Магічна кав’ярня в Кривому Розі: досвід відкриття власної справи за грантові кошти
Створено за підтримки
Фото: Перший Криворізький
Концепт закладу за мотивами книги Джоан Роулінг власниця кав’ярні придумала не відразу, але жінка точно пам’ятає, що почалося все з картини, на якій зображена сова Гаррі Поттера — Гедвіга, що й надихнула на такий дизайн.
Кав’ярня «Шоколадна жабка» відкрилась у Кривому Розі в серпні 2024 року завдяки державній програмі «Гранти для ветеранів та членів їхніх сімей».
«Коли немає досвіду, то доводиться за це дорого платити. Наприклад, оренда: ми її оплатили на пів року вперед — такі грантові умови. Але тільки два місяці пішло на ремонт, ми дуже поспішали підготувати приміщення до відкриття. А якби був досвід, то ми б обговорювали з власником приміщення, наприклад, орендні канікули або зменшення плати оренди за час, поки кав’ярня не працює. Проте думка прийшла запізно, тепер знатимемо наперед, що і як варто робити», — говорить Дарина Трач.
Створення місця, де люди могли б побути в казці
Дарина разом із чоловіком Максимом мріяли про родинний бізнес. Але зараз вона всім мусить займатись сама — Максим служить у лавах Збройних сил України.
«Я хотіла допомагати своєму чоловікові та іншим захисникам фінансово. Тоді я була в декретній відпустці, і допомагати фінансово просто було неможливо. Почала розвивати свій інстамагазин косметики, але пізніше зрозуміла, що це не моє. І якось одного вечора вклала дітей спати, гортала стрічки соціальних мереж і натрапила на відео дівчини, яка розповідала про досвід відкриття квіткового магазину завдяки гранту. Мене зацікавила ця ідея, і я почала збирати інформацію про подібні державні програми», — розповідає Дарина.
Оскільки чоловік Дарини військовий, то вона мала можливість подати заявку на отримання співфінансування держави за програмою грантів для ветеранів і членів їхніх сімей. Кошти криворожанка отримала не з першої спроби, але з другого разу бізнес-план Дарини пройшов відбір.
Ця програма працює і сьогодні, умови подання можна знайти на офіційному сайті «Дія». Розмір держдопомоги для відкриття власної справи — до 1 мільйона гривень.
«Я побачила, що сума гранту для військових більша, ніж для звичайних підприємців або тих, хто тільки відкриває свій бізнес. Мене зацікавив грант на суму до 500 тисяч гривень. Спочатку я нікому не розповідала про свою ідею, а почала писати бізнес-план сама. Для подачі заявки потрібно було заповнити анкету в “Дії”, подати бізнес-план і чекати до 10 робочих днів на розгляд. Мені відмовили з першого разу через помилки в розрахунках податків. А це один із основних пунктів бізнес-плану, тому що за три роки роботи кав’ярні я повинна повернути грантові кошти у вигляді податків за найманих працівників», — говорить Дарина Трач.
Повна сума гранту становила 495 тисяч гривень, але ці кошти за умовами держпрограми можна було витратити лише на закупівлю обладнання, меблів та оренду. Тобто витрати на ремонт, будівельні матеріали, декор приміщення кав’ярні — за власні кошти.
Стан приміщення кав’ярні «Шоколадна жабка» до ремонту
«Ми з чоловіком ще до початку повномасштабної війни збирали кошти на відкриття власного закладу, тому ремонт приміщення зробили за відкладені кошти. Дуже шкода, що відкривати цей бізнес довелося самій, без чоловіка, але мені допомогла та підтримала моя подруга. Разом із Валерією Желуденко та її чоловіком ми швидко зробили ремонт і відкрили кав’ярню», — розповідає Дарина.
Дарина виховує двох доньок, тому доводиться суміщати власну справу й материнство. Вона згадує, що під час ремонту діти її та Валерії часто були поруч і навіть намагалися допомагати.
«Мій робочий день триває з восьмої ранку до дев’ятої вечора, і майже щодня я тут, у кав’ярні. Дітей теж часто приводжу із собою, якщо це вихідні. А в будні молодшу відводжу в садок, старшу — в школу, а потім після занять молодша приєднується до мене і проводить час тут. Вона вже навіть виходить на ґанок нашої кав’ярні запрошувати відвідувачів і всіх зустрічає, створюючи особливу атмосферу. Діти моєї подруги теж допомагають — навіть викликаються збігати до магазину, якщо щось знадобиться. Тож усі ми зробили свій внесок у цей проєкт», — говорить Дарина.
Власниця кав’ярні хотіла створити місце, де люди могли б відчути себе в казковій атмосфері, абстрагуватися від тривог і, можливо, знову відчути себе дітьми. Дарина говорить, що коли чує і читає відгуки відвідувачів «Шоколадної жабки», вона розуміє: одну зі своїх цілей досягнула.
Ще в кав’ярні збирають кошти на допомогу військовим, а на вихідних подруга Дарини Валерія проводить майстер-класи для дітей. Також в артпросторі закладу проходять заходи криворізької скаутської організації «Пласт».
Який бізнес у Кривому Розі та чи є допомога від місцевої влади?
Щодо співпраці з місцевою владою Дарина іронізує:
«Моя перемога в тому, що зараз місцева влада мені не заважає — і це окей. Сподіваюся і на подальшу нашу взаємну співпрацю, де ми не чіпаємо одне одного.Державна допомога є, окрім грантової, — на час воєнного стану дуже спростили процедуру отримання дозволів, які необхідні для відкриття малого та середнього бізнесу або реєстрації потужностей. Держава дійсно допомагає підприємцям, тож попри повномасштабну війну можна і треба починати власну справу, бо, сплачуючи податки, ми впливаємо на економічний стан держави», — пояснила Дарина Трач.
Дарина погодилася з думкою, що в Кривому Розі зависокі ціни на оренду приміщень для бізнесу. Також вона говорить, що сам стан багатьох приміщень поганий, вони потребують ремонту, а доступність для маломобільних містян практично відсутня, бо більшість будівель узагалі не мають пандусів і поручнів на вході.
«Якщо ви помітили, то на ґанку кав’ярні зараз немає поручнів, а пандус — небезпечний, і скористатися ним неможливо. Але ми ще працюємо над цим для того, щоб уникнути цих бар’єрів і зробити для наших гостей зручний вхід. Тож далі — більше», — пояснює власниця кав’ярні.
Нагадаємо, що раніше ми розповіли про досвід відкриття криворізької компанії «КІТ ТРЕЙДІНГ-ГРУП», яка займається зокрема і виготовленням пандусів та підіймачів.
Завдяки підтримці родини, друзів і гостей, які активно популяризують кав’ярню, «Шоколадна жабка» впевнено рухається вперед, залишаючись символом надії, наполегливості й бажання допомогти іншим. Цей реалізований проєкт підкреслює, що навіть у найскладніші часи завдяки підтримці держави та власній рішучості можливо створити нові сприятливі умови для себе й інших.
У відео нижче Дарина Трач розповіла більше про історію відкриття магічної кав’ярні через отримання гранту.