Міфи про здоров’я шкіри, у які варто припинити вірити

Міфи про здоров’я шкіри, у які варто припинити вірити

Фото: Перший Криворізький

Жирна шкіра, висипи, почервоніння — у мережі можна знайти тисячі порад, як «вилікувати» це самостійно. Та насправді самолікування, анонімні поради з форуму або від подружок можуть не лише не допомогти, а й погіршити ситуацію. Проблеми зі шкірою потребують професійної діагностики та індивідуального підходу. Редакція «Першого Криворізького» разом із лікаркою-дерматологинею Іриною Павлівою розвінчує популярні міфи про догляд за шкірою.

Міф: чим більше вмиваєшся, тим чистіша шкіра


Правда: достатньо вмиватись двічі на день. Це стосується як жирної, так і сухої шкіри.Також лікарка не радить використовувати агресивні засоби для вмивання. Вони мають бути максимально комфортні, зі збереженням фізіологічного pH (ступеня кислотності або лужності засобу) від 4,5 до 5,5.

Що ж буде, якщо ми вмиватимемось частіше? На шкірі є гідроліпідний бар’єр — водно-ліпідна мантія, вона складається з води та жирів. Ця мантія виконує захисну функцію, захищає від бактерій, від забруднення, а також від зневоднення. Чим частіше ми її змиваємо, тим активніше вона продукує шкірне сало.


Міф: жирна шкіра не потребує зволоження


Правда: шкіра може бути жирною, але при цьому зневодненою.

«У такому разі необхідно використовувати зволожувальні засоби, тому що при постійному вмиванні або усуненні жиру за допомогою кислот шкіра активно продукує його знову і знову, але з’являються зморшки, вона стає сухою та чутливою», — пояснює Ірина.

Якщо в людини жирна шкіра, варто використовувати безолійні засоби. Це мають бути лосьйони, флюїди, легкі сироватки, і обов’язково в складі мають бути ніацинамід, або гіалуронова кислота, або алое вера — те, що буде зволожувати, але не викликати надмірного вироблення шкірного сала.

Міф: захист від сонця потрібен лише влітку


Правда: продукти з SPF (фактором захисту від сонця) потрібно використовувати в будь-яку пору року.

«Фотостаріння може застати вас навіть узимку, коли гарно сяє сонечко і значення ультрафіолетового індексу більше трьох. Ультрафіолетовий індекс може бути низьким, помірним і високим. Помірний починається з трьох. Якщо він є три і вище, незалежно від того, чи це літо, чи зима, маємо наносити засоби для захисту з SPF», — наголошує Ірина.

Такі засоби мають містити фактор захисту до 50. Усе, що вище 50, — маркетинговий хід задля збільшення продажів, пояснює лікарка. Також ці засоби необхідно оновлювати кожні дві години.

Дерматологиня Ірина Павліва консультує пацієнтку про захист шкіри від фотостаріння.


Міф: антибактеріальне та дігтярне мило — найкраще для шкіри


Правда: коли ми використовуємо антибактеріальне мило, ми вбиваємо не тільки погану мікрофлору, а ще й хорошу.

«Шкіра — це окремий орган, у якого є мікробіом (сукупність різних мікроорганізмів), що підтримує здоров’я нашої шкіри. Це ті солдатики, які борються з поганими солдатиками — біомікробами — задля того, щоб у нас не виникли запалення, подразнення, сухість, а також щоб не утворювалися мікротріщинки, які є вхідними воротами для умовно патогенної мікрофлори. Тому я категорично проти використання антибактеріального мила, особливо на обличчі», — каже лікарка.

Міф: шоколад викликає прищі

Правда: сам по собі шоколад не викликає прищів.

Утім шоколад є поживним середовищем для умовно патогенної мікрофлори нашого кишківника. Коли він потрапляє в кишківник у надмірній кількості, умовно патогенна мікрофлора активно розмножується і переважає над корисною мікробіотою, яка створює захист. Але небагато шоколаду можна їсти.

Цукор, що міститься в шоколаді, підвищує рівень інсуліну, який своєю чергою активує роботу сальних залоз, і як наслідок можуть формуватися запалення.

Третій момент — є люди з алергією і на шоколад, і на продукти або компоненти, які в ньому містяться.

Міф: акне або прищі пройдуть самі собою


Правда: прищі та акне не «пройдуть самі» після пологів або початку сексуального життя.

Читайте також: 10 міфів про жіноче здоров’я

Акне — це хронічне рецидивуюче захворювання, причина виникнення акне — активна робота сальних залоз. Ці залози виробляють шкірне сало та збільшуються в об’ємі. Тому необхідно одразу добирати засоби, які будуть зменшувати роботу сальної залози.
Причини виникнення акне:
  • генетичне походження (80% випадків);
  • гормональні причини — порушення балансу тестостерону й естрогену;
  • проблеми з кишківником;
  • стресові фактори.

Необхідно правильно визначити причину та звертатись до суміжних спеціалістів.

Будь-які висипи на шкірі є приводом звернутись до спеціаліста, наголошує Ірина.

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Фото: Владислав Нестеренко

Посилання скопійовано в буфер обміну