Профілактика гострих кишкових інфекцій: поради криворіжцям

Профілактика гострих кишкових інфекцій: поради криворіжцям

Фото: inf.lic.org.ua (ілюстрація)

З настанням свят зростає і вірогідність захворювань гострими кишковими інфекціями. Адже у цей час готується багато різноманітної їжі, часто заздалегідь, і не завжди дотримуються умови та терміни її зберігання. Криворіжцям радять що робити для профілактики захворювань.

Про це повідомляє «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров`я України» на офіційному сайті.

Читайте також: 92 випадки: на Дніпропетровщині зросла захворюваність на гострі кишкові інфекції

Десять «золотих» правил для запобігання харчових отруєнь (інфекцій):

Вибір безпечних харчових продуктів

Багато продуктів, такі як фрукти і овочі, споживають у сирому вигляді, у той час як інші – ризиковано їсти без попередньої обробки. Під час покупки продуктів майте на увазі, що мета їх подальшої обробки – зробити їжу безпечної і подовжити термін її зберігання. Певні продукти, які споживаються сирими, вимагають ретельного миття, наприклад, салат та зелень. Не купуйте харчі, якщо сумніваєтеся у їх не правильному зберіганні перед продажем.

Ретельно готуйте їжу

Багато сирих продуктів, головним чином птиця, м’ясо і сире молоко, часто засіяні патогенними мікроорганізмами. У процесі варіння (смаження) бактерії знищуються, але пам’ятайте, що температура у всіх частинах харчового продукту повинна досягти 70 ° С. Якщо м’ясо курчати все ще сире біля кістки, то помістіть його знову в духовку до досягнення повної готовності. Заморожене м’ясо, риба і птиця повинні ретельно відтанути перед кулінарною обробкою.

Їжте приготовлену їжу без зволікання

Коли приготовлена їжа охолоджується до кімнатної температури, мікроби в ній починають розмножуватися. Чим довше вона залишається в такому стані, тим більше ризик отримати харчове отруєння. Щоб себе убезпечити, їжте їжу відразу після приготування.

Ретельно зберігайте харчові продукти

Якщо ви приготували їжу про запас або бажаєте після вживання зберегти решту, майте на увазі, що вона повинна зберігатися або гарячою (близько або вище 60 ° С) або холодною (нижче 10 ° С). Це виключно важливе правило, особливо якщо маєте намір зберігати їжу більше 4-5 годин.

Їжу для дітей краще взагалі не піддавати зберіганню. Загальна помилка, що приводить до незліченних випадків харчових отруєнь – зберігання в холодильнику великої кількості теплої їжі. Ця їжа в перевантаженому холодильнику не може швидко повністю охолонути. Коли в середині харчового продукту занадто довго зберігається тепло (температура понад 10 ° С), мікроби виживають і швидко розмножуються до небезпечного для здоров’я людини рівня.

Ретельно підігрівайте приготовлену заздалегідь їжу

Це найкраща міра захисту від мікроорганізмів, які могли розмножитися в їжі в процесі зберігання (правильне зберігання пригнічує ріст мікробів, але не знищує їх). Ще раз, перед їжею, ретельно прогрійте їжу, (температура в її товщі повинна бути не менше 70 ° С).

Уникайте контакту між сирими і готовими харчовими продуктами

Правильно приготована їжа може бути забруднена шляхом контакту з сирими продуктами. Наприклад, не можна використовувати одну і ту ж обробну дошку і ніж для приготування сирої та вареної (смаженої) птиці. Подібна практика може призвести до потенційного ризику зараження продуктів і зростанню в них мікроорганізмів з подальшим отруєнням людини.

Часто мийте руки

Ретельно мийте руки перед приготуванням їжі і після кожної перерви в процесі готування – особливо, якщо ви були в туалеті. Після оброблення сирих продуктів, таких як риба, м’ясо або птиця, знову вимийте руки, перш ніж приступити до обробки інших продуктів. А якщо у Вас є інфікована подряпина (ранка) на руці, то обов’язково перев’яжіть її або накладіть пластир перш, ніж приступити до приготування їжі. Також пам’ятайте, що домашні тварини – собаки, птахи і особливо черепахи – часто носії небезпечних мікроорганізмів, які можуть потрапити в їжу через ваші руки.

Навчіть своїх дітей постійно мити руки, ягоди та фрукти, якщо вони їдять їх без вашої присутності.

Тримайте кухню в ідеальній чистоті

Так як їжа легко забруднюється, будь-яка поверхня, яка використовується для її приготування, повинна бути абсолютно чистою. Розглядайте кожен харчовий обрізок, крихти або брудні плями як потенційний резервуар для мікробів. Рушники для протирання посуду повинні змінюватися щодня. Ганчірки для миття підлоги також вимагають частого прання або заміни.

Зберігайте їжу захищеною від комах, гризунів та інших тварин

Тварини часто є переносниками патогенних мікроорганізмів, які викликають харчові отруєння. Для надійного захисту продуктів зберігайте їх у щільно закритих банках (контейнерах).

Одним основним правилом з профілактики гострих кишкових інфекцій є використання чистої води.

Чиста вода виключно важлива як для пиття, так і для приготування їжі. Якщо у вас є сумніви щодо якості води, то прокип’ятіть її перед питтям, додаванням до харчових продуктів або перед використанням. Ніколи не пийте воду з невідомих водойм і джерел.


Посилання скопійовано в буфер обміну