Колодій 2023 — що означає кожен день свята

Колодій 2023 — що означає кожен день свята

Фото: pixabay

Українське свято Колодій (Масниця) припадає на останній тиждень перед Великим постом. У 2023 році Колодій триває з 20 по 26 лютого. Інші, менш поширені його назви: Сиропуст, Пущення, Масниця або ж “Бабський тиждень”.

Святкування Масниці починається за 56 днів до Великодня, тому дата змінюється щороку. У 2023 році Великдень випадає на 16 квітня, отже, Масляний тиждень у 2023 році розпочнеться у понеділок, 20 лютого, і закінчиться у неділю, 26 лютого.

Кожен день із Сирного тижня має свою назву та значення.

Понеділок – зустріч Масниці

У перший день було заведено збиратися вдома та пекти перші млинці. Також можна було ходити в гості або приймати гостей, а ще в понеділок встановлювали Масляне опудало.

Вівторок – Заграші

У цей день зазвичай призначали оглядини, оскільки батьки поспішали посватати дітей до початку посту. Другу половинку також шукали на гуляннях чи у гостях.

Середа – Тещині млинці

Цього дня зять мав йти в гості до тещі. А за кількістю частування на столі у тещі можна було судити про стосунки у сім’ї. І що дружелюбнішою буде теща цього дня, то щасливішим буде життя молодого подружжя.

Четвер – Розгуляй, широка Масниця

Це день народних гулянь. Завершували всі домашні та господарські справи й починали гуляння: каталися на санях, стрибали через багаття та влаштовували ярмарки.

П'ятниця – Тещині вечірки


У цей день теща мала відвідати зятя. Але їхала вона не одна, а з подругами та родичами. І зять повинен був весь вечір усіляко потурати тещі й гостям, опікуватися ними.

Субота – Зовицині посиденьки

Цієї суботи заміжні жінки запрошували в гості сестер чоловіка (зовиць), пригощали їх млинцями та вручали подарунки. Також разом ворожили на майбутнє.

Неділя – Проводи Масниці

Це свято ми ще знаємо як Прощену неділю. За традицією, зустрівшись, люди говорили один одному: "Пробач мені", відповідати прийнято: "Бог простить". Цього дня закінчували святкувати, поминали померлих і спалювали опудало Масниці.

Щоб дізнаватись новини Кривого Рогу та всієї України першими, приєднуйтесь до telegram-каналу "Першого Криворізького"

Посилання скопійовано в буфер обміну