Криворіжці масово виходять на кригу: рятувальники попереджають про небезпеку

Криворіжці масово виходять на кригу: рятувальники попереджають про небезпеку

Фото: Перший Криворізький

Попри застереження рятувальників, криворіжці продовжують масово виходити на кригу. Не дивлячись на те, що через морозну погоду вона стає більш товстою – надзвичайники попереджають про небезпеку такого дозвілля.

Журналістка «Першого Криворізького» поспілкувалася з речницею Криворізького районного управління ДСНС у Дніпропетровській області щодо найпоширеніших питань про кригу та її небезпеку.

Чи були останніми днями нещасні випадки через провалля під лід?

На минулих вихідних була нестійка температура, тому крига була дуже небезпечна. Саме в ці дні на водоймах Криворізького району зафіксували три нещасні випадки, в яких двоє людей загинули:
  • 15 лютого в селі Кудашівка Лозуватської селищної тергромади троє рибалок провалились під кригу. Були свідки події, тому двох чоловіків вдалося врятувати, їх витягли на поверхню. Третій пішов під воду. Водолази виявили його тіло в 30 метрах від берега;
  • 15 лютого вдень в Тернівському районі Кривого Рогу люди побачили чоловіка, який кликав на допомогу. Він знаходився в ополонці, в яку провалився. Зрозумівши, що не впораються власними силами, перехожі викликали рятувальників, які вчасно надали допомогу. Чоловіка передали медикам. З переохолодженням його госпіталізували в одну з лікарень;
  • 16 лютого також у Тернівському районі Кривого Рогу стався ще один летальний випадок. Люди побачили в 20 метрах від берега вже потонуле тіло чоловіка, яке згодом дістали рятувальники.

Які профілактичні роботи проводить ДСНС?

Рятувальники виходять до водойм, спілкуються з дорослими й дітьми, з рибалками. Попереджають, щоб люди не виходили на кригу. Останні декілька днів дійсно морозні. Крига стає більш товстою і безпечною. Люди йдуть на лід постійно, але ми все одно застерігаємо — треба дотримуватись правил безпеки, поведінки на водоймах під час зими.

небезпека крига

Що основне потрібно знати про поведінку на кризі?

Для однієї людини безпечною є товщина криги від 7 сантиметрів, для двох та більше – від 12 сантиметрів.

Крига білого або сіруватого кольору – не стійка та небезпечна. Крига синьо-зеленого кольору вважається більш міцною. Рибалки, які це розуміють та розрізняють, на неї виходять.

Також ми постійно застерігаємо батьків – в жодному разі не відпускати дітей наодинці на водойму. Навіть на безпечній кризі діти мають право бути лише під наглядом дорослих.

Одна з основних проблем – коли люди заходять далеко від берега. У разі провалу під лід, їм нема у кого попросити допомоги, бо перехожі можуть не почути та не побачити постраждалого. Це несе велику небезпеку.

Щоб уникнути трагедії, дотримуйтеся правил:
  • перевіряйте лід палицею, а не ногами. Якщо він тріщить – негайно повертайтеся на берег;
  • не збирайтеся великими групами на одному місці;
  • категорично забороняється виходити на лід у стані алкогольного сп’яніння;
  • забороняється перевіряти міцність льоду ударами ніг.

Що потрібно мати рибалкам, аби убезпечити себе під час знаходження на льоду?

Рекомендуємо мати з собою речі, які убезпечать або врятують у разі провалу під кригу – наприклад, рятувальні жилети.

Обов'язково біля рибалки повинна бути мотузка завдожки 10-15 метрів. У разі провалу, людина може допомогти іншій людині або, наприклад, кинути таку мотузку, щоб її витягли.

Також краще оснащувати рибацькі ящики, наприклад, пінопластом. Вони слугують як буйки й допомагають у разі провалу.

Дехто з рибалок одягає верхній одяг у декілька шарів й не застібає його. Це робиться спеціально, щоб під час провалля в крижану воду можна було швидко скинути цей одяг, тому що він намокає та стає дуже важким. Саме ця вага тягне людину на дно.

небезпека крига

Що треба робити, якщо опинилися у холодній воді?

Для людини опинитися в холодній воді — це однозначно стрес, особливо якщо до цього не було загартовування.
Перш за все необхідно опанувати свої емоції, намагатися не занурюватися з головою у прохолодну воду й зрозуміти – перші декілька хвилин важливі для порятунку.

Чим більше знаходиться людина у воді, тим більший стрес. В організмі уповільнюються різні процеси – можна отримати обмороження, переохолодження й навіть зупинку серця. Тому чим швидше людина відреагує та зробить якісь дії, тим краще для неї.

Якщо ж людина піде під кригу, то є ймовірність, що буде там течія та її буде зносити. Якщо крига дійсно міцна, то у людини не буде сили розбити її та вдихнути повітря.

Рятувальники вкотре наголошують:
  • при виході на лід не заходьте дуже далеко від берега;
  • беріть з собою рятувальну мотузку, одяг, який має властивості плавати на поверхні, тобто не тягне на дно, а навпаки допоможе врятуватись.

Якщо ви побачили людину, яка провалилася під лід:
  • ви оцінили ситуацію та можете допомогти самотужки – спочатку оповістіть рятувальників за номером 101 про свої дії та місце, потім намагайтеся допомогти;
  • ви не можете допомогти власноруч – оповістіть ДСНС та чекайте на допомогу професіоналів.

Як допомогти людині, що провалилася під лід, самотужки:
  • не біжіть одразу до потерпілого – лід може провалитися і під вами;
  • використовуйте мотузку чи довгу палицю, щоб подати руку допомоги;
  • якщо вас затягнуло під лід, намагайтеся розкинути руки та виповзати в той бік, звідки прийшли.

Посилання скопійовано в буфер обміну