Чи вміють діти захищати свої права: результати дослідження

Головне фото новини
Фото: Перший Криворізький
1kr.ua
Найчастіше права дітей та підлітків порушуються у школі під час контакту з однокласниками або вчителями. Крім того, існують проблеми з дотриманням прав дітей та підлітків і за межами школи та дому.

Такі результати дослідження, проведеного ГО «Комунікації для змін» у партнерстві з Держпродспоживслужбою та Службою освітнього омбудсмена серед дітей 9-18 років для проєкту ПраваРулять.

Результати дослідження ляжуть в основу одноіменного ігрового чат-бота, який буде вчити дітей розбиратися у своїх правах та відстоювати їх.

За даними дослідження, найчастіше права дітей і підлітків порушуються у школі — під час контакту з однокласниками або вчителями. Діти бояться відстоювати свої права через страх колективного тиску та стереотипні освітні наративи дорослих на кшталт «це єдиний спосіб впоратися з неслухняними дітьми» або «так роблять з усіма» тощо.


Дослідження також виявило проблеми з дотриманням прав дітей та підлітків і поза межами школи й дому. Для прикладу, особисті кордони дівчат на вулиці частіше порушують чоловіки, а поведінка персоналу магазинів чи кав’ярень є більш упередженою щодо хлопців.

«Терпимість до порушення прав дітей та підлітків не тільки руйнує їхню психіку, але й сприяє формуванню дорослої людини, яка боятиметься відстоювати свої права. Це може призвести до зростання покоління, нездатного протидіяти корупції та іншим видам адміністративних порушень», — вважає Сергій Горбачов, освітній омбудсмен.


Загалом діти, які взяли участь в опитуванні, відчувають, що мають бути рівними у правах із дорослими, проте обізнаність про власні права у них низька. Діти часто впевнені, що персонал магазину чи кав’ярні вчиняє правильно, тому факт порушення своїх прав споживачів ідентифікувати не можуть. Це в майбутньому стає причиною формування віктимної поведінки: визнання своєї неправоти, небажання вступати в діалог і відстоювати свої права, очікуючи на батьків, які допоможуть впоратися із ситуацією.

З початком повномасштабної війни Росії проти України до низки питань, які турбують школярів і підлітків, додалась тривога через те, що вони були вимушені змінити звичний спосіб життя. За даними фонду UNICEF, через російську агресію в Україні більша частина українських дітей вимушено змінили своє місце проживання і спосіб життя. Це стало причиною високого рівня стресу серед дітей, який проявляється у небажанні продовжувати навчання і складнощах у процесі адаптації до нових умов життя та підліткових колективів. Війна також загострила конфліктні ситуації в родині через примусове вивезення дітей в інше місце без їхньої згоди, напруження у зв’язку з небезпекою, неможливість впливати на обставини, що викликає в дітей відчуття безпорадності.

Щоб дізнаватись про новини Кривого Рогу та всієї України першими, приєднуйтесь до telegram-каналу "Першого Криворізького"

Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.