У Кривому Розі відбулась виставка з нагоди 80-ї річниці визволення міста

У Кривому Розі відбулась виставка з нагоди 80-ї річниці визволення міста

Фото: Перший Криворізький

Сьогодні, 22 лютого, в Кривому Розі відбулась виставка світлин зі старого альбому «1944. Місто в руїнах» з нагоди 80-ї річниці визволення Кривого Рогу.

Про це повідомляє журналістка «Першого Криворізького» з місця події.

Олександр Мельник — старший науковий співробітник Криворізького історико-краєзнавчого музею розповів деталі виставки.

Олександр Мельник

Виставку зробили на основі фотоальбому, зробленого у березні-квітні 1944 року комісією по встановленню збитків, які зробили німецько-фашистські загарбники на Криворіжжі, на фото — зруйновані промислові об'єкти і соціальна та культурна інфраструктура.

2 лютого 1944 року Гітлер видав спеціальний наказ про знищення промислових і громадянських об'єктів Кривбасу — все, що було вище 2 поверху факельщики підпалювали, а підривники руйнували відновлені ними ж шахти (7 шахт).

Комісія, яка працювала майже місяць встановила суми збитків:
  • соціально-культурна інфраструктура — 409 мільйонів карбованців;
  • промислові об'єкти — 600 мільйонів карбованців.
В загальній сумі понад мільярд карбованців, на наш час це більше ніж 120 мільйонів доларів — великі втрати, тому на відбудову треба було багато ресурсів — як капіталу, так і людської сили.До 1950 року за 5 років завдяки масовому трудовому героїзму промислові об'єкти відновили і вивели на рівень 1940 року. В архівних матеріалах є фотографії з літа 1944 року, на яких група жінок без взуття і спеціального одягу розбирає завали, що залишили після себе німецькі фашисти, та попри важкі умови, все відновили і відбудували.

Речниця рятувальників Криворізького району Світлана Чередниченко розповіла про роботу рятувальників у цей час:

«Рятувальники Криворізького району не роз'їхалися, бо всі усвідомлювали великий рівень відповідальності. З початком повномасштабного вторгнення почалися випробування для нас, коли різні райони міста страждали, ми виїжджали працювати маючи лише захисні каски і бронежилети, ризикували своїм життям. За 2 роки війни врятували 114 людей, з них 23 дитини. Рятувальники працюють в різних ситуаціях: коли знищили Каховську ГЕС, ми забезпечували людей водою, возили по різним районам воду, щоб люди не залишалися без неї. Також долучалися до гуманітарної допомоги. Коли привозили їжу та інші життєвонеобхідні речі, ми допомагали їх фасувати, розвозити та роздавати людям. Піротехнічні підрозділи знищили 7500 вибухонебезпечних предметів, і кажуть, що 1 рік війни — це 10 років розмінування.»

Також Світлана Чередниченко закликала бути обережними і пам'ятати про нові правила безпеки.

Щоб дізнаватися новини Кривого Рогу та всієї України першими, приєднуйтесь до viber-каналу "Першого Криворізького"

Фото: Тадеуш Бабеуш

Посилання скопійовано в буфер обміну