Переосмислення української літератури: криворіжці зіграли в навкололітературну гру

Переосмислення української літератури: криворіжці зіграли в навкололітературну гру

Фото: Перший Криворізький

Днями в Кривому Розі пройшла навкололітературна гра від подкасту «ПереФарбований лис» в культурно-громадському центрі «Шелтер Плюс».

Про це повідомляє журналістка «Першого Криворізького».

Авторка подкасту «ПереФарбований лис» Марія Діденко розповіла, що загалом проєкт існує вже понад 3 роки й починався він з подкасту в якому авторки досліджують психологію та світогляд українців через українську літературу. Основна мета подкасту — подивитися на шкільну програму з української літератури під іншим кутом.

«Ні я, ні Валентина Мержиєвська, з якою ми робимо цей подкаст не літературознавиці — я психологиня, а Валентина освітянка і за освітою інженерка. Ми розбираємо твори з погляду психології, життєвих мотивацій, різних стратегій, актуальності. Коли ми розбирали Михайля Семенка і футуристів, то почали говорити про гру. Про те, що гра — це формат про свободу, в гру не можна грати з примусом і вона дає можливість приміряти на себе різні ролі. В ній немає фатальності, тому можна робити помилки й виправлятися, пробувати бути інакшим», — ділиться Марія.


Авторки вирішили через формат ігор досліджувати українську літературу й шукати своє місце в українській культурі загалом. Вони розповідають людям, що українська література й культура це не лише про Шевченка, Франка й Лесю Українку. А те, де кожен може знайти своє, відчути якийсь зв’язок. Через ігри можна прожити досвід, який допоможе цей зв’язок відчути.

Зараз авторки знаходяться в мандрівному турі завдяки «Українському інституту книги» коштом виграного гранту. В рамках цього туру Марія й Валентина проводять різні ігри в 7 містах України. В їхньому доробку є вже 6 ігор.

«Часто до нас приходять люди, які перевідкривають для себе українську літературу, або ще в школі читали твори, які їм здавалися нудними й незрозумілими. Вони приходять і дивляться на літературу не як на щось стереотипне й сумне, а як на джерело нового досвіду, натхнення й рефлексії. Тому всі наші ігри — це поєднання психології, української літератури та переусвідомлень», - додає авторка.
Гра-детектив, яку представили в нашому місті унікальна тим, що в неї можна зіграти лише 1 раз, бо її суть в тому, щоб за різними речовими доказами розплутати сюжет. Марія зауважує, що коли в фіналі сюжет розплутано і люди здогадуються що це за твір, всі здивовані тим, що це твір зі шкільної програми української літератури.



Також Марія поділилася враженнями від міста:
«Я перший раз в Кривому Розі — він дуже довгий і дуже рудий. Цікаво, що майже всі зареєстровані на гру містяни прийшли за 15 хвилин до початку. В інших регіонах в нас такого не було. Коли ми їздимо містами, ми також досліджуємо різні локальні особливості містян. В Кривому Розі дуже пунктуальні люди».
Відвідувачка гри Світлана розповіла, що переживала, коли йшла на гру, тому що читала не так багато творів української літератури.
«Мені було дуже цікаво, в процесі гри я зрозуміла умови, вони були доволі прості — треба було розгадати сюжет твору і це було дуже захоплююче. Цікава та зручна подача, гра побудована так, що взагалі не пригнічує людей, які читали небагато. Я прийшла за запрошенням своєї подруги й тепер можу порадити цю гру іншим людям, тому що вона дійсно захоплива. Я вдячна організаторкам за цю гру і бажаю їм, щоб цей проєкт розвивався і все більше людей долучалися до нього, дізнавалися про українську літературу та просто гарно проводили час», — доповнила дівчина.


Посилання скопійовано в буфер обміну