Річки питної води та холодні батареї: у Кривому Розі протестують проти занедбаних мереж
Фото: Перший Криворізький
Про це повідомляє журналістка «Першого Криворізького» з місця подій.
На мітингу криворіжці висловили незадоволення наданням послуг працівниками Теплоцентралі, Тепломережі та Кривбасводоканалу.
За словами організаторки мітингу Світлани Остапчук, 15 років назад до влади міста прийшли вбивці прогресу, розвитку і модернізації комунального господарства. Щоденно протягом цих років помирала критична інфраструктура Кривого Рогу.
«Вона хворіла, але лікували її чопиками», — говорить організаторка.
Світлана каже, що владі байдуже на це, вона лише шукає на кого перекласти відповідальність за власну бездіяльність.
Криворіжці хочуть знати відповіді на багато питань, серед яких: чому влада ігнорує комунальну кризу в місті? Чому місто довжиною в життя знаходиться в окупації 15 років?
Також містяни кажуть, що вже зневірилися у владі:
«Так, ми навіть не маємо надії на те, що будуть якісь дії від нашої влади. Ми вже їх не чекаємо. Але ми хочемо розбудити мозок тих людей, які досі вірять нашій владі».
Світлана також писала листи до Нафтогаза, офісу Президента та Кабміну з вимогами, що треба щось робити, треба нове щось будувати:
«Не варто реанімувати те, що вмерло. 30 років ніхто нічого не робив, 30 років жодної труби не замінили, нічого не зроблено, не ремонтів котелень, нічого. Стовідсоткова зношеність».
Їй надав відповідь лише офіс Президента, що сказав, що це не в їхніх повноваженнях ці питання. Коли ж мешканці таки добилися зустрічі з Нафтогазом та Теплоцентраллю, то Світлана каже, що вони нічого нового не почули.
«Тільки підтвердили те, що ми і так знали, що наше підприємство АТ «Теплоцентраль» скоріш мертве, ніж живе».
Криворіжці кажуть, що така ж ситуація і з комунальними підприємствами «Кривбасводоканал» та «Тепломережа».
«І як би не намагалася влада нашого міста переконати, що це не так, що у них все гаразд, але вибачте, не закриєте ви людям очі на ті річки питної води, яка тече по вулицям нашого міста. Не закриєте ви очі на ваші ремонтні бригади, які приїжджають і чопиками ремонтують гнилі труби. Ви не закриєте очі на те, що я, як голова ОСББ, місяцями чекаю, поки приїде водоканал, прочистить мені каналізацію у дворі».
Мітингарі розуміють, що зараз війна і у підприємствах не вистачає робочих кадрів. Але вони говорять, що завжди є вихід.
«Не треба зараз перекладати вину на війну. Інші міста живуть, а ми виживаємо».
Світлана сподівається, що люди зрозуміють: «поки не зміниться влада цього міста нічого гарного очікувати не треба».
Криворіжцям розповідають, що сотнями метрів міняють труби. Але у місті 600 кілометрів труб тільки у Теплоцентралі, які потребують капітального ремонту. А цього року замінили всього 22 кілометри.
«От і порахуйте звичайною математикою, коли ж чекати покращення з опаленням. Через 20 років те, що зараз пан Кулеба сказав — 8 грудня. Я вибачаюсь, пане Кулеба, вам знов брехали. Я знаю, що наші господарі брешуть у Київ. Вони розповідають, що нічого не знали».
Криворіжці не розуміють, як влада міста може говорити, що нічого не знала, якщо вони бачать на вулиці, що пів міста розрито та в ямах, що гнилі труби, що течуть ріки питної води.
Мітингувальники не вірять, що усі ремонтні роботи закінчать до 8 грудня та дадуть опалення.
«Зараз кажуть — 8 грудня, але не сказали якого року, 27 чи 35 року, 8 грудня. Це нереально. Це просто нереально зараз щось зробити для поліпшення ситуації з опаленням. Це все брехня», — зазначає організаторка.
На мітингу закликали криворіжців прокинутись, адже: «нічого не зміниться в цьому місті, поки будуть такі господарі, які просто вбивають наше місто».
«Без води, без каналізації, без опалення. Ми не виживемо. Ми будемо вимушені тікати. Але я не хочу цього. Я народилася в цьому місті. Я виросла в цьому місті. Я хочу жити в цьому місті і жити», — відзначила Світлана Остапчук.
Також учасники акції піднімали питання автономного опалення. Деякі будинки подавали заявки, але за словами містян, міська комісія відмовила їм у цьому.
«Шановна влада, а як ви тепер спите, коли ви морозите півміста?», — задаються питанням криворіжці.Голова ж ОСББ одного з будинків на мікрорайоні Східний-1, Ірина, розповіла, що цього року 23 лютого, коли проходив мітинг також, то технічний директор Теплоцентралі їй казав, що у нього є мапа, де все червоним помічено і до наступного сезону опалювального буде все замінено.
«Мова йде не тільки про магістралі. Мова йде про ті труби, які проходять в підвалах житлових будинків. Протягом семи опалювальних сезонів чопік на чопіку - це стяжки, воно парує, воно рве», — каже Ірина.Жінка каже, що вона прийшла на мітинг не для того, щоб слухати владу. Вона не вірить їхнім обіцянка і каже, що вони нічого не варті, «тому що ніхто, нікого не притягає до відповідальності, скрізь безлад».
Від імені Криворізької територіальної громади Ірина заявила:
«Висловлюємо недовіру виконуючому обов'язки міського голови Юрію Вілкулу, який не забезпечив повноважень голови, які в свою чергу порушили наші права і свободи».
Мешканка мірорайону Сонячного та учасниця акції Олена каже, що у них досі немає тепла, а у підвалах тече.
«Я скільки робила заявок, що тече місто, на 126 кілометрів тече».
Жінка скаржиться, що у будинку немає ні одної «живої» труби. А її мати ходить вдома у шапці та куртці, діти ж — хворіють, а у садочках 10 градусів тепла.
«Куди влада дивиться? Навіщо мені така влада? Це я їх вибирала, а не вони мене. Це я їм плачу гроші і вони повинні знати, що вони в мене на роботі. Немає контролю, немає нічого».
Також учасники мітингу хочуть, щоб у місті поставили мінікотельні замість трас. Містяни кажуть, що проєкти були, але їх відхилила міська рада.
Ще криворіжці пропонують встановити і автономне опалення газове або ж електроопалення.
«Ми хочемо тепла в своїх оселях», — кажуть мешканці.
Одна з учасниць мітингу скаржиться, що замість того, щоб займатись критичною інфраструктурою міста, влада все літо фарбувала паровози, міняла бордюри, будувала пам'ятники.
«От в нас самий більший годинниковий будинок в Європі, вам від цього тепліше. Будували те, без чого можна жити 1000 років», — каже жінка.
Криворіжці вважають, що спочатку треба зробити комфортним життям містян. Серед необхідного, за їхніми словами, це вода, яка і до війни була не кращої якості, і опалення, яке декілька років не на тому рівні, який потрібен.
«Ніхто на це не звертає увагу. Вони зараз не думають нічого робити. Вони просто зараз за заб'ють чопіки та поміняють деякі труби», — сказала учасниця мітингу.
Містяни також створили петицію, в якій йдеться про розробку та фінансування програми підтримки переходу будинків Кривого Рогу з централізованої системи опалення на альтернативну.
Нагадаємо, раніше ми писали, що криворіжці скаржаться на поганий стан труб у підвалах будинків. Через що тепло не постачається до квартир.
Мешканці обурені тим, що у місті роками не оновлювалася як система тепло-, так і водомереж.
До початку опалювального сезону Теплоцентраль повідомляла, що готова на 87%. Але з початком сезону криворіжці масово почали скаржитися на відсутність тепла та розриті труби по всьому місту.
На зустрічі з головами ОСББ керівник АТ «Теплоцентраль» Михайло Фатьянов пояснив, що затримка в опаленні через великі борги компанії, які тягнуться з 1998 року, а також через нестачу кваліфікованих робітників.
Згодом тимчасово виконуючий обов'язків міського голови міста Юрій Вілкул у своєму зверненні до прем'єр-міністра України звинуватив керівника Теплоцентралі у зриві опалювального сезону, а також сказав, що він надавав постійно недостовірну інформацію про підготовку мереж до опалювального сезону.
Водночас в.о. голови міста Юрій Вілкул говорить, що Криворіжтепломережа, яка підпорядковується місту, перебуваючи в таких же умовах, надає опалення своїм абонентам. Але 21 листопада редакція «Першого Криворізького» провела чергове опитування у соцмережах щодо наявності опалення у споживачів Тепломережі. Результати можна проглянути тут.