Рік після ухвалення комплексного антитютюнового Закону №1978: що змінилося

Головне фото новини
Фото: ГО "Життя"
1kr.ua
Рік після ухвалення комплексного антитютюнового Закону №1978

Рік тому
, 16 грудня, Верховна Рада України ухвалила комплексний антитютюновий Закон №1978 – один з найважливіших законів у сфері захисту громадського здоров’я.

Конституційна більшість Парламенту, а саме 317 народних депутатів України, віддали свої голоси за посилення захисту здоров’я дітей та молоді від шкоди тютюну та нікотину.

Про зміни, які відбулися, та про подальші плани у просуванні антитютюнової кампанії розповіли на зустрічі “Media Health Talks: важливість збереження громадського здоров’я під час війни”.

Про це повідомляє журналістка “Першого Криворізького” з місця події.

Отже, у 2022 році набули чинності перші ключові зміни до антитютюнового Закону «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».

З 11 липня 2022 року Законом України запроваджена заборона куріння пристроїв для нагрівання тютюну (використовуються з пристроями glo, IQOS) у визначених законом місцях, зокрема усіх громадських та робочих приміщеннях.Така заборона куріння тютюнових виробів електронних сигарет та кальянів діє в Україні з 2012 року.
Також, з 1 червня 2022 року набули чинності вимоги щодо маркування електронних сигарет та рідин до них. Запроваджені медичні попередження, які інформують споживачів, що цей виріб є наркотичним та шкідливим «Цей виріб містить нікотин – речовину, що викликає сильну залежність».

Очікується, що найбільший вплив попередження матимуть на дітей та батьків, які раніше могли бути не проінформовані про ризики вживання електронних сигарет.
“За роки роботи нашої команди поширеність куріння в Україні знизилась на 20%, і це дуже хороший результат. Це і тисячі врятованих життів, це мільярди гривень, які держава не витратила на лікування хвороб спричинених курінням, люди не втратили життя, а ці кошти пішли на розвиток нашої країни”, — говорить виконавчий директор громадської організації «Життя» Дмитро Купира.І починаючи з 11 липня 2022 року 100% громадських приміщень та робочих місць у приміщеннях вільні від тютюнового диму та токсичних викидів електронних сигарет чи кальяну. А здоров’я працівників та відвідувачів захищено законом.

«Золота коса 2022»: антипремія за тютюновий лобізм

Громадська організація «Життя» у партнерстві з громадянською організацією «Антикорупційний штаб» цього року назвали народних депутатів-переможців антипремії «Золота коса», яку присуджують за дії в корпоративних інтересах тютюнової індустрії.Так, переможцями стали народний депутат Мар'ян Заблоцький, який отримав Золоту косу; Євген Петруняк, який здобув Срібну косу; Ігор Фріс, який отримав Бронзову косу. П'ятірку лідерів замкнули Вадим Галайчук та Давид Арахамія.

Заблоцький отримав премію за те, що є співавтором кількох альтернативних законопроєктів, які мали на меті затягнути або анулювати досягнення політики контролю над тютюном. Наприклад, законопроєкт № 4358-1, який зберігав рекламу, спонсорство та продаж неповнолітнім електронних пристроїв для куріння.

Петруняк, у свою чергу, є співавтором законопроєктів. створених напротивагу основному комплексному антитютюновому законопроєкту №4358.

Бронзовий призер премії Фріс є ініціатором поправки №20 до законопроєкту №5616, яка повертала куріння у приміщення закладів ресторанного господарства, готелів та інших громадських і робочих місць.

Діяльність тютюнової індустрії становить загрозу для життя та здоров'я українців, а спроби заблокувати євроінтеграційні антитютюнові норми через окремих депутатів підривають рух України в ЄС.

Міжнародний досвід


Міжнародний досвід доводить, що картинки-попередження на сигаретних упаковках підвищують обізнаність про наслідки для здоров'я і сприяють зниженню рівня поширеності куріння. Реальні фотоілюстрації хвороб на пачках підштовхують частину курців кинути курити, а інших – не починати взагалі. Картинки особливо впливають на молодь та жінок, оскільки знищують "гламурну" привабливість пачки.

У порівнянні з лише текстовим або невеликим графічним попередженням, великі ілюстровані попередження щодо здоров’я, подібні до запропонованих ЄС, є ефективнішими, швидше помічаються, збільшують спроби кинути вживання та зменшують рівень куріння.

Дані з Канади свідчать, що рівень куріння знизився з 4,6 до 2,9% завдяки великим ілюстрованим попередженням.

Подальший вектор напрямку антитютюнової кампанії

З 11 липня 2023 року, набуде чинності заборона продажу сигарет та рідин для електронних сигарет зі смаками та ароматом (приміром, фруктів, ягід чи солодощів) – наразі це діє як своєрідний «гачок» і приманка для залучення дітей до куріння.

Також набуде чинності заборона реклами та стимулювання продажу пристроїв для нагрівання тютюну (наприклад IQOS, glo), електронних сигарет та рідин до них. Завдяки цим маркетинговим прийомам тютюнова індустрія залучає дітей та підлітків до куріння: це їх основна цільова аудиторія, увагу яких вони так хочуть завоювати.Ще через рік, у січні 2024 року, будуть запроваджені графічні медичні попередження на пачках тютюнових виробів для куріння розміром 65% від розміру упаковки, аби ще краще інформувати про шкідливість продукції.

Попередження міститимуть реалістичні зображення хвороб, спричинених курінням, та щорічно оновлюватимуться. Саме такий розмір графічних зображень запроваджений у всіх державах Європейського Союзу.

Щоб дізнаватись новини Кривого Рогу та всієї України першими, приєднуйтесь до telegram-каналу "Першого Криворізького"Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.


Повітряна тривога

Попередня тривога тривала –
51 хв

Все гаразд

15 : 19

Новини 1kr.ua в Tеlеgram

Ми в соціальних мережах

Україна

Booking.com