Криворізький флешбек часів Януковича

Главное фото новости
Фото: Первый Криворожский
На кількох дискусіях я помічала, як ностальгічно журналісти згадують часи Януковича. Ні, вони не скучили за авторитаризмом, темниками і цензурою. Скоріше засумували за єдністю серед медіаспільноти. Тоді для свободи слова був один великий ворог, який стимулював об’єднуватися і забувати про розбіжності у поглядах і ставленні до професійних стандартів.

Схожа ситуація наразі складається у Кривому Розі. Спроби обмежити доступ журналістів на сесії та засідання міської ради, відмови чиновників у спілкуванні зі ЗМІ змушують колег, які «у мирному житті» мали б бути конкурентами у полюванні на ексклюзив, об’єднуватися у боротьбі за рівний доступ до офіційної інформації.

Нагадаю, що 26 жовтня журналістам перешкоджали потрапити на сесію Криворізької міськради охоронці з «Муніципальної гвардії». Хтось проходив із труднощами, когось допитували, чи мають вони акредитацію, хоча її відсутність не є підставою для недопуску журналіста на публічний захід, хтось так і не потрапив до сесійної зали.

Зізнаюся, я була скептично налаштована. Оскільки уже стикалася із тим, що журналісти чи то готові пробачати чи то не готові боротися, коли їм перешкоджають отримувати інформацію. Наприклад, коли групу журналістів у Дніпрі не пропустили на сесію під приводом нібито замінування будівлі - а сесія у цей час приймала досить важливі рішення у “замінованій будівлі” - ніхто із журналістів навіть не написав заяву до поліції.

26 жовтня у Кривому Розі написали заяви щонайменше троє представників ЗМІ, наступного дня - ще одна журналістка. Вони одразу об’єдналися щоби координувати дії та повідомляти про хід розслідування інциденту, збору фактів, що сприяли би повному та об’єктивному розслідуванню.

На цей час провадження розслідується, але, як повідомили на запит ГО «Інститут масової інформації» (ІМІ) в обласному слідчому управління ГУ НП в Дніпропетровській області, станом на 25 листопада лише один із заявників має статус потерпілого – журналіст газети «Кривий Ріг Вечірній» Роман Баришенський.

Сьогодні, 30 листопада, речник Криворізького відділу поліції повідомила журналістам інформаційного порталу «Перший Криворізький» про те, що справу передали іншому слідчому та направили до Головного управління нацполіції у Кривому Розі.

«Розслідування просувається повільно, але вже є певні рухи. На сьогодні якщо не помиляюсь вже допитано двоє людей. Я і Олег Сампір (журналіст газети «нтернет для тих хто в танку» та громадський активіст - ред.). Від слідства по завершенні слідчих дій очікую на встановлення осіб які блокували вхід і встановлення керуючого в той день над гвардією. Хоча б цього», - повідомив нам у коментарі Роман.

Як і в часи Януковича, журналісти не стали покладатися лише на формальне відстоювання прав і перейшли до активізму. Так журналіст незалежної медіа-платформи Євген Павлов подав петицію щодо ліквідації КП «Муніципальна гвардія», наголошуючи, що ці охоронці ставлять інструкції вище закону.

Наприклад, на сесії вони посилалися на розпорядження, яке було опубліковане вже після самої сесії. Поки петиція набрала 320 голосів з 500 необхідних. Хоча з останньої сесії Криворізької міськради й очевидно, що ліквідовувати КП більшість у мерії не налаштована.

Проте солідарність у Кривому Розі торкнулася не всіх медіа, бо не всіх непокоїть ситуація з доступом до інформації. Наприклад, у муніципальних каналів проблем із доступом до офіційних осіб немає.

Так під час засідання щодо тарифів на проїзд у транспорті чиновник прямими текстом сказав – журналісти нам не потрібні, потім все прочитаєте у комунальній газеті «Червоний гірник». Коли ж кілька редакцій об’єдналися і звернулися до заступника міського голови Євгена Удода, аби він дав прес-конференцію щодо результатів свого європейського відрядження та відповів на питання журналістів, він відмовив, посилаючись, що уже дав інтерв’ю муніципальному каналу «Рудана» та зробив допис на Фейсбуці.

«Це питання має виключно характер рівня комунікації та довіри між чиновником та некомунальними ЗМІ – отже він закритий, боїться питань відносно незалежних медіа», - відзначив медіаюрист ІМІ Максим Ратушний.

Закон не зобов’язує чиновника спілкуватися з журналістами, тож він цілком має право відмовити у коментарях, наповнюючи інформпростір лише зручним для нього спілкуванням у медіа, які не ставлять гострих питань, бо фінансово залежать від міської влади.

«На Заході це просто зіпсувало б його стосунки з багатьма ЗМІ, що, відповідно, відобразилось би на результатах виборів мера, який призначив даного чиновника. Якогось формального покарання для нього не було б, хіба що у виконкомі встановлені правила, що зобов’язують чиновника давати інтерв’ю. Але це може бути лише стосовно робочих питань, а не його особисто, бо інтерв’ю - усе ж таки право», - наголосив медіаюрист ІМІ Роман Головенко.

Отже перед медіа, що критично налаштовані до криворізької влади, стоїть виклик – як позбутися комунікаційної стіни з боку місцевих посадовців, виводити їх на відвертий діалог, а не транслювання відцензурованих меседжів.

Це одночасно просто, і дуже складно, бо вимагає формування впливу у спільноті та громаді – як свого часу зробив рух «Стоп цензурі». Впливу такого, що влада не може не пускати на прес-конференції чи сесії, не може ігнорувати запити на коментарі чи інтерв’ю, бо розумітиме, що це матиме більші репутаційні ризики. І тут просто нагадаю, що саме журналісти, об’єднані проти цензури, першими стали навідуватися до маєтку Віктора Януковича у Межигір’ї, який після втечі президента та завершення Євромайдану став мовчазним пам’ятником злочинів влади та корупції.

Зоя Красовська, регіональна представниця ІМІ в Дніпропетровській області

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Freedom House та МЗС Норвегії.


Если Вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


Комментарии

Jugin
 • 1
 • 1
 • Ответить

\\Ні, вони не скучили за авторитаризмом, темниками і цензурою.\\ Ну конечно,чего ж скучать то,это всё и сейчас присутствует))Сказали "сверху" пиши что нужно,журнош%юха вздохнёт,покряхтит,да и напишет что "хозяин" велел,а то ведь в конце месяца или премии лишит,а то и вообще не заплатит))Да,1kr?)))

Jugin
 • 7
 • 2
 • Ответить

\\Ні, вони не скучили за авторитаризмом, темниками і цензурою.\\ Ну конечно,чего ж скучать то,это всё и сейчас присутствует))Сказали "сверху" пиши что нужно,журно***а вздохнёт,покряхтит,да и напишет что "хозяин" велел,а то ведь в конце месяца или премии лишит,а то и вообще не заплатит))Да,1kr?)))

Турецкий
 • 7
 • 2
 • Ответить

Бл... вы уже наобьеденялись! наелись мы вашей "гнидности"

Dima
 • 0
 • 0
 • Ответить

Турецкий, так вали отсюда

Вадим
 • 7
 • 1
 • Ответить

Проблема в том, что полностью независимых СМИ в нашем городе нет и вряд ли в ближайшее время будет. Каждая газета, каждый сайт и телеканал имеет своих покровителей, которые посредством медиа решают свои бизнес и политические вопросы. Поэтому плакаться какие мы бедные и несчастные, что нас не пускают никуда и не хотят с нами общаться - по меньшей мере смешно.
Будете объективно освещать жизнь города, без реверансов к одним и мочилова других - с вами будут сотрудничать. Работаете на заказ - получайте ситуацию, которая сейчас сложилась.
Теперь о самом материале в целом. А что за организация - ГО «Інститут масової інформації»? Да ещё и за "в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Freedom House та МЗС Норвегії."
То есть автору скормили ситуацию с сессией и Удодом и попросили написать статью, хотя сам автор абсолютно не разбирается в реалиях города и считает, что все наши СМИ белые и пушистые? Ребята, это уже совсем смешно получается.

Гюнтер
 • 14
 • 4
 • Ответить

Вы журналисты лучше бы написали о том, как наша "самая сильная армия в европе", будет показывать "кузькину мать" "агрессору" при помощи зенитных ракет средней дальности, в рамках учений Воздушных сил ВСУ в Херсонской области 1-2 декабря. Турчинову наверное было видение, как он на белом коне въезжает на Графскую пристань в Севастополе, а десятки украинских подводных лодок всплывают в бухте, приветствуя победителя - освободителя. Иначе этот абсурд с проведением запуска ракет на границе с Крымом объяснить сложно, но можно : разочарование и недовольство украинцев действиями "народної влади" достигло своего апогея. "Запад" тоже недоволен результатами "революции" и денег больше не обещает, "царский трон" раскачанный операциями "брехун", "крадун" и "шатун" дал огромную трещину и удержать его можно только радикальными мерами. А давайте стрельнем в сторону Крыма, вдруг Россия даст «ответку», все - мы опять жертва, можно начинать просить денег, отмыться в глазах международного сообщества, а главное, что в условиях военного положения никаких выборов-перевыборов, а тем более «майдана недовольных» быть не может.

Bладислaв'
 • 4
 • 6
 • Ответить

Мендя в палате сверху, ему и толкай ети речи.

Гюнтер
 • 8
 • 1
 • Ответить

бедолашный, ты особо не напрягайся, мой коммент не рассчитан на одноклеточное восприятие. Рад за тебя, что твоего дружбана поселили рядом с тобой, увидитесь на утренней прогулке- передавай привет!

Bладислaв'
 • 1
 • 4
 • Ответить

Хунтер соро и к тебе санитары дойдут, успокойся.

Беркут
 • 2
 • 2
 • Ответить

Больше писать не чём???

yura36,6
 • 11
 • 0
 • Ответить

Если в Украине нет закона о распространении заведомо ложной информации значить это нужно действующей власти чтоб с зомбоящика народ за дураков держать .

yura36,6
 • 13
 • 1
 • Ответить

відносно незалежних медіа», - відзначив медіаюрист ІМІ Максим Ратушний. Зачем нести такой бред ? У каждой газеты , у каждого телеканала есть конкретный хозяин и журналист получает денюжку от хозяина за те репортажи которые нравятся хозяину .

Bладислaв'
 • 10
 • 3
 • Ответить

Ну как ето? тоесть недопустить журналиста, или препядствовать его деятельносте то ето не законно, и за ето есть ответственность, а откровенный бред написаный темже журналистом ето его видинье ситуации его глазами.

omua78
 • 3
 • 0
 • Ответить

Bладислaв',
Вот вроде и умные вещи пишите...но вот это наречие ...я,конечно,не граммар-наци,но уж больно глаз режет.

Bладислaв'
 • 6
 • 1
 • Ответить

Омуа78 ну ничо крепись, на сколько научилса так и пишу, скрывать нечиго.

omua78
 • 4
 • 0
 • Ответить

Bладислaв',
Красавчик,аж улыбнуло.Люблю позитив :)

Bладислaв'
 • 17
 • 4
 • Ответить

Так вы сами журналисты сибе всё и загадили. Еслибы подавали материалы как они должны быть, а не перекручивали его на свой лад, то вас бы нихто небыл против видить на сесиях и других мероприятеях, а так увы. Вот когда будит криминальная ответственность для журналиста и редактора сайта за поданный материал который не соответствует дествительности тогда можна и будит обвинять людей которые запрещат вам снимать какоето событие. И ето не посягание на свободу слова, а ответственность ваша как представителя данной професии.

yura36,6
 • 19
 • 2
 • Ответить

Читаю и плачу , как мне жалко стало журналистов .

omua78
 • 15
 • 3
 • Ответить

То то прям аж слезу прошибает,вспоминая,как медиаспильнота обьединялась,когда убивали журналистов...Бузину,например.Хотя о чем это я-он же,гад эдакий посмел высказать мнение противоположное политике партии.А так да,журналисты у нас за свободу слова,ага.

_Alex_
 • 2
 • 0
 • Ответить

А на это грантов не давали, поэтому это не интересно "ностальгунам".

Загрузка...

Telegram чат Кривого Рога

Мы в социальных сетях
Мы в Facebook

Общество