Яка профілактика дійсно ефективна: 7 міфів про грип і застуду
Фото: Перший Криворізький
Міф: після перенесеного грипу та застуди формується імунітет
Правда: імунітет після перенесеного грипу формується, але тільки до конкретного вірусу. Вірус грипу має високу здатність до мутації. І будь-яка заміна ділянки генетичного коду в штамі вірусу веде до того, що вироблені організмом антитіла, які відповідають за імунітет, не здатні «впізнавати» вірус.Для профілактики грипу найдієвіший засіб — сезонна імунізація, яку найкраще проводити восени, у вересні — жовтні, до початку настання епідеміологічного сезону грипу.
Міф: вакцинація проти грипу не потрібна
Правда: вакцинація — найефективніший засіб для профілактики. Вакцина не має негативного впливу на імунітет людини, а навпаки, зміцнює його.За даними Міністерства охорони здоров’я, щорічно в Україні близько 6 мільйонів людей страждають на інфекційні захворювання, серед яких 98% — це грип і застуда.
Переваги вакцинації від грипу:
- важкий перебіг захворювань та ускладнень зменшується на 60%;
- кількість смертельних випадків зменшується на 80%;
- частота госпіталізацій від серйозних ускладнень зменшується на 50%.
Міф: ізоляція при захворюванні на грип не потрібна
Правда: людина, яка захворіла на грип, є заразною протягом 7 днів. Пацієнту в цей час краще перебувати в ізольованому приміщенні.Аби вберегти себе від зараження грипом, необхідно дотримуватись простих правил:
- уникати контакту з хворим;
- за наявності симптомів грипу залишатися вдома мінімум на добу після того, як спаде висока температура (виняток — візит до лікаря);
- часто мити руки з милом або використовувати антисептики для рук;
- не торкатися обличчя, особливо очей, носа та рота, адже вони є вхідними воротами для інфекції;
- частіше провітрювати приміщення;
- протирати дезінфекційними засобами поверхні в кімнаті, де є хвора на грип людина.
Міф: немає температури — немає грипу
Правда: існує атиповий перебіг хвороби, коли температура тіла не підвищується. Він небезпечний, адже організм не чинить опору вірусу, а відсутність симптомів ускладнює діагностику.«Причиною відсутності температури при вірусному захворюванні є низький імунітет. Така форма часто буває в маленьких дітей, адже їхня імунна система ще недосконала», — каже терапевтка.Типовий перебіг захворювання на грип завжди супроводжується високою температурою тіла — від 38°С до 40°С. Лихоманка, або підвищення температури, є захисним механізмом організму в боротьбі з вірусом. За високої температури білок вірусу руйнується, і вірус гине.
Читайте також: Марафони для схуднення, вплив стресу на травлення: правда проти шкідливих стереотипів
Міф: на грип і гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) можна захворіти тільки взимку
Правда: захворіти на грип та ГРВІ можна в будь-яку пору року.Восени та взимку дійсно захворюваність на грип зростає. Це пов’язано з великим ризиком переохолодження людей. Віруси стійкі до прохолодної та сирої погоди. Крім того, підвищується концентрація вірусів у приміщеннях, бо в холодну пору року рідше проводиться провітрювання. Також холодна погода послаблює захисні сили організму, а брак сонячного світла знижує рівень вітаміну D, що робить імунну систему більш уразливою.
Міф: часник і цибуля захищають при грипі
Правда: немає наукового підтвердження того, що цибуля та часник запобігають вірусним хворобам.На початку зимового сезону й епідемії грипу люди намагаються захистити себе від хвороби народними методами і починають вживати більше цибулі та часнику, які нібито повинні знезаражувати повітря, вбивати вірус, зміцнювати імунітет.
«Часник і цибуля виділяють фітонциди — речовини, які вбивають багато бактерій і мікробів. Але ці речовини діють лише поруч із самою рослиною. Віруси ж розмножуються тільки в наших клітинах, тому їх можна або знищити разом із зараженою клітиною, або нейтралізувати за допомогою антитіл імунної системи», — каже Ольга.
Міф: грип можна лікувати антибіотиками
Правда: грип не лікується за допомогою антибіотиків, оскільки вони не впливають на віруси, а борються в основному з бактеріальними інфекціями.«Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує грип і лише ускладнить боротьбу з іншими хворобами в майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія, бронхіт чи інші. Є визначені противірусні засоби, які лікар може призначити для лікування грипу. Вони сприяють одужанню та запобігають розвитку серйозних ускладнень», — пояснює лікарка.Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.
Фото: Владислав Нестеренко
Редактор: Софія Скиба