Вакцинація дітей і дорослих: що варто знати

Вакцинація дітей і дорослих: що варто знати

Фото: Перший Криворізький

Імунна система людини може самостійно боротися з багатьма хворобами. Однак існують інфекційні захворювання, проти яких організм не може ефективно захищатися без спеціальної допомоги, також при перевищенні певної кількості збудників інфекційного захворювання жодний імунітет не буде здатний впоратися. Щоб зміцнити здоров’я та зберегти життя людини, науковці винайшли вакцини. Завдяки вакцинації люди отримують захист від різноманітних небезпечних хвороб, таких як кір, туберкульоз, правець, поліомієліт, віспа, кашлюк, дифтерія та багато інших.

Редакція «Першого Криворізького» разом із сімейною лікаркою медичного центру «Первинка» Євгенією Чайкою зібрали відповіді на найпоширеніші запитання щодо вакцинації та розвінчали міфи навколо неї.

В Україні є календар обов’язкових щеплень. Цей календар затверджений чинним законодавством України: Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та іншими законами й підзаконними нормативними актами. Його створили, щоб забезпечити здоров’я кожного окремо і, відповідно, здоров’я в суспільстві. Існує таке поняття, як колективний імунітет. Наприклад, якщо людині дійсно протипоказано робити щеплення, але навколо всі щеплені, то, найімовірніше, ця хвороба не буде прогресувати, і та людина, якій протипоказане щеплення, не захворіє, тому що навколо неї ніхто не хворіє, запевняє Євгенія Чайка.


«Щеплення придумані не сьогодні, не вчора і навіть не два роки тому. Усе це давно обстежено, досліджено і абсолютно безпечно», — каже лікарка.

Обов’язкові щеплення забезпечуються державою, є також і рекомендовані щеплення. На думку Євгенії, ці щеплення необхідно робити, хоч вони і не проводяться за державний кошт.

«Якщо ви дійсно зацікавлені у своєму здоров’ї або в здоров’ї своєї дитини, варто ці додаткові щеплення робити», — говорить Євгенія.
Ще в пологовому будинку дитині роблять перші щеплення від туберкульозу та гепатиту В. Далі за календарем до півторарічного віку дитині мають зробити майже всі основні щеплення, а потім починається ревакцинація.

Перехворіти чи вакцинуватись?


«Іноді чую від батьків, що краще нехай дитина перехворіє, ніж вакцинується. Це мій біль і найстрашніший міф», — говорить Євгенія.
За її словами, під час епідемії кору в Україні один із 200–500 випадків захворювання закінчувався летально, а чіткої статистики щодо тяжкості ускладнень на серце, мозок, нервову систему взагалі немає.
Якщо ж зробити щеплення, то можна або не захворіти, або перенести хворобу в легкій формі.

Чи варто вакцинуватись при хронічних захворюваннях

Євгенія радить вакцинувати дітей і дорослих, які мають хронічні захворювання.

«Якщо дитина має ДЦП або інші неврологічні проблеми, додатково захворіє на кашлюк, наприклад, це викличе гіпоксію, яка негативно вплине на нервову систему. Тобто це нестача кисню для мозку та тканин, які й без того “голодують”», — каже лікарка.
Тому діти, у яких є хронічні захворювання, мають бути вакциновані обов’язково і за календарем, вважає лікарка. Бажано робити і додаткові щеплення.

Чи виникає аутизм від вакцинації

Міф про те, що вакцинація викликає аутизм, виник після дослідження Ендрю Вейкфілда в 1998 році. Вейкфілд протестував 12 дітей з аутизмом і оголосив, що вакцина КПК (кір, краснуха, паротит) спричиняє аутизм. Статтю опублікувало видання The Lancet, де Вейкфілд стверджував, що щеплення пов’язане з появою перших ознак аутизму протягом місяця після вакцинації. ЗМІ швидко підхопили цю інформацію, серед батьків поширився страх, що призвів до відмови від вакцинації дітей.

Світова медична спільнота підтвердила шахрайство Вейкфілда, фальсифікацію даних і порушення етики. У 2010 році Британська медична рада позбавила Вейкфілда права на медичну практику, а статтю в журналі відкликали.

«Минуло вже понад 25 років, а люди досі відмовляються від вакцинації через страх виникнення аутизму», — каже Євгенія.
Науковці вважають, що аутизм є вродженим порушенням на рівні генетичних модифікацій, тому «підхопити» його, як застуду, неможливо. Це підтвердили дослідження вчених із Данії, які протягом 10 років вивчали 657 461 дитину.

Чи шкідлива вакцина через вміст солей алюмінію та формальдегіду

Іноді батьки відмовляються вакцинувати дітей через вміст формальдегіду та солей алюмінію у вакцині.

Але вакцини містять ці речовини в мінімальних дозах.

Антибіотики, солі алюмінію та формальдегіди є в їжі, в грудному молоці, в усіх сумішах, тому не треба цього боятись у вакцині.

Чи можна робити одразу кілька щеплень

Часто люди бояться робити комплексні щеплення або одразу кілька щеплень.
Для імунної системи від одразу декількох щеплень або від комплексної вакцини ніякого стресу немає, говорить лікарка. Проте варто керуватись порадами свого сімейного лікаря та попереджати про інші щеплення під час нових, якщо вони відбуваються в різних медзакладах.

«Імунітет спрацьовує і на їжу, і на будь-які подразники в повітрі. Тим паче це стосується дітей, коли вони повзають, ходять і тягнуть усе до рота. Нічого страшного від цього не буває. Якщо підключити туди ще трошечки щеплення, ніякого напруження для імунної системи не станеться», — запевняє Євгенія.

Чи варто щепитись вакциною, яку надає держава

Існує міф про те, що вакцини, які надає держава, небезпечні.
Усі вакцини, які зареєстровані та дозволені для використання в Україні, є безпечними. Хоча їхній склад може дещо відрізнятись, вони залишаються високоефективними.

Вакцини, що містять цільноклітинний компонент кашлюку (АКДП), закуплені за державний кошт, містять більше антигенів (білкових частинок, на які реагує імунна система). Через це частіше виникають місцеві реакції в місці введення (набряк, почервоніння, біль у кінцівці) та загальні реакції з підвищенням температури. Однак ці реакції є безпечними і не мають віддалених наслідків.

«Якщо говорити про побічні дії, то найстрашніше, що може трапитись, — це алергічна реакція у вигляді анафілактичного шоку або набряку Квінке. Такі реакції стаються один раз на мільйон. За 10 років, що я працюю, таких випадків не було», — пояснює Євгенія.
До того ж в усіх маніпуляційних кабінетах є всі препарати для того, щоб надати допомогу, якщо раптом виникне алергічна реакція. Лікарі та медичні сестри регулярно відвідують тренінги, щоб уміти надати допомогу в разі потреби. Варто мати на увазі, що така сама гостра алергічна реакція може виникнути на будь-який продукт харчування або ліки.

Чи можна вакцинуватися вагітним

Деякі вагітні жінки відмовляються від вакцинації, боячись зашкодити майбутній дитині.
Усім дорослим треба кожні 10 років робити щеплення проти дифтерії і правцю. Вагітній жінці, навіть якщо в неї було щеплення 2–3 роки тому, бажано зробити ще одне саме під час вагітності. Таким чином вона захистить ще й дитину.

Також Євгенія радить вагітним робити щеплення від грипу.

Чи можна вакцинуватись під час спалаху хвороби

Дехто відмовляється від щеплень під час спалаху хвороби.

Якщо мова йде про грип, дійсно, для формування нормальної імунної відповіді краще вакцинуватись до початку сезону захворювань.

Але навіть якщо людина сьогодні вакцинувалась, а завтра захворіє, то хвороба все одно легше буде переноситись, запевняє Євгенія.

Вакцина від вітрянки використовується в якості екстреної профілактики: якщо людина контактувала з хворим, але протягом 48–72 годин після цього зробила щеплення від вітрянки, то, найімовірніше, вона не захворіє або перенесе вітрянку в дуже легкій формі.

Чому вакцинація особливо важлива зараз

Під час війни та гуманітарних криз часто спалахують інфекційні хвороби. Через вимушене переселення та скупчення людей ризик поширення цих хвороб зростає. Особливо це небезпечно для дітей, які ще не отримали всіх щеплень.

Щоб уникнути поширення хвороб, необхідно вакцинуватися.

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Фото: Владислав Нестеренко

Редактор: Софія Скиба

Посилання скопійовано в буфер обміну