Як Росія просувала пропаганду через церкву в Україні

Як Росія просувала пропаганду через церкву в Україні

Фото: Перший Криворізький

В умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну питання церковної єдності та ролі релігійних організацій у суспільно-політичному житті стало особливо актуальним. Настоятель храму і благочинний Криворізького районного благочиння ПЦУ отець Максим Крилач поділився своїм баченням процесів, які відбуваються з православ’ям в Україні, та пояснив, чому твердження про утиски православних — це вигадки російської пропаганди.

Нещодавно віце-спікерка російської Держдуми Анна Кузнєцова заявила про те, що в Україні відбувається гоніння на православ'я.

«Київська влада намагається ліквідувати Українську Православну Церкву (УПЦ), захоплюючи храми і переслідуючи священиків», — написала вона у своїх соцмережах.

Особистий вибір чи тиск влади?

Перехід громади до Православної Церкви України, за словами отця Максима, став особистим вибором, а не наслідком примусу чи адміністративного тиску.

«Це було моє бажання. Коли почалося повномасштабне вторгнення, я запропонував громаді виходити з підпорядкування Московської церкви і долучатися до української церкви. Громада прийняла рішення приєднатися до ПЦУ — української церкви, яка не має жодних зв’язків із країною-агресором», — наголошує отець Максим.
Чи є гоніння на православ’я в Україні?
За словами отця Максима, жодних гонінь на православну віру в Україні немає. Навпаки, навіть за нинішніх умов держава демонструє надзвичайно лояльне ставлення до церков, пов’язаних із Московським патріархатом. Він наголошує, що в сусідній Росії релігійні свободи обмежуються значно жорсткіше: там ліквідують греко-католицькі, римо-католицькі громади та інші конфесії.

В Україні влада ухвалила закон, який регламентує діяльність релігійних громад, пов’язаних із структурами держави-агресора. Проте, навіть після ухвалення цього закону, більшість храмів продовжують спокійно функціонувати, а священники – молитися за патріарха Кирила, який відкрито благословляє війну проти України.

Московський патріархат і зв’язки з РПЦ

Отець Максим каже, що понад половина священнослужителів УПЦ (МП) в Україні продовжують звершувати богослужіння на антимінсах (прямокутних хустинах із зображенням покладання Христа до гробу, — ред.) освячених у Московському патріархаті, з підписом патріарха Кирила. Це, за його словами, є прямим доказом підпорядкування Москві, хоча публічно багато хто з них від цього відхрещується.

Московський патріархат як інструмент пропаганди

Максим Крилач нагадує про активну участь Московського патріархату у політичних процесах. Ідеологія була направлена на те, щоб українці бачили себе частиною «русского мира», а не незалежної української держави.

Читайте також: Релігія, як зброя: росіяни заявляють про захист православ’я в Україні

Отець Максим говорить, що Московський патріархат залишається інструментом російського впливу в Україні. Використовуючи релігію як прикриття, Росія роками просувала свої наративи, маніпулюючи свідомістю українців.

Цей матеріал підготовлений Миколою Літвіновим, студентом ДонНУ, в рамках проходження навчальної практики у редакції «Першого Криворізького».

Посилання скопійовано в буфер обміну