Сталеві коні від сталевих людей — у Кривому Розі переселенцям дарують велосипеди з ЄС

Сталеві коні від сталевих людей — у Кривому Розі переселенцям дарують велосипеди з ЄС

Фото: Перший Криворізький

Переселенці, які через російську агресію евакуювалися з різних міст і сіл України до Кривого Рогу, отримують велосипеди. Це допомога від мешканців Євросоюзу.

Ідея таким чином допомагати переселенцям виникла у волонтера та співвласника криворізького екіпірувального центру «Великан» Кирила Тохтамиша.

Чоловік до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну займався активним туризмом, а у 2013 році разом із партнером відкрив магазин «Великан».

Як виникла ідея допомагати переселенцям


У 2019 році Кирило придумав благодійний проєкт «Добровер», який функціонує й зараз: люди віддавали йому старі велосипеди, криворіжець їх ремонтував власним коштом і передавав тим, хто їх потребував. Це були переважно малозабезпечені та багатодітні родини.

«Понад 200 велосипедів ми передали під час цього проєкту», — пригадує Кирило.

З початком активної фази війни підприємець допомагав військовим знаходити спорядження: спальники, каремати, газові горілки, рюкзаки, рукавиці, термобілизну, кухлі тощо. Згодом у Центрі ВПО почав збирати й ремонтувати велосипеди для переселенців.
Кирило Тохтамиш ремонтує велосипед

«Ми є частиною всеукраїнської велоспільноти й через спільних знайомих знайшли дві організації, що привозять вживані велосипеди з-за кордону», — говорить Кирило.

Він пояснює, що українська організація «Сміливі велосипеди» займається збором покинутих велосипедів зі штрафмайданчиків європейських країн. Друга — «Bikes4Ukraine» — приймає вживані велосипеди безпосередньо від користувачів-європейців.


Велосипеди з Європи їдуть до Кривого Рогу


Кирило розповідає, що нова партія велосипедів приїхала зі штрафмайданчиків Євросоюзу, з Нідерландів. Їх Кирило ремонтує коштом магазину «Великан», і переселенці в Кривому Розі отримують уже відремонтовані велосипеди.


Відремонтовані велосипеди для переселенців

«Раніше організація “Сміливі велосипеди” привозила велобайки з Бельгії», — пригадує Кирило.

Логістикою доставки велосипедів із Києва займається «Об’єднання Відповідальних Громадян». Про це під час зустрічі розповів один із координаторів Центру підтримки ВПО Благодійного фонду «Шелтер+» Тарас Грузін.«У нашій команді ролі розподілені. Анна Атаманчук, бухгалтерка “Об’єднання Відповідальних Громадян”, співзасновниця ГО “Велокривбас”, стежить за чергою на отримання велосипедів у Києві й домовляється про доставлення. Я із силами магазину “Великан” ремонтуємо велосипеди. А Тарас Грузін, один із координаторів Центру підтримки ВПО Благодійного фонду “Шелтер+”, збирає анкети-заявки на отримання великів і розподіляє їх між переселенцями», — пояснює співвласник екіпірувального центру «Великан» Кирило Тохтамиш.

Кирило зауважує, що партнер по бізнесу фізичної участі в ремонті не бере, але якщо Кирилові треба їхати лагодити велосипеди, то напарник підмінить його на роботі.

Водночас команда займається ще й збором донатів на транспортування велобайків.

Центр підтримки ВПО працює з червня 2022 року.Центр підтримки ВПО в Кривому Розі

Нині в Центрі продовжують надавати допомогу: переселенці, які щойно приїхали до Кривого Рогу, можуть на термін до двох тижнів поселитися в гуртожитку, аби оформити всі необхідні документи, винайняти житло тощо.

Велосипеди з Нідерландів і Бельгії везуть до Кривого Рогу вантажівками.

«Логістику з Будапешта до Києва забезпечив співзасновник організації “Bikes4Ukraine” Мікаель Колвіль-Андерсен. Ще один співзасновник “Bikes4Ukraine” — Вадим Денисенко — налагодив процеси доставки в Україні», — про це раніше писав Кирило Тохтамиш на сторінці в соцмережі.


«Доставкою велосипедів із Києва до Кривого Рогу займається “Об’єднання Відповідальних Громадян”. Технічним оглядом і дрібним ремонтом велосипедів у Кривому Розі, а також організацією видачі цих велосипедів займається Центр підтримки ВПО Благодійного фонду “Шелтер+”», — каже Тарас Грузін.

Кирило відповідає за ремонт велобайків, які приїздять до міста.

«Зазвичай ремонт велосипеда коштує до 200 гривень. Якщо сума більша, то велосипед або чекає на донорські запчастини, або сам ними стає», — розповідає Кирило.

Після техогляду у велосипедах найчастіше доводиться ремонтувати спрацьовані покришки, потерті сідла та зношену трансмісію.


Як переселенці отримують велосипеди


Велобайки переселенці отримують як благодійну допомогу — безоплатно.

Переселенцям у Кривому Розі з попередніх трьох партій видали вже 150 велосипедів.

Щоб отримати двоколісного, люди заповнюють анкету в Google Forms, вона є на сторінці Центру, після цього волонтери обробляють заявку та зідзвонюються з переселенцями й повідомляють про дату і час видачі велосипедів. Зараз прийом заявок тимчасово зупинений. Коли доставлять нову партію — а це відбудеться за декілька місяців, — то відразу запустять нову анкету.

«Однією з умов отримання велосипеда в Центрі є те, що громадяни мають розуміти кримінальну відповідальність за продаж гуманітарної допомоги, тому що велосипеди переселенці отримують саме як гуманітарну допомогу», — зауважує співзасновниця ГО «Велокривбас», бухгалтерка ОВГ Анна Атаманчук.

Фото з соцмережі Анни Атаманчук

Тарас Грузін розповідає, що в травневій партії Кривий Ріг отримав 111 велосипедів, із них 28 передали Нововоронцовській територіальній громаді.

«З Нововоронцовської громади нас попросили передати велосипеди для працівників соціальної сфери, ми їм віддали 28 роверів, хоч запит був на більшу кількість. Також учора Кирило встиг відремонтувати 10 велосипедів, їх уже передали переселенцям», — каже Тарас.Хто отримав велосипеди й для чого вони потрібні


Отримувати велосипеди до Центру ВПО прийшли і молоді сім’ї з дітьми, і люди пенсійного віку. Усі зараз живуть у Кривому Розі, куди переїхали з Донецької, Луганської, Херсонської областей.
24 травня 2023 року велосипеди прийшли отримати 6 родин: Єгор із мамою з Нововоронцовки, що на Херсонщині; Світлана родом із Соледару, яка до війни жила в Донецькій області; Костянтин із Донеччини, який евакуювався до Кривого Рогу 9 місяців тому; Тетяна з сином із Херсонщини; молода пара з Херсону; мама двох дітей із Луганської області.

Наприклад, 17-річний Єгор, який приїхав до Кривого Рогу з Нововоронцовки Херсонської області, розповідає, що буде займатися спортом. Нагадаємо: Нововоронцовка — селище міського типу, розташоване в 70 кілометрах від Кривого Рогу. Хлопець із родиною евакуювався в місто 28 березня 2022 року, нині всі вони живуть у рідних. Єгор із мамою говорять, що Нововоронцовську територіальну громаду ще й досі обстрілюють російські окупанти.
А Світлана родом із Соледару Донецької області в Кривому Розі живе трохи більше року. Про видачу велосипедів дізналась у Facebook, заповнила анкету й стверджує, що буде їздити на дачу, яку їй надали в користування.
Костянтин також із Донецької області, у Кривому Розі живе вже близько 9 місяців. Про видачу ровера переселенцям йому розповіла дружина. Велосипед використовуватиме як головний транспорт.
Переселенка Тетяна з сином евакуювалася до Кривого Рогу з Херсонської області, жінка також волонтерить на базі Благодійного фонду «Шелтер+».
«У нас мама проживає в сільській місцевості, це далеко від нас. Тому ми, щоб не витрачати кошти й час, будемо добиратись велосипедом», — каже Тетяна.

Молода пара з Херсону дізналася про велосипеди через групу «Шелтер+». До Кривого Рогу вони евакуювались рік тому. Хлопець говорить, що нині ціни на пальне високі, тому велосипедом користуватимуться, щоб економити.
Також отримати велосипед прийшла ще одна родина із Сєвєродонецька Луганської області.

«У Кривому Розі нас гарно прийняли, добре ставляться, нам тут подобається. На велосипеді дуже любить кататися син, у нього і в Сєвєродонецьку був… Зараз у Кривому Розі в нього є друзі-однолітки, планує кататися з ними», — поділилася переселенка з Луганської області.
Кирило Тохтамиш говорить, що в містах, і особливо в селах, після окупації практично відсутня транспортна інфраструктура, а окупанти розграбували все, зокрема й ровери. Велосипед у цій ситуації стає головним транспортом.

Завдяки такій допомозі люди можуть їздити по робочих і побутових потребах самостійно, не прив’язуючись до руху громадського транспорту. А ті, хто залишається в Кривому Розі, мають нагоду зайнятися спортом і покращити фізичне здоров’я.

«Нині ми з мамою живемо в родичів у Кривому Розі. Російські війська й далі продовжують обстрілювати нашу місцевість — Осокорівку, Золоту Балку, тобто саме нашу Нововоронцовську громаду. […] Дізнавшись про роздачу велосипедів, ми заповнили анкету, і ось тепер він у мене. Маю хороший велосипед, буду займатися спортом», — поділився враженнями Єгор після отримання велосипеда.


Умови як отримати велосипед


1. Спочатку треба заповнити анкету, яка є у соцмережі на сторінці Центру ВПО

2. Чітко сформулюйте потребу отримання велосипеда — як плануєте використовувати

3. Після подання анкети, її розглянуть працівники Центру та зв'яжуться з вами

4. Далі необхідно звернутися до Центру ВПО, з собою треба мати документи, щоб підтвердити особу + довідку ВПО

5. Однією із головних умов отримання велосипеда є: згода на те, що не продаватимете велосипед. Бо надається він виключно, як гуманітарна допомога. А за продаж гуманітарної допомоги є кримінальна відповідальність.


Фото: Анастасія Бергарт

Посилання скопійовано в буфер обміну