Все це — для безперечної перемоги: історія інженера, який робить міношукачі, дрони та баггі

Все це — для безперечної перемоги: історія інженера, який робить міношукачі, дрони та баггі

Фото: Первый Криворожский

Військові баггі, цифрові міношукачі та дрони-камікадзе — все це розробляє криворіжець Віталій Бризгалов — інженер-розробник радіоелектроніки і волонтер.

У мирні часи Віталій займався виготовленням електровантажівок, які є по сути щасливим квитком України для позбавлення паливної залежності. Тепер кожен день Віталія проходить в гаражі, за розробкою й конструюванням техніки, яка потрібна військовим. Дзвінки-креслення-розробка і знову дзвінки, — так описує криворіжець свій день.

24 лютого ми з колегами були 18-у годину в дорозі — їхали до Львова, щоб відкрити завод електровантажівок, - згадує Віталій. - Але так і не встигли доїхати, дізнались про війну, коли були в Тернополі й повернули на Кривий Ріг. Ми були одними з небагатьох, хто намагався заїхати у місто, а не навпаки.

Коли Віталій з колегами повернулись у місто, стали думати, як вони можуть долучитися для спільної роботи заради перемоги. Хтось спробував записатись у тероборону, але нікого не взяли — у Віталія поганий зір, і всі вони не мали бойового досвіду. Віталій говорить, що дехто з його колег вирішив вивезти сім’ю на захід України, вони ж з дружиною лишились тут. Дружина Віталія теж волонтерить — надає психологічні консультації українцям, здебільшого дітям, які постраждали від бойових дій або вибухів.

Через тиждень після початку повномасштабної війни Росії проти України Віталій і п’ятеро людей з його команди вийшли в офіс з бажанням допомагати військовим. Криворізькі велоактивісти “Залізна сотня” попросили Віталія допомогти із кресленнями для військових баггі — машин, які можуть швидко перевозити людей і боєприпаси під час бою. У активістів вже був прототип баггі, зроблений аматорами в гаражі, без креслень — а тому без можливості виготовляти такі ж машини серіями. Тож інженери долучились до розробки військових баггі, приїжджали на тестування машин військовими і зараз готують креслення, щоб ці машини можна виготовляти серійно.

Згодом тероборона звернулась до інженерів із потребою в міношукачах, і Віталій почав працювати над ними. Металошукач - не унікальний девайс, і його можна купити. На ринку вони коштують 2-3 тисячі гривень, а якісні металошукачі — 6-8 тисяч. Бризгалов з командою розробили міношукач собівартістю 500 гривень, і за словами Віталія він не гірший за ті, що продають на ринку.

У мирні часи розробка найпростішої електроніки займає близько півроку — це тестування, ітерації. Тепер немає цього часу, ми за тиждень відновили старі розробки — 20 років тому я вже робив такі для пошуковців, які шукали артефакти Другої світової та жетони загиблих солдатів, — говорить Віталій.


На складання міношукача йде дома, найбільше ж часу витрачається на креслення, друкування, доставку деталей. Одним міношукачем можна перевірити 5-6 соток за годину. Лінія фронту під Кривим Рогом — майже 100 кілометрів, і території, що піддалися обстрілам, дуже великі. Одній групі тероборонівців потрібно 10-15 міношукачів, а за 6 тисяч багато не купиш. Тож криворізькі винахідники постачають тероборону якісними шукачами в десяток разів дешевше. Віталій і команда не заробляють на цьому — техніку віддають безкоштовно, коли є можливість. Коли можливості немає, просять собівартість.




Це — макет міношукача. За півметри він “чує” протитанкові міни, гранати, розтяжки. Міношукач працює і під водою, заряду вистачає на 10 годин. На сьогодні чотири міношукачі вже передали до обстріляних територій. Їх тестували тероборонівці й попросили Віталія зробити трохи міношукачі легшим.
За півгодини навіть не навчена спеціально людина зрозуміє, як ним користуватись, переконаний Віталій.

Ще була історія: тракторист відмовлявся їхати в поле працювати, — говорить Віталій. — Тому що вже були випадки, коли трактористи підривалися на нерозірваних снарядах. Він попросив перевірити територію. Хлопці з міношукачами пробігли поле і, на щастя, нічого не знайшли. Тракторист впевнився, і поїхав працювати, обробляти поле.



Окрім виробництва 10 міношукачів на найближчі тижні, інженери робитимуть партію 10 баггі для військових. За цей же час вони планують відродити роботу над основним проєктом — електроавтомобілями.

Все, що ми зараз робимо, для безперечної і швидшої перемоги, - говорить Віталій. — В моєму колі знайомих немає людей, які сидять, склавши руки — кожен допомагає, чим зможе. У нас з колегами, наприклад, є двоє людей, які постійно допомагають “руками”, просто тому що не можуть сидіти без діла. Думки виїжджати у нас не було, як і плану “Б”, — ми віримо Збройним Силам. Будемо працювати стільки, скільки буде потрібно.


Як ми вже казали, у мирний час Віталій Бризгалов виготовляв вантажні електроавтомобілі. Наразі, у зв’язку з дефіцитом палива в Україні, на них дуже великий попит. Електроавтомобілі — це доставка продуктів, техніки та інших критично необхідних речей навіть тоді, коли бензина або дизеля немає.Зараз - дефіцит палива, його вартість зросла, тому ми отримуємо неймовірну кількість запитів. Отже, після виготовлення партії баггі Віталій і команда передадуть креслення місцевим заводам і волонтерам, які зможуть продовжити цю справу.

Після перемоги наша країна просто зміниться, — впевнений Віталій Бризгалов. — Я вважаю, що це буде небувалий розквіт — економічний, ментальний. Розквіт, якого всі чекали багато-багато років.

Відео: Даніїл Токмаков Марія Пунтус

Редактор: Софія Скиба

На Дніпропетровщині енергетики відновили світло для понад 1,4 тисячі родин

На Дніпропетровщині енергетики відновили світло для понад 1,4 тисячі родин

Фото: Перший Криворізький

За добу аварійні бригади ДТЕК Дніпровські електромережі повернули електропостачання для 1406 родин, чиї оселі були знеструмлені внаслідок ворожих обстрілів.

Про це повідомляє «Перший Криворізький» з посиланням на ДТЕК Дніпровські електромережі.

Попри постійну загрозу, фахівці продовжують відновлювальні роботи одразу після отримання дозволу від Збройних сил України та ДСНС.

Через щоденні атаки російських військ на Дніпропетровщині руйнується енергетична інфраструктура. Проте енергетики роблять усе можливе, щоб якомога швидше повернути світло до будинків.

У разі зникнення світла жителів закликають звертатися через офіційні канали зв’язку ДТЕК Дніпровські електромережі:
  • чат-боти у Viber та Telegram;
  • офіційний сайт та соцмережі;
  • контакт-центр: +38 (056/066/067/063) 790-99-00.
Щоб дізнатись про новини Кривого Рогу та всієї України першими, приєднуйтесь до viber-каналу "Першого Криворізького".

Посилання скопійовано в буфер обміну