Рифові кулі в Тилігульському лимані: відновлення природи на Миколаївщині
Фото: Перший Криворізький
Подібні штучні рифи розміщені в понад 160 країнах світу, і такий досвід демонструє свою ефективність у підтримці морських екосистем. Україна також приєдналася до цього екологічного руху, встановивши рифові кулі в Тилігульському лимані — одному з найбільших водних регіонів. Лиман особливо потребує охорони та відновлення через значний рекреаційний тиск, який посилився після обмеження на купання в Чорному морі.
Встановлення рифів (скриншот із відео сайту kinburn.org)
«Ці рифи встановлені поблизу села Українка в акваторії регіонального ландшафтного парку “Тилігульський”. Їх розміщено в спеціально визначених місцях: відповідно до методики дослідження, штучні рифи мають установлюватися на глибині п’яти — восьми метрів, щоб мінімізувати замулювання та не заважати природному функціонуванню екосистеми. Основна функція цих рифів — відтворення біоценозів, підвищення біорізноманітності та підтримка сталого екологічного стану», — пояснює Микола Грубий, голова ГО «Кінбурн».
За результатами моніторингу візитів науковців громадської організації «Кінбурн», рифові кулі, встановлені в Тилігульському лимані, показали позитивний ефект.
«Наша мета — відновити екосистему лиману, встановивши рифові кулі для підвищення біорізноманітності. У морських і лиманних екосистемах за кожну ділянку йде конкуренція з піщаним дном, де неможливо закріпитись фільтраторам, таким як мідії й мітелястри. Штучні рифи вирішують цю проблему, допомагаючи фільтрації води й створенню нових біоценозів», — пояснив Микола Грубий.
Більше про екологічний проєкт, який реалізують миколаївські науковці, дивіться у відеосюжеті «Першого Криворізького».
Відео: Михайло Коваль