Що зміниться для криворіжців протягом 2025 року

Що зміниться для криворіжців протягом 2025 року

Фото: Перший Криворізький

У 2025 році криворіжців чекають важливі зміни: проведення нового етап індексації пенсій, розширення програми «Доступні ліки», а також запровадження нових правил в'їзду до країн Євросоюзу.

Які ще зміни відбудуться у наступному році — дізнайтесь у матеріалі «Першого Криворізького».

Індексація пенсій

У березні 2025 року в Україні очікується планова індексація пенсій.

Точний розмір підвищення пенсій у 2025 році шляхом індексації поки невідомий, оскільки він залежатиме від кількох показників, які остаточно стануть відомими лише на початку 2025-го. Зокрема це:
  • рівень інфляції в Україні за підсумками року;
  • середній рівень росту заробітних плат, з яких сплачують ЄСВ.
Сума індексації розраховується за такою формулою: 50% показника інфляції у 2024 році + 50% зростання середньої зарплати за останні три роки порівняно з попередніми трьома роками.

За різними прогнозами, пенсії можуть індексувати на рівень від 10% до 17%.
При цьому підвищення торкнеться лише «голої пенсії», без урахування надбавок. Індексація не торкнеться тих, хто вийшов на пенсію протягом останніх трьох років, оскільки їхні виплати вважаються актуальними.

Вимоги до трудового стажу для виходу на пенсію

2025 рік стане початком нового етапу пенсійної реформи, в рамках якої з 1 січня будуть збільшені вимоги до страхового стажу, що впливатиме на вік виходу на пенсію.

У Пенсійному фонді нагадали, що у 2025 році для виходу на пенсію стаж має бути таким:
  • щоб вийти на пенсію в 60 років — від 32 років трудового стажу;
  • щоб вийти на пенсію в 63 роки — від 22 до 31 років стажу;
  • щоб вийти на пенсію в 65 років — від 15 до 21 років стажу.

Якщо ж у людини менше ніж 15 років стажу, у віці 65 років вона буде мати право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат.

Якщо ж людині вже виповнилося 60 років, а офіційного трудового стажу для виходу на пенсію недостатньо, його можна докупити. Зараз це коштує приблизно 1760 за кожен місяць стажу або 21480 гривень за один рік.

Вимоги для виходу на пенсію в 60 років в Україні підвищуються поетапно. Наприклад, у 2020-му це було 27 років офіційного працевлаштування, а в 2028-му ця межа збільшиться до 35 років.

Починаючи з 1 січня 2028 року, якщо людина матиме 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком їй призначатиметься незалежно від віку.

Чи зросте мінімальна зарплата та прожитковий мінімум у 2025?

Розмір мінімальної зарплати на наступний рік затверджено Кабінетом Міністрів України під час ухвалення проєкту державного бюджету на 2025 рік.

У 2025 році мінімальна зарплата не зміниться порівняно з 2024 роком та становитиме 8 000 гривень.

Після остаточного ухвалення документа з 1 січня 2025 року буде встановлено й розмір мінімальної зарплати. Також будуть зафіксовані основні соціальні виплати.

Розмір мінімальної зарплати впливає на виплати працівникам, посадові оклади яких менші за встановлений рівень мінімальної зарплати на поточний рік.

Документ встановлює і розмір прожиткового мінімуму на 2025 рік. Він також залишився на рівні 2024 року. Тобто у 2025 році мінімальна зарплата і прожитковий мінімум не зміняться.

Наступного року прожитковий мінімум на одну працездатну особу на місяць дорівнюватиме – 3028 гривень.

Також:
  • на дітей віком до 6 років — 2 563 гривень;
  • на дітей віком від 6 до 18 років — 3 196 гривень;
  • на осіб, які втратили працездатність — 2 361 гривень.
У Бюджетній декларації зазначено, що мінімальну зарплату та прожитковий мінімум (від нього залежить мінімальна пенсія) планують заморозити до 2027 року.

Розмір мінімальної пенсії у 2025 році

Мінімальна зарплата впливає і на розмір мінімальної пенсії за віком. Для осіб, які досягли 65 років, мінімальний розмір пенсії становить 40% від мінімальної заробітної плати. Цей розмір встановлений для пенсіонерів за наявності в них страхового стажу:
  • для чоловіків – 35 років;
  • для жінок – 30 років.

Так, у 2025 році мінімальна пенсія за віком після досягнення 65 років становитиме 3200 гривень, за умови, що мінімальна зарплата наступного року буде 8000 гривень.

Формат НМТ 2025

У 2025 році Національний мультипредметний тест (НМТ) проведуть за моделлю 2024-го.

Тестування, результати якого є основою для вступу на бакалаврат, складатиметься з трьох обов’язкових предметів та одного на вибір.

Обов’язковими для НМТ 2025 є українська мова, математика та історія України, а ще один предмет зі шкільної програми можна обрати самостійно.

Усі тести НМТ, як і минулого року, складатимуть в один день. Це складніше для випускників, однак спрощує дотримання безпекових вимог під час проведення тестування в умовах війни.

Як очікується, ключовою новацією НМТ 2025 є те, що тест з історії України охоплюватиме весь курс історії — від найдавніших часів до сьогодення, тобто до подій початку ХХІ ст.

Водночас основні параметри тесту з історії України будуть аналогічними до чинних торік. Тобто час на виконання тесту з історії України не збільшується, як не збільшується і їх кількість. На цей предмет буде відведено 60 хвилин, і за цей час необхідно виконати 30 завдань.

Державна підсумкова атестація (ДПА) для учнів 4, 9 та 11 класів в 2025 році, як і в попередні роки, скасована.

Доступні ліки в усіх аптеках

З 1 липня 2025 року отримати препарати за державною програмою Доступні ліки можна буде в кожній аптеці. Відповідне рішення Кабмін схвалив у грудні 2024 року.

Всі аптеки повинні будуть укласти відповідний договір з Національною службою здоров’я України. Тож до 1 липня аптечний бізнес матиме час підготуватися до цього.

До програми буде додано ще понад 30 нових діючих речовин додаткового до вже включених 75. Зокрема, будуть додані комбіновані лікарські засоби для лікування серцево-судинних захворювань, ревматологічних (ревматоїдного артриту), неврологічних (зокрема, мігрені), очних та ендокринологічних хвороб (наприклад, гіпотиреозу). Вперше до програми увійдуть ліки у вигляді крапель і мазей, а також препарати для дітей.

Нараз всі аптеки, які розміщені на території або всередині закладів охорони здоров?я, вже зобов?язані працювати по програмі Доступні ліки. У разі, якщо в аптечному закладі при лікарні пацієнту відмовили у відпуску препарату з Доступних ліків, він може звернутися на гарячу лінію НСЗУ 16?77.

Жителі сіл, прифронтових та віддалених територій можуть скористатися доставкою ліків через Укрпошту (послуга діє по всій країні) чи мобільні аптечні пункти, які вже працюють у 13 областях.

Урядова програма реімбурсації Доступні ліки — це програма, завдяки якій люди з хронічними захворюваннями мають змогу отримувати необхідні ліки безоплатно або з частковою доплатою. Вона впроваджена для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків. Програма продовжує діяти в період воєнного стану. Щороку зростає нею користуються близько 5 мільйонів українців.

Обов’язкова базова загальновійськова підготовка для студентів та базова служба для решти молоді

Відповідно до закону про мобілізацію, який набув чинності 18 травня 2024 року, з 1 вересня 2025 року запроваджується базова загальновійськова підготовка у вишах — як окрема навчальна дисципліна, що включається до навчальних планів закладів вищої освіти всіх форм власності. Жінки проходитимуть її лише добровільно.

Тим, хто пройде таку підготовку під час навчання, вже не потрібно буде проходити базову військову службу.

За підсумками такого військового вишколу — у формі базової підготовки або базової служби — молоді люди отримуватимуть:
  • військово-облікову спеціальність,
  • навички та уміння, необхідні для виконання конституційного обов’язку щодо захисту України (поводження зі зброєю та вибуховими пристроями, дії на полі бою, надання домедичної допомоги тощо).
Водночас без проходження базової військової служби чи підготовки буде неможливо влаштуватися на роботу на державну службу, зокрема в Нацполіцію, прокуратуру, органи місцевого самоврядування та інші органи влади. Ця норма почне діяти з 1 вересня 2026 року.

Так само у 2025 році в Україні мають запровадити базову військову службу замість скасованої строкової. Її повинні будуть пройти чоловіки віком від 18 до 25 років (які не є студентами, що проходять замість цього БЗВП під час навчання).

При цьому рік проходження служби до досягнення 24-річного віку можна обрати самостійно.

Порядок проходження базової військової служби та її строки визначатиме Кабінет міністрів України. Для роз’яснення цього порядку мають бути видані додаткові підзаконні акти.

Встановлені законом строки базової військової служби:
  • в мирний час, в особливий період (крім періоду дії воєнного стану) — до 5 місяців, з яких до 3 місяців здійснюється базова загальновійськова підготовка, до 2 місяців — фахова підготовка;
  • під час дії воєнного стану — до 3 місяців, з яких не менше 1 місяця здійснюється базова загальновійськова підготовка, до 2 місяців — фахова підготовка.
Базову військову службу мають пройти:
  • чоловіки — придатні для цього за станом здоров’я, віком від 18 років і не старші за 25 років;
  • жінки — лише добровільно.
Направлення на базову службу передбачає такі етапи:
  • медичний огляд (включно із направленням на додаткові медобстеження за необхідності);
  • професійно-психологічний відбір;
  • засідання комісії з питань направлення для проходження базової військової служби;
  • отримання повістки від ТЦК та СП, де буде зазначено час і адресу, за якою необхідно прибути для відправлення у навчальну частину або центр для проходження базової військової служби;
  • перебування у відповідному ТЦК та СП або на обласному збірному пункті до відправлення у навчальну частину чи центр.

Посилання скопійовано в буфер обміну