230 мільйонів тонн викидів парникових газів: як війна Росії в Україні впливає на клімат

230 мільйонів тонн викидів парникових газів: як війна Росії в Україні впливає на клімат

Фото: Перший Криворізький

Три роки з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну — це не лише зруйновані міста, мільйони переселенців і тисячі загиблих, а ще й велика шкода клімату. За даними дослідження, яке провели Ініціатива з обліку викидів парникових газів унаслідок війни, громадська організація «Центр екологічних ініціатив “Екодія”» за підтримки Міністерства довкілля та природних ресурсів України, з 24 лютого 2022 року по 23 лютого 2025 року війна спричинила 230 мільйонів тонн викидів парникових газів. Це приблизно стільки ж, скільки за рік викидають Австрія, Угорщина, Чехія та Словаччина, разом узяті.

Про це редакція «Першого Криворізького» дізналася з офіційного сайту Центру екологічних ініціатив «Екодія».

Нагадаємо, що Державна екологічна інспекція України підрахувала орієнтовні збитки, яких зазнало довкілля внаслідок збройної агресії РФ. На сьогодні сума цих збитків перевищує 3 трильйони гривень. Це означає, що кожен день війни завдає екологічних втрат щонайменше на 4 мільярди гривень.

Яка структура цих викидів


Рівень викидів парникових газів в Україні на третій рік повномасштабної війни зріс на 30% у порівнянні з попередніми періодами. Це понад 55 мільйонів тонн CO?-еквівалента лише за 2024 рік.

Автори дослідження поділили джерела викидів на шість категорій, із яких найбільшими є:

  • бойові дії — 82,1 мільйона тонн (36%). Це пальне для військової техніки, виробництво боєприпасів і укріплень;
  • відбудова зруйнованої інфраструктури — 62,2 мільйона тонн (27%);
  • ландшафтні пожежі — 48,7 мільйона тонн (21%). Найбільше зростання зафіксовано саме в цій категорії у 2024 році;
  • руйнування енергетичної інфраструктури — 19 мільйонів тонн CO?-еквівалента;
  • зміна маршрутів авіації — 14,4 мільйона тонн;
  • переміщення біженців — 3,3 мільйона тонн.



Зазначимо, що війна, яка вбиває людей, вбиває і планету. Збитки, завдані довкіллю, не мають кордонів. І хоча ракети летять по українській землі, негативний ефект від них лишається в повітрі, яким дихає весь світ.

Раніше редакція «Першого Криворізького» писала, чи відповість Росія за злочини проти довкілля України.

Ця стаття стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією


Фото: Владислав Нестеренко

Посилання скопійовано в буфер обміну