Рифові кулі в Тилігульському лимані: відновлення природи на Миколаївщині

Фото: Перший Криворізький

Подібні штучні рифи розміщені в понад 160 країнах світу, і такий досвід демонструє свою ефективність у підтримці морських екосистем. Україна також приєдналася до цього екологічного руху, встановивши рифові кулі в Тилігульському лимані — одному з найбільших водних регіонів. Лиман особливо потребує охорони та відновлення через значний рекреаційний тиск, який посилився після обмеження на купання в Чорному морі.
Встановлення рифів (скриншот із відео сайту kinburn.org)
«Ці рифи встановлені поблизу села Українка в акваторії регіонального ландшафтного парку “Тилігульський”. Їх розміщено в спеціально визначених місцях: відповідно до методики дослідження, штучні рифи мають установлюватися на глибині п’яти — восьми метрів, щоб мінімізувати замулювання та не заважати природному функціонуванню екосистеми. Основна функція цих рифів — відтворення біоценозів, підвищення біорізноманітності та підтримка сталого екологічного стану», — пояснює Микола Грубий, голова ГО «Кінбурн».

За результатами моніторингу візитів науковців громадської організації «Кінбурн», рифові кулі, встановлені в Тилігульському лимані, показали позитивний ефект.
«Наша мета — відновити екосистему лиману, встановивши рифові кулі для підвищення біорізноманітності. У морських і лиманних екосистемах за кожну ділянку йде конкуренція з піщаним дном, де неможливо закріпитись фільтраторам, таким як мідії й мітелястри. Штучні рифи вирішують цю проблему, допомагаючи фільтрації води й створенню нових біоценозів», — пояснив Микола Грубий.
Більше про екологічний проєкт, який реалізують миколаївські науковці, дивіться у відеосюжеті «Першого Криворізького».
Відео: Михайло Коваль
У боях за Україну загинув військовий з Криворіжжя Олександр Барбінов

Фото: Софіївська тергромада
Про це повідомляє «Перший Криворізький» із посиланням на Фейсбук-сторінку Софіївської селищної тергромади.
В мирному житті Олександр 1996 року народження після навчання працював на будівництві, відбудовував електропідстанцію в Кіровоградській області.
Проходив службу на посаді оператора відділення безпілотних наземних комплексів вогневої підтримки.
Загинув 27 березня 2025 року під час бойових дій в Бахмутському районі Донецької області.
Вічна пошана та вдячність кожному українському Герою!
«Перший Криворізький» у розділі Історія Кривого Рогу публікує меморіали загиблих захисників. Повідомте нам, якщо втратили на війні близького, заповніть гугл-форму.
З початку повномасштабної війни, започаткованої Росією проти України, загинули сотні жителів Кривого Рогу. Серед них ветерани АТО, працівники металургійних та гірничодобувних підприємств, металургійних, випускники криворізьких шкіл, коледжів та вишів, медики, освітяни:
Загиблі Герої, про яких редакції стало відомо з 24 лютого 2022 року до 24 лютого 2024 року;
Загиблі Герої, про яких редакції стало відомо з 24 лютого 2024 року до 24 лютого 2025 року;
Олександр Натопта,
Олександр Ковтун,
Максим Астапов,
Сергій Трофімов,
Анатолій Чоботаренко,
Сергій Будченко,
Володимир Стогній,
Валерій Жигадло,
Григорій Пантелєєв,
Віталій Соколенко,
Іван Низовий,
В`ячеслав Копча,
Дмитро Костенко,
Микола Сушко,
Іван Романчук,
Руслан Добринін,
Геннадій Слєсарєв,
Сергій Троценко,
Артем Онещак,
Ігор Прокопенко,
Володимир Копань,
Євгеній Єрьомін.