Редактор: Софія Скиба

Посилання скопійовано в буфер обміну