Не свято, а день пам'яті загиблих: хто і чому воював в Афганістані

Главное фото новости
Фото: Радіо "Свобода"
1kr.ua
Наслідками радянсько-афганської війни стали загострення стосунків між США і СРСР - новий етап “холодної війни”, негативний вплив на політичний і економічний розвиток Радянського Союзу, радикалізація ісламських рухів, суттєвий підрив міжнародного авторитету СРСР. Першими дії засудили Пакистан, Китай, Іран, Саудівська Аравія і Єгипет. Та війна пришвидшила процес занепаду і розпаду Союзу Республік.

15 лютого 2021 року - 32 річниця виведення радянських військ із Афганістану.

Останнім часом ця війна є темою гострих обговорень. Внаслідок бойових дій загинуло більше 1,5 мільйона населення Афганістану і тисячі радянських військових. Чи була необхідна ця війна? Якщо так - кому? Що думають афганці про порівняння із російськими військовими на Донеччині і Луганщині?

Як радянська агресія в Афганістані стосувалася Кривого Рогу? Думки істориків і афганців у матеріалі “Першого Криворізького”.

Для більш глибокого розуміння причин цієї війни, треба звернутися до історії стосунків СРСР з Афганістаном.

- Афганістан не мав величезних покладів корисних копалин та видатних природних ресурсів, натомість мав важливе стратегічне розташування, - вважає Євгеній Шатілов, науковий співробітник Національного військово-історичного музею України. - На той момент це була одна з небагатьох країн Близького сходу, якою керував комуністичний уряд.

У вересні 1979 тогочасний прем’єр-міністр Демократичної республіки Афганістан Таракі відвідав із офіційним візитом СРСР. Коли він повернувся до Афганістану, відбувся заколот - Таракі арештували і убили. До влади прийшов ще більш «лівий» однопартієць колишнього правителя - Амін.

Хоча Хафізула Амін був прорадянським керівником Афганістану, його лівацький курс протирічив думці деяких афганських племен. У різних районах Афганістану спалахнули локальні антиурядові повстання. У населення великий успіх мали повстанці-моджахеди. Переворот на користь лідера Хафізули Аміна, який послуговувався сталінськими методами, міг остаточно відвернути від нього усіх прихильників. У цих умовах Амін кілька разів офіційно просив СРСР надіслати в Афганістан радянські війська для підтримки його режиму.

Керівництво КПРС не поспішало задовольнити його прохання, вони вважали заколот Аміна проти колишнього правителя «контрреволюцією». Верхівку Кремля на чолі з Брежнєвим також сильно дратувало те, що Амін скинув Таракі, не порадившись з ними і не отримавши на це їх “дозволу”.

У грудні 1979 року голова КДБ Андропов надіслав Брежнєву листа, в якому запропонував увести радянські війська в Афганістан, а Аміна ліквідувати та замінити на більш лояльного до влади СРСР керівника. 12 грудня 1979 року Брежнєв підписав наказ про введення радянських військ в Афганістан.Радянські війська на півночі Афганістану, 1988

фото - Радіо "Свобода"
- Обгрунтування вторгення містилось у наказі про початок операції кінця 1979 року: це виконання «інтернаціонального боргу» перед «братнім афганським народом» і перешкоджання потенційним антиафганським операціям із "закордону", - продовжує Євгеній Шатілов, співробітник військово-історичного музею. - Радянська верхівка боялася, що тодішній диктатор країни відвернеться від них і пустить у країну американців.

До слова, солдатам так і пояснювали необхідність походу «за річку»: мовляв, «треба зайняти країну до того, як це зроблять американці». Під «інтернаціональним боргом» прийнято було вважати, що СРСР допоможе будь-якій країні, яка боротиметься за перемогу соціалізму.


Виходить, за бажаннями і під чітким керівництвом радянської влади почалася військова агресія проти Афганістану. Пропаганда наголошувала на тому, що радянський військовий має іти “на допомогу”, “захищати кордони” та виконувати “інтернаціональний борг”.

- Ця війна заслуговує і морального, і політичного засудження. Але ми розуміємо це тільки зараз, - говорить голова криворізької міської організації «Ветерани Афганістана» Юрій Федосенко. - У той час радянська влада змагалася з іншими країнами, і це була нездорова конкуренція. СРСР прагнув контролювати якомога більше держав, керівництву було вигідно мати “своїх людей” у Афганістані. Але це - моя думка, я - не політик, а військовий.


На уламках знищеної радянської військової техніки, що досі розкидані по всьому Афганістані, тепер граються діти, фото 2017 року

фото - Радіо "Свобода"
25 грудня 1979 року розпочалося вторгнення СРСР в Афганістан, яке Кремль назвав «введенням обмеженого контингенту радянських військ у Демократичної Республіки Афганістан на підтримку дружнього народу». Спецпідрозділи ГРУ і КДБ взяли штурмом палац Аміна - нового правителя країни. Бій тривав добу, у результаті Аміна вбили. Загинуло також двоє його дітей.

- Радянським військовим пояснювали, що буде введено "обмежений контингент", а по суті солдати не знали, чи повернуться звідти живими, - коментує Єгор Брайлян, історик і журналіст. - Приходили офіцери і казали: "американські імперіалісти загрожують нашим кордонам, і необхідно їх захистити". Афганістан територіально був сусідньою державою до центральноазійських республік СРСР.фото - Бібліотека ХНАУ
Війна в Афганістані тривала 10 років. За цей час загинули тисячі радянських солдат і півтора мільйона афганістанців - майже 10% всього населення країни. Дехто вважає, що радянських військових в Афганістані можна "прирівняти" до російських у Донецьку і Луганську: прийшли у чужу країну, щоб встановити свої порядки.

- Було дві основні категорії, що опинялися в Афгані - це, власне військові і радники, що працювали з місцевими урядами і військами на різних рівнях. Цивільні спеціалісти (лікарі, геологи, будівельники) могли вільно відмовитись від служби. Натомість, військових зв'язували контракт і присяга, - говорить Євгеній Шатілов, співробітник історично-військового музею. - Є відомості, що серед солдатів більшість не знала, куди будуть відправлені служити.

Іншим - заборонили писати про місце відправки додому. Один із рядових згадує ситуацію, коли його батальйон вишикували перед начальством і спитали: «Хто не хоче служити в Афганістані - зробіть три кроки вперед». Через страх втратити репутацію ніхто не наважився.
фото - currenttime.tv
- На Сході України з боку Російської Федерації воюють найманці, включно з бойовиками приватних військових компаній. Але навіть добровольців радянської армії в Афганістані дуже помилково вважати сучасними найманцями. Більшість з них не мала матеріальних переваг від війни, - прокоментував Андрій Мартинов, науковий співробітник Інституту історії України НАН України.фото - Бібліотека ХНАУ
- Коли говорять про романтизацію образу афганця, можливо, це і було так, бо юні хлопці після 3-6 місяців навчання йшли воювати. Мене відправили в Афганістан, коли я був уже офіцером - тобто, досить дорослим - продовжує учасник бойових дій Юрій Федосенко. - Але коли порівнюють афганців із російськими окупантами - мені не приємно. Тоді солдати виконували розпорядження, це не була добровільна служба. А зараз, коли у 2014 афганці виходили на Майдан і захищали у Кривому Розі наші райвиконкоми від людей з російськими прапорами, - це зовсім інша справа. Ми у своїй країні захищаємо свою територію. У мене 2 сина вже 6 років воюють з росіянами на сході.

За даними статистики, у цій війні брали участь 160 000 українців — близько 25% від загального числа радянських військовослужбовців. Із них понад 3 тисячі загинули, десятки досі вважаються зниклими безвісти або тими, що потрапили в полон. Загиблі - це переважно юнаки 18-20 років.


Витяги з архівних справ

фото - currenttime.tv
- Про офіційну статистику із сторони СРСР і Афганістану нема чого і говорити. Радянські применшували свої втрати. Мені кожного дня тоді приходили відомості про 5-7 загиблих. А в афганістанців взагалі зі статистикою дуже погано, на той момент у них половина населення була неграмотною, - говорить Юрій Федосенко.


15 лютого 1989 року радянські війська вийшли з Афганістану

фото - Радіо "Свобода"
Під час війни в Афганістані тривала пропаганда з боку СРСР, жорсткий контроль влади над нерозголошенням і родинами загиблих на війні солдатів. Є версії, що радянські солдати підписували документ про дотримання секретності і нерозголошення щодо війни.

- Конкретно документ підписувався у окремих випадках - наприклад, його підписали учасники штурму палацу Аміна у грудні 1979 році, щоб зберегти секретність операції (у них відібрали для цього ж вивезені з палацу речі та таємно вручили ордени). Більшість солдат не підписували такий документ, але вони обов'язково проходили бесіду з замполітом (заступником командира підрозділу з політичної підготовки - авт.) де він їх просив у висвітленні подій дотримуватись певної позиції.

Були накладені обмеження і на розповіді про війну пресою - до 1983 року СРСР взагалі не визнавав, що веде у країні повномасштабні бойові дії. У спробі приховати масштаб конфлікту, Політбюро навіть видала абсурдний наказ - на заборону встановлення пам‘ятників на могилах загиблих. Утім, суспільство, як виявили моніторинги КДБ, було доволі добре проінформовано і про сутність бойових дій, і про великі втрати.

Документи з архівів демонструють контрольованість владою всіх подій, що були пов'язані з війною в Афганістані.

Витяги з архівних справ

фото - currenttime.tv
Для “воїнів-інтернаціоналістів” або для “учасників бойових дій на території інших країн”, за словами голови криворізького об’єднання афганців Юрія Федосенка, 15 лютого - не свято, а день пам’яті загиблих.


Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


Комментарии

Sergrey4
 • 0
 • 0
 • Ответить

"У мене 2 сина вже 6 років воюють з росіянами на сході."
Ага, спочатку питають "Ти росіянин ?"; якщо у відповідь "Так", тоді стріляють.
ДБЛ.

Sergrey4
 • 0
 • 0
 • Ответить

Рожают украинка, русская и негритянка. Мужья сидят ждут. Выходит медсестра, выносит троих младенцев и говорит:
— Вы знаете, случайно перепутали детей и не знаем где чей.
Украинец хватет негритёнка и бежать. Ему кричат:
— Так понятно ж что не твой.
— Головнэ, щоб не москаль!

Человек я
 • 19
 • 3
 • Ответить

Когда мужчинам отправляли повестки,Менделеев получал лишь вагинальные свечи и направление на большевик.

Meндeлeeв
 • 4
 • 16
 • Ответить

інваліду дитинства це не загрожує, так баран овський?

Человек я
 • 14
 • 3
 • Ответить

Поэтому ты отсиживался в дурке,не инвалид?

Потрошенко
 • 10
 • 5
 • Ответить

Ребята, чтобы немного разрядить. Расскажу одну из историй, которая случилась там.

Мы туда прилетели примерно в 1981 году, если не ошибаюсь. Перебрасывали туда личный состав и технику. Помните, на Долгинцево был полк ВТА сперва с АН-12, а потом ИЛ-76. Если истребитель слаживал крылья, то вмещался в грузовой салон.
В Афгане сперва не очень понимали опасность. Думали за романтикой прилетели, ну и прибарахлится. Но потом нам объяснили, что за территорию казармы лучше не высовываться, особенно вечером.
А как то днем пошли типа на разведку в местную типа деревню. Ну посмотреть что плохо лежит и может где водку удастся поменять. Командиром помню был майор Иванов, но мы его звали дядя Ваня. Что запомнилось о нем. В самолёте был туалет, но туда никто не ходил, чтобы не мыть потом. Поэтому возили ведро. Так дядя Ваня садится на это ведро извините, ср@ть и таким вонючим. А потом куда ведро не отнесет, мы задыхаемся, а он не чувствует.
Так вот бредем по деревне, а людей нет. Мертвая территория, никого. Куда уж тут водку обменять.
Смотрим какой то типа сарая стоит. Закрыт, а из дверей через щель доска торчит. На вид типа сороковка. Ну торчит, так пусть торчит. А дядя Ваня говорит, мол доска хорошая, дома в хозяйстве сгодится. Вокруг никого, так почему бы не спиздить ? Схватил, потащил, а она не идет. Позвал нас. Весь экипаж напрягся, а она сидит глухо. Как будто что то ее держит внутри. Но нет таких трудностей, которые бы не преодолел бы советский человек .. Мы дружно на раз-два начали тащить и она пошла. Метра полтора вытащили и все, дальше не идет.
И вдруг откуда то бежит местный моджахед и истерически орет. Мы стали, как будто не причём . Он что то говорит, потом открывает ключем сарай, а там, о ужас.
Оказалось доска то была в каком то станке закреплена. Толи строгальном, толи шлифовальном. Моджахед видимо что то строил намедни и не закончил. Там мы сорвали тот станок с его основы вместе с доской и он изнутри уперся в двери. Вообщем дали аборигену за хлопоты бутылку и свалили.

Meндeлeeв
 • 5
 • 10
 • Ответить

ох і 3,14 ...ж, в Ан 12 вбиральнею був люк, ніяких баків то що все лайно летило на землю. Це все було розташовано на прикінці відкидної лавки для десанту, ніяких огорож чи ширм )))
це був криворізький полк ризької авіатранспортної дивізії. Раз на три місяці Ан 12 літав на партійні збори в Ригу )))

ivan68
 • 5
 • 10
 • Ответить

Потрошенко, в твоей басне ключевое слово "прибарахлится". Не знаю как простые солдаты срочники, но офицеры и прапорщики с Долгинцевского полка (тогда это в/ч 22527) после решения о выводе войск могли попасть в Афганистан только по блату и с последующим откатом начальству. А знаете почему? Потому что по линии ООН платили за каждую посадку в Кабуле 300 инвалютных рублей (примерно 360$) на каждого члена экипажа. Это 1988-91 годы. Официально возили гуманитарную помощь народу Афганистана, но на самом деле эта помощь состояла из оружия и боеприпасов. Вот и вся духовная сущность рабоче крестьянской совейской армии и правдивого Совейского Союза.

Потрошенко
 • 8
 • 6
 • Ответить

Что ты несешь ? Какие откаты в НАЧАЛЕ 80-х? Тогда туда летели и ни у кого не спрашивали хочешь ли не хочешь . Нас переодели в гражданскую форму. Звезды на борту закрашивали и рисовали флаги гражданской авиации. Откуда тебе и менделю это знать? В 1й класс только пошёл, так что не *** если ни хрена не знаешь, а сплетни рапространчешь.

Meндeлeeв
 • 3
 • 5
 • Ответить

зірки замальовували )))) ну ти .....ще й хворма ))) ти хвора потвора, ніколи нічого не замальовували, літали до ташкенту, там заваниаження і далі в кабул, зворотній рейс такий самий, борти з Кривого Рогу до Ташкента і в зворотньому напрямку йшли пусті))))

ivan68
 • 6
 • 3
 • Ответить

Потрошенко, читай внимательнее. Я что, про начало 80-х писал? То что в 80-е туда летали за 7-50 я знаю. Тогда в основном летал младший офицерский состав. Я про времена "помпы". Ведь именно так называлась командировка в Афганистан в 1988-91 годах? А вот во времена "помпы" туда уже летал и штаб дивизии, и штаб ВТА и куча всяких замполитов и Маааацквы. Что, я вру?

Meндeлeeв
 • 8
 • 20
 • Ответить

сама позорна війна, маленький, але свободолюбивий афганський народ більше як 15000 захистників урюзько говорячих талібів, а по факту загарбників, відправив додому в цинкових трунах

Человек я
 • 14
 • 4
 • Ответить

Смешно читать подобное от доходяги,который воюет в интернете с памперсом на тощей заднице.

Meндeлeeв
 • 3
 • 11
 • Ответить

пітух шенка ти в істериці ))) як це мені до вподоби )))

Pensioner
 • 8
 • 3
 • Ответить

Твой пипец уже крадется. НЕ так далеко.

Meндeлeeв
 • 3
 • 9
 • Ответить

та твій вже в березні - перша піде )))

ivan68
 • 4
 • 7
 • Ответить

Менделеев, к сожалению эта цифра гораздо больше, чем 15000 человек. Совок как всегда соврал. Не соврал только, что отправили на тот свет 1,5 млн. человек в чужой стране.

Meндeлeeв
 • 2
 • 4
 • Ответить

я теж міркую що пропаганда совка брехлива

Моряк Папай
 • 12
 • 2
 • Ответить

"Були накладені обмеження і на розповіді про війну пресою "
Пресою були накладені обмеження на розповіді про війну ...

если переставить слова местами, то получается вполне читабельный вариант и не будет ощущения перегруженности предложения, авторка учись

"у Демократичної Республіки Афганістан" - до Демокартичної Республіки Афганістан

дальше сама ищи допущенные ошибки в тексте, мне лень

_jAZz_
 • 12
 • 2
 • Ответить

если оно пишется на коленке, какая читабельность может быть...
жалкие потуги на аналитегу)))

Моряк Папай
 • 10
 • 2
 • Ответить

я уже задумывался, может они их пишут в телефоне, пока едут в маршрутке на работу

а если аналитегу раскрыть полностью, то надо написать как мирный афганский крестьянин мог научиться юзать "стингер", кто его учил и самое главное, как он его раздобыл

_jAZz_
 • 6
 • 2
 • Ответить


то не стингер, то телескоп...Мирные крестьяне любят поюзать телескопы
)))

Meндeлeeв
 • 1
 • 0
 • Ответить

моряк так все ж з крамниці, там і підручники були "Як отримати винагороду за Мі 24, БТР 2 ПБ

yurass
 • 7
 • 9
 • Ответить

Были там потому что были военообязаны , были ли героями?! НЕТ!!!

Pensioner
 • 4
 • 3
 • Ответить

И причем по неоднократной просьбе афганского правительства.

Final Cut 4,3
 • 8
 • 4
 • Ответить

Рыдакторка, ты куди лізешь, со своїм криворігським...лицом? В большую палытыку-малытыку? хе-хе))

L.N.
 • 14
 • 4
 • Ответить

Мария Пунтус,автор сего бреда,училась в нашем педе,поэтому ничего удивительного.

PNIL-52
 • 10
 • 3
 • Ответить

15 февраля- День вывода войск . А возвращение домой -это всегда праздник. Ну а о погибших помнят всегда , не только в этот день..

Пётро Алексеевич
 • 15
 • 5
 • Ответить

Откуда передрали этот безумный текст? Львовская правда "?
А наследием украинско-американской дружбы стала продолжающаяся гражданская война, унесшая не меньше жизней, чем афганская. Плюс потери территорий, полный развал экономики и тотальное обнищание народа.
Народ уже больше не хавает ту жвачку, которую втирают 7й год. Дэ агрессия? Где 60 тысяч танков на Донбассе? Путин у ворот. Ага, уже поверили. Пытаются афганской темой свои преступления прикрыть.

Meндeлeeв
 • 3
 • 14
 • Ответить

Афганістан повинен був стани провінцією сесесесре - не вийшло, також не вийде з Кримом, а ордло...хіба там залишилось щось, окрім біомаси?

Pensioner
 • 7
 • 2
 • Ответить

Тебе ,придурок вредно вообще о чем-то говорить, ибо кроме говна в твоей дурной башке ничего нет.,

Meндeлeeв
 • 1
 • 6
 • Ответить

пенц ти йди пляшки збирай, на глод не вистаче )))

_jAZz_
 • 10
 • 5
 • Ответить

хм...А кто утверждает, что это праздник?

Моряк Папай
 • 12
 • 1
 • Ответить

авторка
сама придумала - сама опровергла

Meндeлeeв
 • 2
 • 13
 • Ответить

офіційно 15051, це чиїсь сини

gig
 • 3
 • 1
 • Ответить

Менделеев,тут пишешь СИНИ, а выше уже 15000 захистників урюзько говорячих талібів, а по факту загарбників, відправив додому в цинкових трунах

Pensioner
 • 9
 • 1
 • Ответить

Так этот идиот не ведает что мелет. Чучело.

Майор Томин
 • 6
 • 6
 • Ответить

Так получается что кто был в Авгане, тоже оккупанты.

Meндeлeeв
 • 4
 • 13
 • Ответить

жалкую що ти там не залишився, гарні хлопці загинули, а ти наволочь....

Wwwwwww
 • 10
 • 7
 • Ответить

Туда детей насильно отправляли на верную смерть, а ему олимпиады.

Meндeлeeв
 • 2
 • 11
 • Ответить

от там і поклали голови 15051

_jAZz_
 • 3
 • 1
 • Ответить

улё
ты чо?)

Telegram чат Кривого Рога

Мы в социальных сетях

Общество