Фішинг: як розпізнати криворіжцям та до чого тут РФ
Фото: Перший Криворізький
Фішинг — шахрайська схема, коли злочинці намагаються обдурити жертву, видаючи себе за надійні офіційні організації або сторінки відомих людей. Часто вони надсилають повідомлення, які виглядають як правдиві: електронні листи, текстові повідомлення, або повідомлення в соціальних мережах, що містять посилання на фальшиві вебсайти або контакти. Мета таких атак — отримати доступ до особистої інформації, паролів, номерів кредитних карток чи онлайн банкінгу.
Шахраї продовжують надсилати підозрілі повідомлення з «заманливими пропозиціями». Так, наприклад, криворіжці могли нещодавно отримати повідомлення з пропозицією нібито від міжнародної компанії Booking, яка шукає онлайн-співробітника з прибутком від 3 000 до 10 000 гривень в день. Також, якщо ж залишити їм повідомлення у WhatsApp за посиланням одразу, то вони пропонують додаткові бонусні 120 гривень.
Як розпізнати фішинг
- використання офіційних назв компаній або брендів;
- повідомлення з невідомого або підозрілого номера чи адреси, особливо з іноземного коду країни. Офіційні компанії, як правило, використовують офіційні канали зв'язку. Так, міжнародна компанія Booking має офісами по всьому світу. Їхні офіційні комунікації здійснюються з корпоративних доменів або перевірених контактів, а не через особисті номери;
- нереалістичні обіцянки — легкий заробіток без особливих зусиль;
- миттєвий бонус 120 гривень лише за відповідь;
- офіційні компанії ніколи не запитують Ваші особисті дані через незахищені канали зв'язку, такі як SMS або месенджери;
- посилання у повідомленні веде на іншу платформу — WhatsApp, Telegram тощо. Проте офіційні компанії зазвичай не використовують такі канали для важливих комунікацій.
Чи може до цього бути причетна РФ
В умовах війни РФ активно проводить кібератаки і дезінформаційні кампанії проти України. Тож і фішингові атаки можуть бути частиною гібридної війни. Так окупанти намагаються поширити хаос і паніку серед населення. Це може включати не тільки шахрайство для отримання особистих даних, але й спроби підірвати довіру до міжнародних брендів чи державних установ.
Як захиститися криворіжцям від шахраїв
- не діліться своїми даними через незнайомі сайти, месенджери;
- звертайтеся до компанії чи організації напряму через офіційні канали, що вказані на офіційних сайтах компаній;
- якщо Ви стали жертвою фішингу або отримали підозріле повідомлення, то повідомте про це до кіберполіції: 0 800 505 170 або подати електронне звернення за посиланням, або до компанії, яка була названа у повідомленні;
- не переходьте за підозрілими посиланнями.