З Миколаєва у Кривий Ріг — історія переселенця, який зумів організувати власний бізнес

З Миколаєва у Кривий Ріг — історія переселенця, який зумів організувати власний бізнес

Фото: Перший Криворізький

Це Костянтин, йому 20 років, до початку повномасштабної війни, яку РФ веде проти України, він тренував дитячу футбольну команду у дитячо-юнацькій спортивній школі Миколаєва та мав масажний кабінет. Навесні хлопцю довелося покинути тренування дітей у миколаївській ДЮСШ, власну справу та переїхати до рідного села у Казанківському районі, а пізніше і до Кривого Рогу. Тут він не мав, ані бізнесу, ані улюбленої справи. Втім, так було недовго.

«У Миколаєві була дуже напружена ситуація, ще перші пів року. Там були постійні прильоти. Але батьки юних футболістів, яких я тренував, скидали фото та відео: діти самостійно тренувалися та хизувалися своїми вміннями. Це було круто та приємно, бо діти продовжують тренуватися. Повномасштабна війна прийшла неочікувано та стала потрясінням для всіх, особливо для дітей»,
— говорить Костянтин Кутузов, тренер та майстер масажу з Миколаєва.
Допомога військовим


У лютому 2022 року знаходитися у Миколаєві було небезпечно, тому масажний кабінет нашому співрозмовнику довелося зачинити, влада закрила всі навчальні та позашкільні заклади. Тоді хлопець забрав молодшого брата та вирушив до села, де жили батьки. Тоді село Володимирівка було за 30 кілометрів від лінії фронту, там жили військові.

«Коли я робив масаж вдома, у селі, то 95% клієнтів були військові. Бо ж у них амуніція важка, спини у всіх болять[...]. І якось одному з хлопців порадили звернутися до мене.

Тоді я поїхав у Миколаїв за своїм масажним столом та маслом. Згодом на масаж у мене було по 6-8 військових на день», — згадує Костянтин Кутузов.

Костя не брав із бійців грошей – хотів бодай чимось допомогти українській армії.

Бізнес під час війни: як криворізькі бізнесмени перепрофілювали виробництво, щоб допомогти обороні


«Майстер, у якого я навчався масажу, Дмитро Олійник, захищав Україну, захищав наше місто. І, на жаль, він загинув, коли ракета влучила у Миколаївську облдержадміністрацію.

Всі техніки, якими я володію — авторські техніки Дмитра. Це не тільки класичний масаж, а й спортивний, лімфодренажний. Тепер я продовжую його справу, тому допомогти військовим та позбавляти їх болю в спині — то був обов'язок», — говорить Костя.Архівне фото Костянтина Кутузова з Миколаєва

Коли фінансова безпекова подушка закінчилася, молодий миколаївець переїхав у більш-менш спокійний за мірками воєнного часу Кривий Ріг.

Крутив гайки в незнайомому місті


З початку повномасштабної війни офіційно у Кривому Розі зареєструвались більш ніж 73 тисячі переселенців. І це лише офіційні дані. Костянтин, як і тисячі інших переселенців, вирішив не отримувати ніяких офіційних статусів.

«Я ні до кого не звертався за допомогою для переселенців. Я просто приїхав, і вже мав міні план. І я знав, що ніхто мені допоможе: кому я потрібен? Зараз тисячі людей, яким потрібна допомога, нехай вони допомагають тому, кому це справді потрібно», — говорить Костянтин.

Хлопець відразу зміг влаштуватися на одне з промислових підприємств Кривого Рогу, де хлопець виконував технічну роботу. Костя каже простіше: крутив гайки.

«Потрібно було з чогось починати, бо на той момент для відкриття масажного кабінету потрібні були гроші або зв'язки, тобто хороші знайомі у новому для мене місті. Ще я хотів продовжити тренерську кар'єру, але й тут все впиралося у відсутність знайомих.

Тому я вирішив починати розповідати про себе у соціальних мережах: тренував людей онлайн і не брав за це гроші, просив робити репости у соцмережах. Про мене дізнався власник одного з тренажерних залів Кривого Рогу та запросив працювати тренером», — розповідає Костянтин.


Згодом про Костянтина дізналися засновники всеукраїнської тренерської спільноти «Тіло в тіло» та запросили до тренерського штабу. Сьогодні хлопець тренує онлайн футболістів та футболісток юнацьких збірних України та знайшов приміщення для власного масажного кабінету.Поради для починаючих бізнесменів


За оцінками Київського інституту економіки, прямі втрати малих та середніх підприємств у всіх секторах української економіки складають понад 14 мільярдів доларів, а потреба у фінансуванні для відновлення їх економічної діяльності складає понад 50 мільярдів доларів. Звісно більша частина втрат була сформована великими та середніми підприємствами, Але малий бізнес, представником якого є Костянтин, у більшості випадках був змушений зачинитися.

Сьогодні роль українського малого та середнього для країни в умовах війни набуває іншого значення, більш важливого. Тому що чим більше підприємств, то більше надходження податків до бюджету країни. І потреби українців у послугах та товарах нікуди не зникають, а навпаки — у деяких сферах виросла. Тобто під час відкриття власної справи треба розуміти, що це потрібно не тільки засновнику.

Бізнес з нуля


Починати бізнес з нуля дуже важко. Але сьогодні для українців доступні як державні, так і міжнародні програми підтримки підприємців. Наприклад:

  • Урядова програма «єРобота»;
  • програма UNIC для малих та середніх підприємців — можливість отримати п’ять тисяч євро;
  • програма USF для бізнесів, які працюють на перемогу України — можливість отримати 35 тисяч доларів.

Звісно, щоб отримати грантову підтримку або капіталовкладення інвесторів, треба ретельно шукати можливості, заповнити безліч аплікаційних форм та не здаватись навіть після низки відмов...За статистикою досвідчених грантрайтерів, з якими спілкувалася редакція «Першого Криворізького», успішними бувають 3 із 10 заявок. І це у мирний час.

Нагадаємо, що у Кривому Розі нещодавно відкрився автосервіс, який переїхав з Херсона. Завдяки грантовій програмі «єРобота» родина із Херсонщини змогла масштабувати бізнес.

Те, що потрібно людям


Війна змінила життя українців, як і їхні інтереси та пріоритети. А для підприємців надзвичайно важливо вміти швидко адаптуватись до нових реалій, помічати нові потреби клієнтів та закривати їх якісніше та швидше, ніж це зроблять конкуренти. Тобто орієнтуйтеся не лише на власні вміння, а й на розв’язання нагальних проблем потенційних клієнтів та клієнток.

Цілі та початкове планування


У лютому 2023 року Офіс розвитку підприємництва та експорту, національний проєкт «Дія.Бізнес» назвав три основні перешкоди для відновлення та створення нового бізнесу — недостатня кількість платоспроможних клієнтів в Україні (50.5%), непрогнозованість розвитку ситуації в Україні (48.4%) та відсутність достатнього капіталу (40.5%). Також бізнес звертає увагу на такі фактори, як непередбачуваність дій держави (26%) та недоступність кредитних коштів.

Так, дійсно під час війни ситуація в країні змінюється та її важко спрогнозувати, не маючи певних аналітичних знань. Але для старту в будь-якому разі потрібно визначити глобальну ціль відкриття свого бізнесу. Для цього є метод SMART:

  • конкретна мета (specific);
  • вимірювана ціль (measurable);
  • досяжність (attainable);
  • актуальність (relevant);
  • чіткі дедлайни (time-bound).

Також радимо знайти команду однодумців, які усвідомлюватимуть усі ризики та будуть готовими плідно працювати задля власного успіху та економіки країни.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.
Фото: Даніїл Токмаков

Відео: Даніїл Токмаков

Редактор: Софія Скиба

Посилання скопійовано в буфер обміну