Стихійне сміттєзвалище в Кривому Розі: мешканці скаржаться на сморід і сміття

Фото: Перший Криворізький
Постійний читач сайту «Перший Криворізький» повідомив нашій журналістці, що незаконне звалище повсякчас збільшується, люди просто не доносять непотріб до смітника.
Раніше редакція нашого сайту писала, що такі несанкціоновані звалища є суттєвою екологічною проблемою Кривого Рогу. Багато побутового та габаритного сміття криворіжці викидають на несанкціоновані сміттєзвалища, а на їх ліквідацію з міського і районних бюджетів виділяють щороку мільйони.
Але це не єдине стихійне сміттєзвалище у Кривому Розі — їх сотні. Найчастіше вони утворюються у лісосмугах, біля трас, у мікрорайонах, де смітники межують із полями, недобудовами.
Якщо мешканці та мешканки хочуть вплинути на ситуації, їм потрібно звертатись до тих, хто відповідає за цю територію. Аби дізнатись, у кого на балансі та чи інша ділянка, можна звернутись у райвиконкоми, або на міську гарячу лінію. Також можна написати звернення — індивідуальне або колективне. Чиновники зобов'язані на нього відреагувати, надати роз'яснення та звернутись до тих, хто має прибрати несанкціоноване звалище.
Нагадаємо, у Кривому Розі діють Правила благоустрою. Ними передбачені вимоги щодо благоустрою території міста. За викидання сміття під двері чи паркан порушників притягають до відповідальності здебільшого за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За це передбачено штраф у розмірі від 340 до 1360 гривень, а для посадових осіб і підприємців – від 850 до 1 700 гривень. Для того, щоб питання було розглянуте, потрібно написати заяву в поліцію для складання адмінпротоколу за порушення Правил благоустрою.
Зазначимо, що подібні несанкціоновані сміттєзвалища спричиняють серйозні екологічні проблеми:
- забруднення підземних вод. Оскільки такі звалища не оснащені спеціальними захисними бар’єрами, продукти розкладу, токсичні речовини та важкі метали безперешкодно проникають у ґрунт і підземні води. Це становить загрозу не лише екосистемам, а й системам водопостачання, особливо в умовах зношеної інфраструктури — у місті, де 80% водогонів перебувають у критичному стані, існує ризик потрапляння забруднень у питну воду;
- погіршення якості повітря. У процесі гниття на звалищах виділяються небезпечні гази, зокрема метан. Він шкідливий для атмосфери й може стати причиною пожеж;
- поширення інфекційних захворювань. Такі місця часто приваблюють гризунів і комах, які переносять хвороби. Це особливо небезпечно, якщо звалища розташовані поблизу житлових кварталів;
- негативний вплив на аграрний сектор. У коментарі для нашого медіа еколог Антон Петрухін розповів, землі поряд зі сміттєзвалищами іноді використовуються для вирощування сільськогосподарських культур. Це створює ризик потрапляння токсичних елементів у харчові продукти.