Верховна Рада запустила масштабну реформу оцінювання інвалідності

Верховна Рада запустила масштабну реформу оцінювання інвалідності

Фото: Міністерство охорони здоров'я України

Сьогодні, 19 грудня, Верховна Рада України ухвалила Закон №12178, що запускає радикальні зміни у процесі визначення інвалідності. Замість морально застарілих і корумпованих медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) функціонуватимуть сучасні експертні команди лікарів-практиків.

Про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я України.

Що зміниться з 1 січня 2025 року?
  • Новий підхід до оцінювання. Встановлення інвалідності базуватиметься на об’єктивному аналізі повсякденного функціонування людини. Оцінювання проводитиметься в електронній системі, яка враховує реальні потреби пацієнтів.
  • Прозорість і випадковість. Експертні команди формуватимуться автоматично, а дані пацієнтів і лікарів залишатимуться прихованими до моменту розгляду справи.
  • Можливість оскарження. У разі незгоди з висновком, пацієнт зможе звернутися до Центру оцінювання функціонального стану, де працюватимуть фахівці з різних регіонів країни.
  • Впровадження міжнародних стандартів. Новий підхід відповідає Міжнародній класифікації функціонування (МКФ), що дозволить інтегрувати систему в освітню, соціальну та інші сфери.
  • Збереження чинності старих документів. Довідки, видані МСЕК до 2025 року, залишаються дійсними для отримання соціальних гарантій, пільг і виплат.
  • Передача та розгляд справ. Справи, які МСЕК не встигнуть розглянути, будуть автоматично передані новим закладам. А для людей з інвалідністю, встановленою пожиттєво, повторне оцінювання проводитиметься лише за їхнім бажанням або за рішенням суду.
  • Прозорість статистики. Результати оцінювань публікуватимуться для громадського моніторингу та боротьби з корупцією.
Реалізація нової системи розпочнеться 1 січня 2025 року. Це важливий крок до створення сучасної системи, орієнтованої на реальні потреби громадян, яка забезпечує прозорість, ефективність і людяність.

Раніше ми писали, що за матеріалами Служби безпеки України підозру отримали 64 посадовці медико-соціальної експертної комісії, ще 9 уже засуджено, а також скасовано 4106 висновків про інвалідність, які призначали на підставі фіктивних документів.

Посилання скопійовано в буфер обміну