80-та річниця визволення Кривого Рогу від нацистських загарбників: історія дати

80-та річниця визволення Кривого Рогу від нацистських загарбників: історія дати

Фото: Перший Криворізький

Бої за визволення Кривого Рогу від німецької окупації почалися у жовтні 1943 року. Командування планувало визволити Кривий Ріг восени, але цього не вдалося зробити: сили були нерівними.

До 23-го жовтня визволили лише декілька селищ поблизу міста. У Нікопольсько-Криворізькій визвольній операції було задіяно близько одного мільйона людей.

Швидкість наступу радянських військових була 4 кілометри на добу. Наступу заважав не лише німецький опір, а і страшне бездоріжжя, солдатам і місцевому населенню боєприпаси доводилося нести на собі.

5 лютого звільнили Апостолове, через 3 дні — Нікополь. 17 лютого розпочалися бої за Кривий Ріг. Тоді загинуло більше 30 000 радянських воїнів. 75 000 поранили. Після визволення у місті працювало 69 шпиталів.

21 лютого 1944 року звільнили залізничну станцію Довгинцеве, Соцмісто, Зелене містечко. 22 лютого — історичний центр — площу Визволення та прилеглі території.

22 лютого вважають днем визволення. Повністю всю територію Кривого Рогу, за словами співробітниці краєзнавчого музею Євгенії Левченко, звільнили 8 березня 1944-го року.

За блискавично проведену Нікопольсько-Криворізьку операцію війська 22 дивізії, бригади, полки та окремі батальйони, особистий склад яких відзначився в боях, були удостоєні почесного найменування «Криворізькі».

Тисячі солдат і офіцерів були представлені до урядових нагород. Протягом лютого 1944 року гітлерівські війська втратили вбитими та полоненими близько 45 тисяч солдатів та офіцерів, велику кількість бойової техніки, озброєння та автотранспорту. 12 дивізій 6-ї польової армії, у тому числі 3 танкові та 1 моторизована, зазнали чималих втрат.

Посилання скопійовано в буфер обміну