«Скільки можна?»: рідні загиблих військових знову звертаються до влади Кривого Рогу
Фото: Перший Криворізький
Сьогодні зранку на Центральному кладовищі Кривого Рогу в секторі Почесних поховань зібралось кілька десятків родичів загиблих військових. Вони підписували колективне звернення депутатам Криворізької міської ради і розповідали журналістам, як розвивались події після скандалу, який розгорівся навколо пам'ятника на меморіальному комплексі й самого проєкту військового меморіалу.
Нагадаємо про перебіг подій. На початку жовтня 2024 року з'явилось повідомлення, що у Кривому Розі до кінця війни не будуватимуть військовий меморіал. Цьому передувало кілька скандалів: щодо кольору пропонованого козацького хреста, щодо пам'ятника авторства Володимира Токаря, розташування надгробків по відношенню до могил.
Читайте також: Один пам`ятник на вибір: як рідні загиблих військових побували в майстерні Токаря
Син в.о. мера Олександр Вілкул, а не хоча б сам в.о. мера, повідомив криворіжцям, що у місті проведуть конкурс на пам'ятник для Сектора почесних поховань. До слова, редакції «Першого Криворізького» досі не відомо, щоб десь на офіційних ресурсах, наприклад, на сайті міськради, з'явилось оголошення про проведення конкурсу або принаймні про наміри це зробити. На сторінці Департаменту розвитку інфраструктури Криворізької міської ради було сказано наступне: «Щодо центрального пам'ятника. Це питання буде розглянуто після проведення конкурсу управлінням культури ОДА відповідно до чинного законодавства».
Тетяна Різниченко, мати загиблого Олексія Різниченка, каже:
«Ми бачили, в якому жахливому стані будівництво паркану, який важливий, щоб не попливли могили, і в якому стані постамент під скульптуру — він вже готовий. Залишилось поставити скульптуру, і все. Може, вони розповідатимуть, що вона підходить під будь-який пам'ятник?»
Валентина Ткаченко, дружина загиблого Євгена Ткаченка:
«Ми дуже сподіваємося, що їхні обіцянки, які ми чули на словах, будуть підтверджені документально. Оскільки запит в Обласну державну адміністрацію щодо проведення конкурсу так і не надійшов».
Ірина Ковальова, мати загиблого Дмитра Корячка:
«Комунікації як не було, так і немає. У чат, зроблений Вікторією Третяк, може писати тільки адміністратор. Ми чекаємо перемовин, а їх немає. Надважливі для нас надмогильні споруди, огорожа, ритуальне місце, капличка. Чому з'явився постамент, хоча конкурсу не було?»
Олена Семиряга, мати загиблого
«Коли нас почують? Наша думка не враховується зовсім. Скільки ми збираємося, жодного представника влади. Прийшли б і подивились, як могили розташовані. Якщо поставлять ті пам'ятники, які влада хоче, ми змушені будемо ходити по головах наших дітей».
Катерина Кулішова, дружина загиблого Павла Кулішова:
«Нам обіцяли зробити паркан, капличку, місце прощання. Натомість будують фундамент під скульптуру, яку ніхто не погодив. А там, де має бути паркан, просто накидане сміття. Наразі паркан, наскільки я розумію, вони не збираються. Навіщо так відкрито демонструвати свою зневагу до родин?».
Тетяна Різниченко, мати загиблого Олексія Різниченка, каже:
«Родини висловили незгоду, щоб намогильні споруди (козацькі хрести - авт.) були червоного кольору і почали масово нести незгоди. Влада оголосила, що будівництво меморіалу призупиняється. У коментарі ДРІМ назване число - 27 родин, які не згодні з будівництвом. Ми вважаємо це маніпуляцією і психологічним тиском на сім'ї. Мовляв, родин 700, а не згодні всього 27. Ми впевнені, що їх набагато більше. Нам відомо про 103 незгоди — це тільки ті, фото яких скинули в наш чат спільноти.
Це маніпуляція, щоб люди зневірилися, і сказали: та робіть вже що хочете, скільки можна з нас пити крові? Виглядає так, що пам'ять про загиблих хлопців ми повинні вибивати».
Дивіться повне відео з вимогами рідних загиблих військових із Кривого Рогу. Редакція «Першого Криворізького» закликає представників влади дослухатись до вимог рідних загиблих, надати документальні підтвердження намірам про проведення конкурсу на пам'ятник, опублікувати на офіційному ресурсі чіткий план дій щодо будівництва військового меморіалу або окремих його елементів і постійної відкритої комунікації з сім'ями загиблих.
Редакція «Першого Криворізького» публікує повний текст звернення ініціативної групи спільноти родин загиблих, які поховані на Секторі почесних поховань, в особі Різниченко Тетяни Олексіївни до депутатів Криворізької міської ради.
Шановні депутати Криворізької міської ради,
Ми, представники родин загиблих Захисників України, які поховані на Секторі почесних поховань, вчергове звертаємося до вас для вирішення актуального і наболілого питання встановлення скульптури на Секторі почесних поховань.
Три місяці тому у соціальних мережах було “презентовано” скульптуру для Сектору почесних поховань авторства Володимира Токаря. Ця скульптура викликала шквал критики як з боку членів родин загиблих захисників, так і широкої громадськості як така, що не передає величі героїзму і звитяги українського воїна, не знаходить емоційного відгуку, за своїм сюжетом і стилістикою є типовою радянщиною та не містить нічого українського. В результаті зустрічей з представниками влади ми отримали запевнення від В. Третяк та О. Катриченка про те, що ця скульптура встановлюватися не буде. Натомість депутати мали звернутися до Управління культури, туризму національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо проведення конкурсу.
На сьогоднішній день, коли з моменту ухвалення Криворізькою міською радою рішення про звернення до Управління культури ОДА щодо проведення конкурсу минуло 2 місяці, ми не бачимо оголошеного конкурсу. Натомість бачимо, що постамент для скульптури авторства Токаря майже завершено (в той час, як ритуальний майданчик має тільки котлован, що не відповідає офіційному календарному графіку робіт). Також, у відповідь на чисельні звернення до Управління культури, туризму національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної ми дізнались про те, що ними не було отримало Звернення депутатів Криворізької міської ради щодо оголошення Всеукраїнського конкурсу на кращу проєктну пропозицію щодо пам’ятника в секторі почесних поховань на кладовищі “Центральне” у м. Кривий Ріг. Таким чином, ми маємо всі підстави вважати, що звернення Криворізької міської ради щодо проведення конкурсу не було направлено адресатові. Спільнота родин загиблих, та й вся громада, були введені в оману щодо наміру провести відкритий конкурс по відбору кращої проєктної пропозиції пам’ятника.
Ми змушені були самотужки вивчати законодавчу базу. Тому, беручи до уваги Постанову КМ України від 25 листопада 1999 р. N2137 “Про затвердження Порядку проведення архітектурних та містобудівних конкурсів” та зважаючи на те, що рішення про встановлення пам’ятника було прийнято органом місцевого самоврядування (міськрадою), вважаємо, що замовником конкурсу має виступати саме виконавчий комітет Криворізької міської ради.
Ми, спільнота родин загиблих Захисників України, які поховані на Секторі почесних поховань, глибоко обурені таким розвитком подій навколо обіцяного оголошення конкурсу і звертаємося до вас із вимогою врахувати нашу думку та не встановлювати скульптуру, яка не була схвалена, та забезпечити проведення Відкритого всеукраїнського конкурсу на кращу проєктну пропозицію пам’ятника для Сектору почесних поховань. Сподіваючись бути почутими, вимагаємо термінового розгляду цього питання, оскільки мова йде про вшанування пам’яті найкращих синів і доньок Криворіжжя, які віддали свої життя за Україну.
На момент публікації цієї статті спільнота зібрала 157 голосів під зверненням.
Відео: Тадеуш Бабеуш