Що зміниться для криворіжців з 1 березня

Що зміниться для криворіжців з 1 березня

Фото: Перший Криворізький

Із 1 березня криворіжців, як і всіх українців, очікують декілька змін та нововведень.

Індексація пенсій

Щорічна індексація пенсій, передбачена пенсійним законодавством, розпочнеться з 1 березня. Це стало відомо за результатами засідання Уряду, повідомляється на сайті Мінреінтеграції.

Цьогоріч пенсії для українців знову підвищаться. Буде проведена їх індексація на 20%. Вона торкнеться більш ніж 10 мільйонів українців. Під час розрахунку враховуватиметься рівень інфляції та динаміка зростання середнього рівня зарплати.

У 2023 році держава спрямувала на соціальні виплати близько 800 мільярдів гривень, зокрема на пенсії – 575 мільярдів, що на 65 мільярдів та на 12,5 % більше, ніж у 2021 році.

Під індексацію підпадатимуть усі категорії, визначені в законі «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

«За дорученням Президента України ми робимо індексацію пенсій попри те, що законом України про державний бюджет на 2023 рік така індексація не є обов'язковою. Уряд виконує свої зобов’язання перед людьми. Ми допомагаємо тим, хто цього найбільше потребує. Індексація виплат торкнеться більш ніж 10 мільйонів українців», – розповів Денис Шмигаль.

Уряд зберігає також усі доплати до пенсії за віком.

Пенсіонери віком понад 80 років продовжать отримувати щомісячну доплату в 500 гривен, 75-80 років – до 400 гривен, 70-75 – до 300 гривен.

Курс долара

У березні курс може трохи знизитися, хоча ризики для гривні все ще залишаються. Протягом лютого вартість долара коливалася навколо позначки 40 гривень за один долар, при цьому спостерігається тенденція до невеликого зниження вартості валюти на готівковому ринку (офіційний курс залишається незмінним).

Аналітики припускають, що долар може подешевшати приблизно на 10-20 копійок. Значного зниження очікувати не варто.

Зміни для українців у Польщі

На криворіжців, які наразі мешкають у Польщі чекають зміни, основні з яких стосуються документів та виплат, які отримують біженці

Про це стало відомо з поправок до спецзакону.

Статус PESEL UKR

PESEL UKR — це особливий статус для українських переселенців, який дає право українцям отримувати в Польщі соціальну допомогу, медичні послуги, а також дозволяє працевлаштуватися та навчатися у Польщі.

Від початку війни особи, які приїжджали до Польщі, могли оформлювати PESEL UKR за бажанням. Перебувати на території Польщі можна було і без цього документа, тому не всі біженці оформлювали цей статус. Оформити PESEL UKR можна було протягом 90 днів від дати перетину кордону.

З березня статус PESEL UKR стане обов’язковим для громадянина України, який хоче залишитись у Польщі, на його оформлення буде надаватися лише 30 днів.

Оплата житла

Відомо, що зараз програма яка називається "40+" забезпечує проживання та харчування українських переселенців. Згідно з цією програмою громадяни Польщі, які прихистили українців, отримують компенсацію від держави у розмірі 40 злотих за добу протягом 120 днів від моменту першого в’їзду біженця на територію Польщі.

Проте від березня біженці, які перебувають у місцях колективного проживання понад 120 днів, повинні будуть платити за житло у розмірі 50% від вартості, але не більше ніж 40 злотих за добу. Також додається, що від травня, якщо термін перебування громадян України перевищить 180 днів, розмір оплати ще збільшиться - 75%, але не більше ніж 60 злотих за добу.

Не будуть оплачувати житло такі категорії українців:

  • особи з інвалідністю;
  • пенсіонери та ті, хто потребує догляду;
  • вагітні жінки;
  • особи, які виховують дітей віком до 12 місяців або трьох і більше дітей.
Правила надання соціальної допомоги

Якщо українець виїжджає за межі Польщі більше як на 30 днів, статус PESEL UKR скасовується, відповідно припиняються всі виплати. Проте після повернення до Польщі можна буде поновити статус PESEL UKR та виплату соцдопомоги.

Для того, щоб контролювати перетин українцями польського кордону органи соціального страхування (ZUS) отримуватимуть від Прикордонної служби відповідну інформацію.

Зарплати військових

Ще в лютому в Україні ухвалили рішення скасувати надбавки до зарплат тим військовим, які не виконують військових завдань. Йдеться про надбавку в розмірі 30 тисяч гривень. Її залишать лише тим, хто бере участь у воєнних діях.

А ось надбавку в 100 тисяч гривень залишать: як і раніше, її отримуватимуть ті, хто перебуває на передовій.

Також уряд встановив мінімальний рівень виплат для ЗСУ, Нацгвардії та прикордонників на рівні не менше 20,1 тисяч гривень. Для осіб рядового та начальницького складу ДСНС та Нацполіції – не менше 17 тисяч.

Щоб дізнаватись новини Кривого Рогу та всієї України першими, приєднуйтесь до telegram-каналу "Першого Криворізького"


Посилання скопійовано в буфер обміну