Актуальне

Нові правила бронювання та допомога на дітей: зміни для криворіжців з 1 грудня

Нові правила бронювання та допомога на дітей: зміни для криворіжців з 1 грудня

Фото: Перший Криворізький

Нові правила бронювання військовозобов'язаних, виплата українцям по 1000 гривень та субсидія у грудні 2024 — на криворіжців з 1 грудня чекає низка змін.

Редакція «Першого Криворізького» підготувала про це матеріал.

Нові правила бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час

З 1 грудня 2024 року набирає чинності постанова від 22 листопада 2024 року № 1332, яка встановлює нові правила бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і затверджує нову редакцію Порядку № 76.

Серед іншого, цією постановою скасували останні зміни до порядку бронювання через Дію.

Як пояснили у Мінекономіки, з 1 грудня бронювання військовозобов'язаних знову відбуватиметься через портал Дія. Водночас усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв.

15 листопада Уряд завершив аудит рішень щодо визначення підприємств, установ і організацій критично важливими.

За результатами аудиту 95% від всіх критично важливих підприємств зберегли цей статус. Під час аудиту були виявлені такі порушення:
  • різке та необґрунтоване зниження зарплати працівникам після отримання підприємствам статусу критично важливого;
  • використання різних моделей для понаднормового збільшення чисельності заброньованих;
  • включення підприємств до переліку критично важливих, які по суті не є критичними для економіки.
На підставі даних аудиту Уряд вирішив оновити критерії бронювання, щоб механізм працював і на користь нашої обороноздатності, і на користь економіки.

Основні пункти про оновлені правила бронювання підприємств:

  • відстрочка від призову, встановлена Мінекономіки до набрання чинності постанови (до 22 листопада), діятиме до 28 лютого 2025 року;
  • відстрочки, призначені через "Дію" до 22 листопада, діють на той термін, на яких їх призначили, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року;
  • відстрочку можуть анулювати, якщо буде відповідне рішення Мінекономіки або іншого органу влади, який її призначав;
  • критично важливі підприємства, у яких цей статус закінчується до 30 листопада, зберігають його до 31 грудня 2024 року;
  • підприємства можуть отримати статус критично важливого, якщо у них немає заборгованостей з податків та ЄСВ;
  • органи влади повинні протягом 10 днів сформувати чіткий перелік критеріїв, за якими підприємство отримує статус критично важливого для економіки, населення, Сил оборони.

Коли нарахують «тисячу Зеленського»

Наприкінці жовтня президент Володимир Зеленський доручив уряду виплатити українцям по 1000 грн з коштів державного бюджету в рамках «Зимової підтримки».

Подати заявку на ці виплати можна буде з 1 грудня 2024 до лютого 2025. Оформлення відбуватиметься в мобільному застосунку «Дія».

Кошти зарахують на спеціальний рахунок (той же, на який надходять кошти «Національного кешбеку» за купівлю товарів українського виробництва).

Пенсіонерам та особам з інвалідністю 1 та 2 групи, які є отримувачами пенсії або соціальної допомоги через АТ «Укрпошта», кошти готівкою буде надано через «Укрпошту».

Витратити "тисячу Зеленського" можна буде до 31 грудня 2025 року на ті ж товари та послуги, що і кошти "Національного кешбеку": оплата комуналки, квитки на транспорт, ліки, книги тощо.

Грошова допомога на дітей

Ще одна виплата в рамках «Зимової підтримки» – грошова допомога малозабезпеченим родинам із дітьми, родинам переселенців із дітьми та особам з інвалідністю І групи з-поміж ВПО під назвою "Тепла зима".

На кожну дитину виплатять 6500 гривень одноразової допомоги, таку ж суму отримають особи з інвалідністю.

В уряді розповіли, що програма «Тепла зима» допоможе українцям у проходженні холодного періоду. "Це кошти на купівлю дітям теплого одягу, взуття та інших речей, які потрібні взимку", – пояснив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Гроші надійдуть отримувачам протягом грудня 2024. Додатково звертатися за оформленням цієї допомоги не потрібно.

Завдяки цифровим обмінам та інформації з державних реєстрів, виплату буде призначено автоматично, а кошти надійдуть на картковий рахунок отримувача допомоги.

«Укрзалізниця» запускає нові поїзди

У середині грудня «Укрзалізниця» відкриває нові маршрути сполучення як всередині країни, так і міжнародні.

Новий потяг №9/10 Київ-Будапешт курсуватиме з 15 грудня. Орієнтовна вартість квитка становитиме 3 тис. грн, передбачено вагони купе та люкс.

В УЗ зазначають, що розклад руху поїзда було складено так, щоб пасажири могли зручно здійснити пересадку та швидко дістатися Відня, Зальцбурга, Мюнхена, Інсбрука, Цюріха, а також Румунії, Словенії та інших європейських країн.

Також із 15 грудня нові поїзди запускають з Харкова, Дніпра, Полтави, відкривається додаткове сполучення з курортами Карпат:
  • № 33/34 Кривий Ріг – Ясіня (через Львів);
  • № 61/62 Дніпро – Рахів (через Львів);
  • № 83/84 Київ – Солотвино;
  • № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук – Ужгород;
  • № 145/146 Харків – Чернівці;
  • № 165/166 Харків – Черкаси (через Дніпро);
  • № 823/824 Харків – Дніпро.

Субсидія у грудні 2024

Із початком опалювального сезону Пенсійний фонд України автоматично перерахував розмір житлових субсидій її отримувачам, адже додалася послуга опалення.
уряд уже схвалив низку змін до законодавства, розроблених Мінсоцполітики на виконання доручення прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.

Зокрема, якщо родина споживала значно менше електроенергії через її відключення, субсидія чи пільга на житлово-комунальні послуги виплачуватиметься в розмірі, встановленому раніше (тобто не зменшуватиметься).

Така норма діятиме, поки в Україні буде запроваджено воєнний стан. Крім того, граничний розмір покупки, який обмежує призначення субсидії, збільшено з 50 до 100 тисяч гривень.

Водночас, якщо людина чи родина придбала генерувальну установку для вироблення електроенергії, її вартість до 150 тисяч гривень або разовий платіж на придбання у розмірі до 150 тисяч гривень за кредитом не враховуватиметься під час призначення субсидії.

Відповідно до змін, близько 500 тисяч домогосподарств, які опалюють своє житло дровами чи вугіллям, отримають виплати на їхню купівлю. Додаткова виплата надаватиметься отримувачам житлових субсидій та пільг на придбання твердого палива взимку.

Розраховується індивідуально (залежно від рівня доходів домогосподарства й може сягнути максимально до 21 тисяч гривень).

Тим, хто вже отримує субсидію, нікуди звертатися не потрібно (ПФУ вже має всю необхідну інформацію). Якщо пільгу або субсидію ще не призначено, необхідно звернутися за нею до ПФУ.

Урядовці спростили механізм призначення житлово-комунальних пільг для військових. Принагідно в Мінсоцполітики анонсували, що з середини січня 2025 року стартує програма субсидій на орендоване житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

До слова, додають у відомстві, підтримка ВПО державою для сплати за житлово-комунальні послуги є актуальною.

Особи, які через бойові дії були змушені виїхати до інших регіонів, потенційно можуть отримати субсидію, якщо сума усіх платіжок (у межах встановлених соціальних нормативів споживання послуг) вища за обов’язковий платіж.

Розмір субсидії розраховується індивідуально для кожного домогосподарства й залежить від доходів родини (що менші доходи, то більшу частину витрат оплатить держава).

Під час призначення житлової субсидії допомога на проживання, що надається ВПО, до сукупного доходу не враховується.

Посилання скопійовано в буфер обміну