Покращення психічного стану миколаївців через театральне мистецтво: як відновлюють драмтеатр після ворожих обстрілів

Покращення психічного стану миколаївців через театральне мистецтво: як відновлюють драмтеатр після ворожих обстрілів

Фото: Перший Криворізький

Миколаївський академічний художній драматичний театр 29 березня 2022 року був пошкоджений вибуховою хвилею внаслідок прильоту по будівлі Миколаївської обласної державної адміністрації. Того ж року у вересні театр обстріляли російські військові, чим додали ще більше руйнації.

Працівники театру розповіли журналістам «Першого Криворізького», що будівля миколаївського театру входить до реєстру пам’яток архітектури місцевого значення, а також до програми ЮНЕСКО та вважається пам’яткою архітектури ХІХ сторіччя.

До 24 лютого 2022 року театр колективно прийняв рішення прибрати з офіційної назви театру слово «російський». Лише 15 липня 2022 року під час сесії Миколаївської обласної ради депутати погодили перейменування Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру без слова «російський». Директор і художній керівник Миколаївського академічного художнього драматичного театру Артем Свистун говорить, що про те, аби прибрати з назви театру слово «російський», велися розмови ще з 2016 року.

Про акторів театру в лавах ЗСУ та волонтерство


Коли почалося повномасштабне вторгнення, частина працівників театру, а саме жінки з дітьми, почали евакуйовуватися в безпечні на той момент міста, а також в інші країни. Артем розповідає і про хлопців, які покинули миколаївський театр і взяли до рук зброю.


Артем Свистун, директор, художній керівник Миколаївського академічного художнього драматичного театру
«Це їжаки, які знаходились біля головного входу театру. А це хлопці, які зараз служать: Максимко — в Нацгвардії, Андрій — у теробороні, Володя — в ЗСУ. Вони пішли з одразу, в перші дні. Ми продовжуємо збирати донати на дрони хлопцям, які зараз перебувають на Херсонському напрямку та наближають перемогу. Ми робили їжаки, шили дощовики, прапори, бафи, балаклави. Зараз ми продовжуємо підтримувати хлопців. Надаємо всебічну підтримку як фінансову, так і технічну», — каже Артем Свистун.

Спроби росіян зруйнувати культуру


Директор і художній керівник театру Артем Свистун пам’ятає всі руйнування, яких зазнав театр через обстріли російських військ. Час одного з прильотів ворожої ракети «закарбував» один із годинників театру.

Годинник у музеї театру, який зупинився під час обстрілу

«Усього будівля нашого театру потерпала п’ять разів від прильотів ворожих ракет. Але найбільше ми запам’ятали 22 вересня 2022 року. Тоді ракета С-300 влучила прямісінько в літній майданчик, у результаті чого вибухова хвиля вщент зруйнувала внутрішні приміщення: гримерні кімнати, малу сцену, музей. Також була пошкоджена котельня, яка вийшла з ладу повністю, два котли. Але завдяки програмі підтримки обласної військової адміністрації й підтримці саме Данії ми отримали котли, бойлери, які ми вже починаємо готувати до нового опалювального сезону 2024–2025 років», — каже Артем Свистун.

Уламок боєприпасу в дереві, яке росте на території літнього майданчика театру

Театральне мистецтво на часі, його відбудова пришвидшить відновлення психічного стану українців


Протягом 2023 року в миколаївському театрі відновили гримерні кімнати і приміщення, у яких проходять міські заходи. Але, як говорить директор театру, залишається багато наслідків, ліквідування яких потребує коштів. Та попри це актори й працівники театру планують відкрити літній театральний сезон.

Пошкоджена внаслідок обстрілу мала сцена

«У нас є заступник директора з фандрейзингу і грантових проєктів Людмила Оспадова, яка щомісяця підшукує гранти для підтримки. Торік завдяки програмі USAID ми реалізували проєкт «Деокуповані міста і села Миколаївщини», під час якого ми виїжджали в міста і села, де мешкають люди, які є вимушені переселенці. Ми мали можливість привезти вистави, форум-театр, реабілітаційні форми, які дають можливість поліпшити ментальне здоров’я людей. Тому що сьогодні на часі саме театральне мистецтво для відновлення психічного стану українців», — говорить Артем Свистун.


Ми створили цей матеріал як учасники Мережі «Вікно Відновлення». Усе про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі.


Відео: Михайло Коваль

Редактор: Альона Музика

Посилання скопійовано в буфер обміну