Близько півсторіччя відновлення: наслідки війни для лісів України

Головне фото новини
Фото: Перший Криворізький
1kr.ua
Тисячі гектарів лісів втратила Україна з моменту повномасштабного вторгнення РФ. Окупанти свідомо продовжують нищити їх — цілеспрямовано спалюючи чи мінуючи як з лісами Херсонщини.
За даними Міндовкілля, вже зафіксовано 257 випадків екоциду, які цілеспрямовано проводять російські війська на території України. Серед них: пошкодження ґрунтових покривів, лісові пожежі, хімічне забруднення внаслідок ракетних ударів по промислових підприємствах.

Громадська організація «Екодія», за місяці повтомасштабного вторгнення, зафіксувала близько 316 потенційних випадків шкоди довкіллю. Підрахунки неповні, їх проводять далі, оскільки, не всюди та не все можна перевірити станом на зараз. Тому насправді шкода довкіллю може бути значно більшою.

Зовнішня дія


Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець в етері марафону «Говорить Україна» сказав, що загоряння лісу відбувається через зовнішній вплив. Урядовець прогнозує, що ще довго Україна боротиметься з лісовими пожежами. Але про який саме термін йдеться, наразі невідомо.

«100% лісових пожеж — це зовнішня дія, просто від сонця ліс не спалахує, від спеки він не спалахне. Тобто, це однозначно іскра, що призводить до колосальних негативних наслідків. Тому я впевнений, що ми ще не один рік спостерігатимемо такі наслідки», — говорить міністр у коментарі ЗМІ.

Загалом за даними Міндовкілля, війною охоплено майже три мільйони гектарів лісу. При цьому загальна площа лісів України, пише Держлісагентство, становить 10,4 мільйонів гектарів.У своїй колонці для Interfax, голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець пише, що кількість лісових пожеж в Україні цього року зросла в три рази, середня площа пожежі — понад у 100 разів. Зокрема, найбільше постраждала Херсонщина. Там вже цієї весни зафіксовано пожежі на понад 4,5 тисячі гектарів.

«Ми спостерігаємо цілком свідому політику окупантів – залишити Херсонщину без лісів. Адже, ліси, як вони вважають, – це потенційне укриття для партизанів та українських спеціальних підрозділів, які працюють в тилу противника», — пише голова Держагентства лісових ресурсів.

Власне про свідоме знищення українського лісу говорять й місцеві. Голова Чулаківської громади на Херсонщині Олександр Мусієнко у травні повідомляв, що окупанти свідомо забороняють гасити лісові пожежі.

«На Херсонщині горять ліси безпосередньо біля сіл Геройське та Іванівка! Дуже боляче розуміти, що російські військові силою забороняють місцевим жителям гасити пожежу», — писав на своїй Facebook-сторінці селищний голова.


Більше ніж ліс


Шкода, завдана лісам, насправді несе за собою набагато більше опосередкованих наслідків, ніж ми можемо бачити спочатку. Так, у своїй колонці для УП міністр захисту довкілля Руслан Стрілець зазначав, що знищення лісових масивів півдня також вплине на світову продовольчу безпеку.

«Ліси виконують захисні функції. Їх знищення та пошкодження позначиться на кліматі цих регіонів та може призвести до значних ерозійних процесів. Зокрема, на півдні України наслідками можуть бути вітрова ерозія та опустелювання», – пише міністр.Фото: з особистого архіву Оксани Найдьонової

Про значну шкоду лісових пожеж для ґрунтів, нам також підтвердила кандидатка біологічних наук, старша наукова співробітниця Сектору мікробіології ґрунтів Інституту ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського Оксана Найдьонова.

Експертка говорить, що після пожеж лісові масиви практично втрачають свої водорегулюючі та ґрунтозахисні функції. А також вигорає родючий шар ґрунту, процеси утворення якого тривають сторіччями.

«Ґрунтотворні процеси, особливо процес утворення гумусових речовин, тривають значними періодами, тому ґрунти є одним з найбільш уразливих компонентів лісових екосистем, відновлення яких подекуди може тривати сторіччями», – каже Оксана Найдьонова.

У мене немає дому


Лісові пожежі фактично нищать цілі види тварин, птахів та рослин. Частина з них гине у самих пожежах, а частина втрачає звичне для життя середовище й вимушена мігрувати. Це може призвести до того, що Україна втратить велику кількість так званих ендемічних видів, притаманних нашій природі та місцевості.Фото зі сторінки Максима Сороки

«Через війну й лісові пожежі у повітря було викинуто 5,5 мільйонів тонн шкідливих речовин. Й сумарний збиток від цього становить 21 мільярд гривень. Ще 23 гектару лісу також було вирубано, але це лише те, що зафіксовано», – розповів в інтерв’ю «Першому Криворізькому» експерт з екологічної безпеки, координатор мережі «Довкола» Максим Сорока.

Фахівець також говорить, що у питанні обрахування збитків, частина охоплених війною лісових масивів потрапляють до категорії природно-заповідного фонду України. Їм притаманні певні тварини й рослини, деякі види з яких ми можемо віднести до ендемічних, тобто, характерних лише для певних територій. Тому вони не потрапляють до загального переліку знищених лісів, а обраховуються в окремій категорії.

Російські війська мінують українські ліси й степи для того, аби перешкоджати діям військових. Проте міни й розтяжки несуть значні ризики для тварин.

Максим Сорока каже, що певних видів рослин в Україні, швидше за все, вже немає, а мінування можуть призвести до того самого й з окремими видами тварин.

Еколог говорить: «Кабани, дикі коні, косулі й загалом велика кількість ссавців хижих чи травоїдних зараз регулярно підриваються і вони будуть далі підриватися. Й ніхто зараз не може повноцінно оцінити всієї шкоди природі від залишених росіянами розтяжок та мін».

Ці випадки ми вже можемо спостерігати поруч з нами. До прикладу, ми писали, як криворізькі тероборонівці врятували дитинча косулі, мати якого загинула, підірвавшись на ворожій розтяжці.Фото: Facebook-сторінка Максима Трача

Тривалість відновлення


Кандидат біологічних наук, викладач Криворізького державного педагогічного університету Едуард Євтушенко розповідає, що відновлення пошкоджених війною лісів у північних областях України може зайняти від 10 до 50 років в залежності від типу лісів. Якщо ж говорити про Херсонщину, то тут самовідновлення природних лісів на Олешківщині ускладнено рухливістю пісків і може зайняти більш тривалий час.

Допомогти відновленню площ лісових масивів також може їх штучна висадка. Зокрема, у червні 2021 року президент Володимир Зеленський оголосив старт державної програми «Зелена країна». Її метою було висадити мільярд дерев по всій країні та збільшити площу українських лісів на 1 мільйон гектарів.

Зараз висаджено 179 мільйонів 288 тисяч саджанців, пишуть на сайті ініціативи «Зелена країна». Найбільше молодих дерев нині у Житомирській та Рівненській областях. Програма продовжує працювати й під час війни. За перші 5 місяців 2022 року у Кривому Розі висадили більше тисячі кущів та дерев.

Ця програма могла б працювати на збільшення загальної кількості українських лісів, проте через війну працюватиме, у кращому випадку, над їх відновленням. Оскільки, через забруднення лісів мінами й розтяжками лісові пожежі та загибель тварин триватимуть ще довго.

Матеріал підготовлено у межах конкурсу «Екологічні хроніки: як вторгнення РФ впливає на довкілля України», який реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Journalismfund.eu.
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.


Повітряна тривога

Попередня тривога тривала –
9 хв

Все гаразд

01 : 22

Новини 1kr.ua в Tеlеgram

Ми в соціальних мережах

Суспільство

Booking.com