Як заробляти гроші і змінювати світ: у Кривому Розі говорили про соціально відповідальний бізнес

Як заробляти гроші і змінювати світ: у Кривому Розі говорили про соціально відповідальний бізнес

Фото: Перший Криворізький

Соціально відповідальні підприємиці з Кривого Рогу і Львова працевлаштовують і створюють гарні умови праці для людей літнього віку або людей з інвалідністю, займаються «лагідною українізацією» у власних кав'ярнях і втілюють екологічний підхід до виробництва, поширюють свою філософію за допомогою продукції. Вони й стали 18 січня спікерками нетворкінгу «Соціальний бізнес: чому важливо створювати додаткову цінність і турбуватись про інших» у межах проєкту «Перші гроші», покликаного створити спільноту молодих підприємців і підприємиць у Кривому Розі.

Підприємців, які мають соціально відповідальний бізнес насправді дуже часто плутають із альтруїстами, які просто роблять добрі справи, — каже Софія Скиба, виконавча директорка онлайн-медіа «Перший Криворізький», яке ініціювало нетворкінг, аби поговорити про бізнес. — Криворожанки й львів'янки, які відкрили соціальний бізнес, розвінчували цей міф і навчали відвідувачів і відвідувачок нетворкінгу, як можна і заробляти, і дарувати добро.


Кафе «Квітка»


Сама ідея відкрити кафе з'явилась минулого літа, коли жінки сиділи у кав'ярні і спілкувалися. Одна раптом сказала "Хочу відкрити кафе", а інша відповіла їй: "А давай відкриємо!". І так все закрутилося.

За 70 років окупації в українців фактично вкрали історію і традиції, — каже Наталя Кучер, співзасновниця «Кафе Квітка». Вона має на увазі період існування Радянського Союзу. — Тож ми хотіли просувати у нашому місті національну ідею "природнім" способом.


Спершу вони довго шукали приміщення для оренди, а знайшовши, самі відремонтували. Назва, пояснюють підприємиці, пояснюється просто: вони дуже люблять квіти. Тому все кафе заставлене квітами, які вони виростили у себе вдома. А ще вони вважають це вдалим неймінгом, адже «Кафе "Квітка"» видається назвою, яку дуже легко запам'ятати: "Давай зустрінемося у Квітці"

Наш бізнес є соціальним, тому що ми постійно проводимо культурно-освітні заходи, — каже співзасновниця кафе Леся Гурова. — ми організовуємо святкування українських національних свят, разом з однодумцями шукаємо нову інформацію про культуру України й історію, дотримуємось національних традицій і звичаїв.


Крім цього, за допомогою кожної організованої події у кафе намагаються допомогти закрити якийсь збір для військових.
Кафе Квітка знаходиться за адресою Січеславська, 10, це в районі дев'ятої міської лікарні у Покровському районі. Леся Гурова і Наталя Кучер спеціально шукали приміщення не в центрі, а у менш густонаселеному районі, бо вважають важливим розвивати не надто "розбалувані" подібними закладами місця.

Наша місія дуже проста — лагідна українізація криворіжців, — каже Леся Гурова. — Чим більше криворіжців почнуть цікавитись нашою культурою, традицією, стануть спілкуватися українською, тим більше ми будемо задоволені.

Соціальне підприємство «Vbrani»


Соціальне підприємство «Vbrani» з'явилося в львівському будинку для літніх людей в 2021 році. У лютому засновники бізнесу провели перший майстер-клас з в'язання, а вже зараз там працює понад 60 літніх майстринь з 11 областей України.

Ми створюємо широкий асортимент в'язаних виробів - це шкарпетки, рукавички, безрукавки, дитячий одяг, — каже Оксана Бриндзак, засновниця соціального підприємства. — Наш бізнес частково вирішує питання безробіття літніх людей, ми надаємо можливості цікавого дозвілля для них. І хоч команда для себе не отримує жодного прибутку, ми намагаємось забезпечити цих людей гідною винагородою.


Проблем з комунікацією з літніми жінками у молодих засновниць немає. Оксана каже: натхнення майстриням не займати. У них велика команда, багато жінок, жінки заходять у Pinterest, і все, — ідей виробів на місяць наперед. Картинку кидають у спільний чат й питають: хто готовий зробити? Завтра відправимо на Київ.

Найбільші досягнення бізнесу: за чотири роки їм вдалося реалізувати понад 8 000 в'язаних виробів, співпрацювати з 17 компаніями у напрямку корпоративної соціальної відповідальності; підприємство продає продукцію не лише в Україні, а й за кордоном.

Найбільші складнощі цього соціального бізнесу: попит на в'язані вироби залишається сезонним — такий одяг і аксесуари купують переважно в холодну пору року. Тож, співробітники намагаються створювати товари, які будуть затребуваними і влітку.

Головна наша місія — зробити літніх людей трішки щасливішими, — каже засновниця підприємства Оксана. — Щоб вони отримали гідну старість і гідну винагороду за роботу, яку вони роблять.

Студія імені Ольги Ставникович. Львів


Студія у Львові працює вже чотири роки й займається самореалізацією людей з інвалідністю, зокрема студією відвідують близько 20 митців з синдромом Дауна та розладом аутистичного спектру.

У нас було вже декілька персональних виставок Юлії Кореляк у Львові та у Києві, студійна виставка у галереї Світло у Львові, — каже засновниця студії Ольга Ставникович. — Ми брали участь у благодійних аукціонах у Чикаго, у Варшаві, де з виручених коштів підтримували збори для військових.


Виявляється, кажуть засновники студії, якщо в тебе народжується дитина з інвалідністю, то не факт, що ти зможеш привести її на гурток — з малювання, легкої атлетики, балету чи фортепіано. Тому що у закладі може не бути відповідних умов або викладачів. Тож львів'янка Ольга Ставникович вирішила зробити власний заклад, що міг би стати місцем для творчої реалізації людей з інвалідністю. І головне — допомагав би їм заробляти.

Щоб заробляти, ми виготовляємо мерч, — каже Ольга. — Люди з інвалідністю виготовляють у нас листівки до Різдва, наприклад, або до Великодня; наліпки; керамічний посуд з принтом нашої іконописиці з інвалідністю.
Соціальна місія бізнесу полягає в тому, що вони допомогають митцям з інвалідністю заробляти за допомогою своєї творчості. Ольга каже: у суспільстві поки що дуже багато стереотипів щодо людей з інвалідністю та продукту, який вони виготовляють.

Своєю місією ми вважаємо донести людям цінність взаємодії з людьми з інвалідністю, — каже Ольга. — У студії є спільнота з батьків дітей з інвалідністю, які гуртуються, спілкуються й діляться досвідом.

«Ukrainian kitchen crafts». Кривий Ріг


З квітня 2022 року Ukrainian kitchen crafts виготовляє дерев'яні вироби з української деревини, переважно для кухні: пекарське приладдя, тарілі, декор, свічники, й відправляє продукцію по всій Україні. Столярна майстерня знаходиться у Центрально-Міському районі, а купити продукцію у місті можна в магазині "ZDRAVO".

Ми розробили особливу інклюзивну дошку для людей з інвалідністю, — каже Ілона Цветкова, засновниця «Ukrainian kitchen crafts». — Дошка допомагає людям з інвалідністю бути самостійними в побуті. В Україні такі більше ніхто не виготовляє. Ми даруємо ці дошки, тобто ми не беремо кошти у людей з інвалідністю.


Ілона додає: соціальна місія бренду ще й в тому, щоб пояснювати людям, що українські природні ресурси — надважливі, у світі цінується продукт Ukrainian kitchen crafts, і люди за кордоном дивуються, наскільки це якісна деревина та якісна ручна обробка. Саме це відрізняє цей бізнес від масмаркету.


Учасник нетворкінгу Іван Найденко нині пенсіонер, у Кривому Розі він водить екскурсії.

Коли я вперше потрапив на нетворкінг «Першого Криворізького» місяць тому, я був вражений, — каже чоловік. — По-перше, я не чекав такої, знаєте, розкутої, щирої атмосфери й настільки вільного обміну думками. Для мене, як для криворіжця, це незвично, бо я такого раніше у місті не бачив.
Іван Найденко каже: особисто він не сприймає людей, які думають лише про те, щоб «урвати свою копійку», він із такими не спілкується. Його маленький бізнес у сфері туризму приносить невеликий прибуток, проте Іван намагається також допомагати і Збройним Силам України.

І я побачив таких, знаєте, несподівано шокуючих в хорошому сенсі дівчат, які роблять творчість, заробляють на цьому, та ще й допомагають іншим, — каже Іван Найденко.
Учасниця нетворкінгу Юлія веде у Кривому Розі Telegram-канал «Давай підемо».


І от я розумію, тяга до таких знань є. Але де мені знайти цю спільноту? -риторично питає Юлія. — Тому я дуже вдячна «Першому Криворізькому» за те, що вони роблять такі зустрічі. Тут зібрали підприємиць, які діляться досвідом дуже щиро й чесно, відповідають на будь-які питання. На всіх таких заходах мені найбільше подобається панельна дискусія, коли на одне і те саме питання ти бачиш відповідь з різних сфер бізнесу. Це супер-топ!
Зараз триває навчання інтенсиву, учасники й учасниці готуються до пітчингу ідей щодо власного бізнесу. Якщо вас це зацікавило, пишіть в особисті повідомлення в соцмережі 1kr.ua. Про подальші активності в межах проєкту «Перші гроші» редакція повідомить додатково. А наразі дізнавайтесь про наш проєкт на сайті 1kr.ua в спецпроєкті «Історії бізнесу в Кривому Розі». Підпишіться на «Перший Криворізький» у Telegram.

Відео: Дарія Коломоєць

Редактор: Софія Скиба

Посилання скопійовано в буфер обміну