Обережно, комарі: у криворожанки зафіксували захворювання на дирофіляріоз

Обережно, комарі: у криворожанки зафіксували захворювання на дирофіляріоз

Фото: Pixabay (ілюстрація)

На початку березня у мешканки Кривого Рогу зафіксували перший у 2024 році випадок захворювання на дирофіляріоз у людини, причиною якого є комарі.

Про це йдеться на сторінці Криворізького районного відділу обласного центру контролю та профілактики хвороб у Фейсбук.

Читайте також: Як криворіжцям захиститися та що робити, якщо знайшли на тілі кліща

Жінка відмічала періодичні укуси комарами у жовтні-листопаді 2023 року та зі скаргами на:
 • періодичний набряк;
 • біль;
 • почуття повзання;
 • пухлиноподібне утворення в області лівої скроні.

Звернулась у березні до міської лікарні, де їй рекомендували УЗД, яке згодом підтвердило наявність стороннього тіла.

Після операції видалили гельмінта ниткоподібної форми молочно-білого кольору 11 сантиметрів, встановили діагноз «Дирофіляріоз, підшкірна форма».

Після лабораторного дослідження встановили: вилучений біоматеріал ідентифіковано як самичка гельмінта (нематоди) Dirofilaria repens.

З початку 2013 року у Кривому Розі зареєстрували 57 випадків цього захворювання у мешканців міста. Спостерігається тільки підшкірна форма дирофіляріозу.

З настанням цьогорічної ранньої весни у місті фіксується надмірна активізація комарів, що збільшує ймовірні ризики зараження на дирофіляріоз.

Сприятливі кліматичні умови, наявність джерела хвороби (зазвичай собаки, коти), висока адаптація гельмінта приводять до ризику виникнення цього захворювання серед мешканців міста.

Дирофіляріоз характеризується паразитуванням нематоди під шкірою, у слизових оболонках, кон’юнктиві органів зору, молочних залозах, а також має повільний розвиток та хронічний перебіг захворювання.

Зараження людини виникає через укус комахи-кровососа, яка переносить збудники (мікрофілярії) від тварини до тварини або від тварини до людини. Джерелом зараження комах тут завше стають інвазовані (які несуть в собі ознаки цього зараження) собаки, кішки, зрідка вовки, лисиці.

Зазвичай від укусу до виявлення захворювання проходить від кількох місяців до 2-х років. І чим раніше лікарі поставлять медичний діагноз, тим ефективніше може пройти процес лікування.

Явними ознаками захворювання можуть бути:
 • набряки в місці укусу;
 • свербіж;
 • головний біль;
 • нудота;
 • слабкість.

Також можна спостерігати переміщення набряку внаслідок процесу міграції гельмінта. Особливо, це часто буває після місцевого лікування. Основним заходом в таких ситуаціях є тільки хірургічне видалення.

Для профілактики захворювання рекомендують виконувати такі заходи:
 • при відвідуванні місць відпочинку використовувати засоби захисту: репеленти, які можна придбати в аптечній мережі міста. Зазвичай вони випускаються у формі гелів, кремів, олівців тощо. Речовину, що міститься в них, наносять на шкіру, але не втирають! Втирання може викликати ще більші небезпечні наслідки, тож уважно треба прочитати інструкцію перед застосуванням такого препарату;
 • для захисту малюків до 3 – х років необхідно використовувати спеціальні браслети з репелентними вставками. Звичайно, їх одягають на ручку або на ніжку вашого малюка. Можна також підвісити такий браслет над колискою. Приблизно на 5 – 6 діб безпека вашого малюка буде гарантована, адже вони дуже боляче реагують на укуси комах;
 • для житла рекомендуємо застосовувати фумігатори. Ці засоби побутової хімії доволі ефективно допоможуть вам в боротьбі з комахами. Фумігатори при нагріві виділяють в повітря хімічні речовини і відлякують комах, створюючи тим самим визначену зону безпеки;
 • на відкритій місцевості маємо досить популярні різновиди фумігаторів, зроблені у формі свічки та спіралі, що горить. Правда, в негоду їх ефективність значно знижується;
 • існують ще також електричні фумігатори. Але, тримати такі приклади всю ніч увімкненими зовсім неправильно, та й небезпечно, особливо в дитячих кімнатах.

Належне та своєчасне виконання вищезазначених заходів значно знижує ризик захворіти на дирофіляріоз.

Щоб дізнаватися новини Кривого Рогу та всієї України першими, приєднуйтесь до viber-каналу "Першого Криворізького".

Посилання скопійовано в буфер обміну