Сусід був героєм: жителі вулиці Свірська обурені, що чиновники не перейменували вулицю на його честь

Сусід був героєм: жителі вулиці Свірська обурені, що чиновники не перейменували вулицю на його честь

Фото: Перший Криворізький

Жителі вулиці Свірська Покровського району Кривого Рогу обурені тим, що міська влада проігнорувала їхнє бажання перейменувати вулицю на честь лейтенанта Збройних Сил України Олега Основи — їхнього сусіда по вулиці, який загинув у Вугледарі 7 березня 2022 року.

Всього для перейменування вулиці Свірська робоча група запропонувала 5 варіантів: імені Олега Основи, Сіверська, Фороська, Археологічна і 227 автомобільного батальйону. Двісті жителів вулиці Свірська на громадських слуханнях 18 серпня одноголосно проголосували за перейменування вулиці на честь Олега Основи. Натомість 28 жовтня рішенням Криворізької міської ради вулиці дали ім'я 227-го автомобільного батальйону.

У листопаді 2022 року десятки жителів вулиці прийшли на мирну акцію, щоб публічно засвідчити бажання перейменувати вулицю на честь Олега Основи, а також висловити занепокоєння байдужим ставленням до громадської думки з боку чиновників. Чиновники ж, за неофіційними даними, обґрунтовують своє небажання назвати вулицю Свірська на честь Олега Основи тим, що не хочуть "міста-цвинтаря". Що про це думають батьки, сусіди і друзі загиблого захисника — у матеріалі 1kr.ua

Що говорять мешканці вулиці про Олега Основу і перейменування:

Біографію лейтенанта Олега Основи ми опублікували в розділі про історію Кривого Рогу. Сусіди, рідні і друзі Олега Основи згадували про хлопця і на мирній акції й пояснювали свою позицію.


Він герой, який жив серед нас, — говорить мешканець Покровського району Віктор. — Це найменше, що ми можемо зробити, щоб в майбутньому його знали і пам'ятали наші нащадки.



Він захищав нашу Україну! Не кажучи вже за цю вулицю! - говорить сусід Олега Леонід Високопоясний, військовий у відставці. - Я не розумію, чому чиновники, не знаю яких рангів, можуть приймати рішення замість цієї громади, цих людей, які ходили з ним однією вулицею…


Олега я знаю змалку, це чесна, добросовісна людина. Був чемпіоном міста по класичній боротьбі, змішаних єдиноборствах, — говорить тренер Олега Сергій Омельницький. — З 26 людей, які входили в раду з перейменування топономіки, входило 16 чиновників, які не виходили з кабінетів, 7 голів районних рад і всього 3 представники громадськості. Те, що було запропоновано громадами, не враховувалось, а було враховано тільки те, що було спущено зверху. Так Свірська отримала назву 227-го автомобільного батальйону.


Він з дитинства хотів бути військовим, — каже батько Олега Олександр Основа, який теж зараз боронить Україну. — Навчався на відмінно і вступив у вищий навчальний заклад - Львівську військову академію. Він вийшов звідти лейтенантом. І не дивлячись на те, що він був лейтенантом, у лютому 2022 року йому довірили командування танковою ротою!


Я обурена нашою владою. Як це так? — запитує Галина Щербина, сусідка Олега. — Люди проголосували всією вулицею за перейменування на честь Олега Основи, він жив в сусідньому будинку. А влада не реагує. Ну і як ця влада думає, нормально люди будуть ставитись до неї?



Коли його дитина підросте… Тяжко говорити про це. Коли дитина підросте, вона буде йти цією вулицею і бачити, що вулиця перейменована на честь її батька. Це буде дуже достойно, — вважає Антон Хомяков, працівник шахти "Покровська".



Як проголосувати "за" одну назву вулиці, а перейменувати іншою: лайфхак від криворізьких чиновників


Відповідно законодавства процедура перейменування вулиць Кривого Рогу мала займати не менше двох місяців. Протягом 30 днів — з 1 по 30 липня — мешканці вулиць, що підлягали перейменування, могли ознайомитись із переліком нових назв, які запропонувала робоча група з перейменування, до якої входили керівники міськвиконкому та районів, представники громадськості, науковці та краєзнавці.

Голова Громадської ради при міськвиконкомі Олександр Вілкул перед початком процесу перейменування повідомив: ті, хто має власну пропозицію щодо назви вулиці, до 30 липня можуть повідомити про це, надіславши листа з обґрунтуванням на адресу своєї районної у місті ради, або принести його особисто.

Так і зробили жителі вулиці Свірська Покровського району: голова квартального комітету вулиці Володимир Литвинюк подав перше звернення до голови Покровської районної ради щодо перейменування вулиці Свірської на вулицю імені Олега Основи згідно з вимогою мешканців 15 липня.



Нам було зроблене зауваження, що необхідно більш детально написати про біографію Олега Основи, — каже голова комітету вулиці Володимир Литвинюк. — І була необхідна згода батьків. Ми це зробили, переписали.



Друге звернення до голови Покровської райради мешканці Свірської оформили детальніше і разом зі списками мешканців вулиці та їхніми підписами відправили у райраду. Звернення зареєстрували 22 липня за номером 465-Б у Покровській райраді. Список складався з імен і підписів 212 мешканців.



У виконкомі знову відповіли, що ми подали список у неналежному вигляді, — говорить Володимир Литвинюк. — Ми цей список знову переписали й знову подали у виконком, і він включав вже 227 підписів "за" перейменування на честь Олега Основи. 18 серпня відбулось громадське слухання про перейменування вулиці Свірська на вулицю Олега Основи. Я запросив протокол цього слухання. У протоколі, підписаним головою районної ради Андрієм Соколовським, чітко написано: У керівництва виконкому районної в місті ради пропозицій та зауважень щодо перейменування вулиці не було.








"За" вулицю імені Олега Основи проголосували 73 людини, проти - 0.
"За" вулицю Свірська 0, "проти" - всі,
"За" вулицю Фороська 0, "проти" - всі,
"За" вулицю Археологічна 0, "проти" - всі,
"За" вулицю 227 автомобільного батальйону 0, проти - всі.


28 жовтня 2022 року вулицю Свірську перейменували на вулицю 227-го автомобільного батальйону.


2 листопада 2022 року голова квартального комітету вулиці Свірська Володимир Литвинюк написав звернення голові районної у місті ради Андрію Соколовському, де попросив надати інформацію: на підставі якого документу була перейменована вулиця і хто прийняв це рішення.




Соколовський надіслав відповідь: згідно рішення Криворізької міської ради №1515 від 28.10.2022 року "Про перейменування об'єктів топоніміки міста Кривого Рогу". Відповідно до статті 8, пункт 7 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен, дат, назв історичних подій" суб'єктом щодо назви об'єкту топонімики є міська рада.




Журналістка "Першого Криворізького" звернулися в управління преси Криворізької міської ради за контактом особи, яка могла б прокоментувати рішення міської ради й дати відповідь на низку питань щодо перейменування. Управління преси виконкому Криворізької міської ради надало відповідь: зверніться у районну раду Покровського району, хоча Покровська райрада вже надала протокол громадського слухання, де "за" перейменування вулиці на честь Олега Основи проголосували 73 людини.

Редакція "Першого Криворізького" готує низку запитів до Криворізької міської ради і Покровської районної ради. Ми продовжимо спроби взяти коментарі у чиновників, які ухвалили рішення щодо перейменування вулиці Свірська на вулицю 227-го автомобільного батальйону, проігнорувавши аргументоване волевиявлення жителів цієї вулиці. Подібні ігнорування бажань жителів часто зустрічались в усіх районах міста, де відбувалось перейменування.

Нещодавно ми зустрічались з депутатом, — говорить батько Олега Олександр Основа. — Він привозив орден сина і медаль. Я спитав, чому так сталося? Ви ж чули, жодна людина з вулиці не була проти, одноголосне "за". Його пояснення: бо буде місто-цвинтар. Я кажу: чого "місто-цвинтар"? Це герої взагалі-то… А він сказав, що ось так вирішили: ні, та й годі.
Дивіться повне відео з мирної акції на честь перейменування вулиці Свірської

Фото: Даніїл Токмаков

Відео: Даніїл Токмаков

Редактор: Софія Скиба

Посилання скопійовано в буфер обміну