Які зміни чекають на криворіжців з січня 2025 року
Фото: Перший Криворізький
Редакція «Першого Криворізького» підготувала про це матеріал.
Військовий збір ФОПам піднімуть з 1 січня 2025
Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який відтерміновує підвищення податків для фізичних осіб-підприємців (ФОП) до 1 січня 2025 року.Данило Гетманцев раніше окреслив такі ключові виправлення недоліків «ресурсного» Закону:
- скасування оподаткування заднім числом (з 1 жовтня);
- для платників єдиного податку військовий збір запроваджується з 1 січня 2025 року;
- для доходів за результатами річного декларування за 2024 рік буде застосовуватися ставка 1,5% (крім операцій з майном, здійснених у грудні 2024 року);
- передбачено надання пільг по ВЗ для ФОП на тимчасово окупованих територіях, ФОП військовослужбовців, ФОП на лікарняних та у відпустці за аналогією з єдиним податком;
- скасування ВЗ для е-резидентів;
- можливість зарахування сплаченого ФОПами ВЗ в рахунок мінімального податкового зобов'язання та інші уточнюючі положення.
Як надаватимуть статус інвалідності у 2025
В Україні скасували систему медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), яка встановлює інвалідність людини.Замість МСЕК в країні діятимуть експертні команди на базі лікарень. За інформацією Міністерства охорони здоров?я, з 1 січня 2025 року статус інвалідності базуватиметься на оцінці впливу хвороби чи травми на повсякденну діяльність людини.
У процесі отримання статусу людини з інвалідністю введуть наступні зміни:
- з процесу виключено етап проходження лікарсько-консультаційної комісії, для певних станів до оцінювання не треба чекати 120 днів лікарняного, направлення на дообстеження обмежені одним разом (окрім випадків із вагомими причинами);
- весь процес оцінювання фіксуватиметься в електронній системі, документи й дії будуть цифровізовані;
- система обиратиме команди для справи відповідно до діагнозу та профілю лікарів. При цьому дані пацієнтів та лікарів будуть приховані одні від одного до дня засідання, що дозволить зменшити корупційні ризики.
«Укрпошта» з 1 січня 2025 року змінить тарифні плани для внутрішніх відправлень
З 1 січня 2025 року Укрпошта кардинально змінює підхід до тарифікації пересилання внутрішніх посилок. Вперше в історії компанії й і на ринку поштових перевезень України вартість відправлення залежатиме не від ваги, а від об’єму коробки, в яку запакована посилка.Вага посилки використовуватиметься виключно для контролю схоронності відправлення, а також для операційних процесів, пов’язаних з особливостями сортування та транспортування посилок.
Ці зміни стали можливими завдяки модернізації системи сортування, яку у 2024 році було повністю автоматизовано.
Відправлення внутрішніх посилок здійснюватиметься за двома тарифними планами: «Базовий» і «Пріоритетний». Посилки за тарифом «Пріоритетний» обробляються з пришвидшеним пріоритетом та доставляються у найкоротші терміни. Тариф «Базовий» буде самим оптимальним за ціною на ринку поштових перевезень, особливо для клієнтів, які пересилають недорогі товари.
Як визначатиметься вартість відправлення?
Вартість залежатиме від об’єму коробки, в яку запакована посилка. Укрпошта застосовуватиме єдиний тариф за об’єм незалежно від ваги посилки. Максимальна вага посилки має становити до 30 кг. Посилки понад 30 кг перевозяться на палетах відповідно до тарифів на палетні перевезення.
Об’єм упаковки розраховується в кубічних сантиметрах шляхом множення довжини, ширини та висоти коробки.
Закон «Про дошкільну освіту»
З 1 січня 2025 року набирає чинності Закон України «Про дошкільну освіту», який закладає фундамент для поліпшення якості дошкільної освіти в Україні, повідомляє Міносвіти на своїй Facebook-сторінці. Цей законопроєкт — частина євроінтеграції України.Головні зміни для вихователів:
- щорічна відпустка — 56 календарних днів для всіх педагогічних працівників;
- зменшення навантаження для вихователів, інструкторів з фізкультури, психологів, соціальних педагогів, асистентів вихователів, методистів;
- право засновників встановлювати вищі посадові оклади, доплати, надбавки та додаткові винагороди.
- право на територіальну доступність дошкільних закладів, яку забезпечуватимуть органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування;
- право формувати індивідуальну освітню траєкторію для дитини;
- право вибору форми здобуття дошкільної освіти;
- право на педагогічну підтримку.
- розширені форми здобуття освіти: очна, мережева, дистанційна;
- нові типи: мобільний, сімейний, мінісадок, центр педагогічного партнерства;
- унормоване використання освітніх та парціальних програм;
- чіткий порядок зарахування дітей за територіальним принципом.
- обов’язок забезпечити педагогів ігровими, дидактичними, матеріально-технічними ресурсами;
- відповідальність за територіальну доступність освіти;
- встановлення доплат за перевищення норми дітей у групі;
- особливі умови ліквідації садків у сільській місцевості та спеціальних дитсадків.
- визначено ключові терміни дошкільної освіти;
- встановлено умови про призначення і термін роботи керівника;
- унормовано формат педагогічної ради;
- виписано умови інституційного аудиту.
Україна доєднається до Римського статуту
З 1 січня 2025 року Україна стає 125-ю країною, яка доєдналася до Римського статуту Міжнародного кримінального суду.Про це повідомили на офіційному сайті президента.
Зазначається, що Україна підписала Римський статут ще у 2000 році, а ратифікувала й ухвалила відповідний закон у 2024.
«Ми завершили довготривалий процес ратифікації цього важливого інструменту й нарешті повноцінно долучаємося до роботи ключового світового органу кримінального правосуддя», – зазначила заступниця керівника Офісу Президента Ірина Мудра.
«Автоцивілка» та «зелена картка»: зміни у страхуванні авто
З 1 січня 2025 року набирає чинності закон щодо страхування автотранспорту на випадок ДТП. Попередній закон був ухвалений ще у 2005 році, й багато норм у ньому вже застаріли. Тому Верховна Рада ухвалила новий, який відповідає вимогам Євросоюзу.Згідно з ним, скасовується так звана «франшиза» — тобто та сума, яку винуватець ДТП мав компенсувати зі своєї кишені. З наступного року всю суму має компенсувати страхова компанія винуватця. Стягувати ці кошти має страхова фірма другого учасника автоаварії.
Збільшаться ліміти відшкодування потерпілій у ДТП стороні. У полісах, підписаних 1 січня 2025 року і пізніше, вони становитимуть:
- до 250 тисяч гривень за майнову шкоду (1,25 мільйона гривень на подію),
- до 500 тисяч гривень за шкоду здоров'ю (800 тисяч на подію).
- учасників бойових дій,
- людей з інвалідністю внаслідок війни,
- постраждалих учасників Революції Гідності,
- учасниками війни,
- постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи (з інвалідністю II групи),
- пенсіонери.
Також з 1 січня 2025 року «зелена картка» почне діяти лише на наступний день після її оформлення, а не в той же, як раніше. Про це попередило Моторне (транспортне) страхове бюро України.
«Страховий сертифікат «Зелена картка» потрібно оформляти мінімум за день до поїздки. Відсутність чинного сертифіката може стати причиною відмови у перетині кордону», — йдеться у повідомленні.Щоб документ був дійсним, він має бути внесений до Єдиної централізованої бази даних МТСБУ.
Водночас вже від початку 2025 року «зелену картку» в електронному варіанті також буде дійсним на рівні з паперовим у всіх 48 країнах (зокрема і в Україні), які входять до міжнародної системи. Та МТСБУ рекомендує на всяк випадок мати й надрукований варіант сертифіката.
Додаткові послуги в лікарнях: хто платитиме
Уряд визначив перелік послуг, які медичні заклади (як приватні, так і комунальні) можуть надавати додатково пацієнтам. Ці додаткові послуги не покриваються програмою медичних гарантій, тобто за них пацієнт має заплатити самостійно.Це урядове рішення ухвалили у липні 2024, та набуде чинності воно з 1 січня 2025 року.
Так, пацієнти оплачують:
- звернення пацієнта без направлення лікаря (крім випадків, коли направлення не потрібно);
- за договорами з юридичними особами;
- у медзакладах сектору безпеки і оборони та Державного управління справами (якщо пацієнт не належить до прикріпленого контингенту);
- які не покриваються за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.
Роботодавців мають організовувати та оплачувати психіатричні огляди для своїх працівників
З початку 2025 року роботодавці зобов’язані забезпечувати організацію та фінансування психіатричних оглядів для співробітників, чия професійна діяльність вимагає особливих вимог до стану психічного здоров’я. Такі нововведення спрямовані на підвищення рівня безпеки на робочих місцях і приведення українських стандартів у відповідність до міжнародних норм.Про це йдеться у наказі Міністерства охорони здоров’я України №1759, яким внесли корективи до Порядку №651.
Так, цей документ регулює процедури попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів. Основні нововведення включають:
- запровадження нової обов’язкової форми довідки про результати огляду, яка почне діяти з 2025 року;
- оновлення протоколів діагностики та процедур для точнішої оцінки психічного стану.
Зміни стосуються працівників, чия діяльність вимагає підвищеної концентрації уваги та відповідальності, передбачає доступ до потенційно небезпечних об’єктів або матеріалів, а ще – пов’язана з високим ризиком впливу на здоров’я чи безпеку інших осіб.
До таких категорій належать співробітники транспортної галузі, оборонної промисловості, підприємств енергетики та медичних і освітніх установ, які працюють із вразливими групами населення.
У МОЗ пояснили, що мета цих змін полягає у зменшенні ризиків, пов’язаних із професійною діяльністю, захисті працівників і суспільства, а також адаптації національних норм до міжнародних стандартів.
Роботодавцям ці нововведення принесуть додаткову відповідальність, оскільки вони повинні будуть як забезпечити організацію оглядів, так і покрити витрати на них. Для працівників це стане гарантією професійної та неупередженої оцінки їхнього психічного здоров’я.