Українці можуть отримати невідкладну психіатричну допомогу поза межами лікарні

Українці можуть отримати невідкладну психіатричну допомогу поза межами лікарні

Фото: Pixabay

Отримати невідкладну психіатричну допомогу в Україні можна поза межами лікарні, це називається «допомога в громаді». Торік її отримали понад 7 тисяч людей.

У 2023 році в 70 медичних закладах створили мультидисциплінарні команди, які надавали психіатричну допомогу поза лікарнею (тобто в громаді).

Про це йдеться на офіційному вебсайті Урядового порталу.

До складу мультидисциплінарної команди входять:
  • лікар-психіатр та/або дитячий лікар-психіатр;
  • лікар-психолог та/або лікар-психотерапевт, та/або психолог, та/або дитячий психолог;
  • медична сестра.
Команди спеціалістів працюють як з дорослими, так і з дітьми, надаючи необхідну психічну допомогу. В основному, психіатри працюють в лікарнях, однак існують ситуації, коли необхідний виїзд фахівців до тих, хто потребує допомоги, але не може самостійно звернутися за нею.

Це може відбуватися у випадках, коли людина не виражає бажання лікуватися, не може самостійно звернутися до лікаря через кризовий стан.

Найчастіше такі виїзди команд стають актуальними при посттравматичному стресовому розладі (ПТСР) та його ускладненій формі — комплексному ПТСР. Важливо зауважити, що мультидисциплінарні команди не виїзджають до людей із деменцією, когнітивними проблемами, а також до тих, хто перебуває у стані алкогольної чи наркотичної інтоксикації.

*ПТСР – це розлад тривалістю понад пів року, коли людина не лише має регулярні неприємні думки й спогади про минулу подію, а й погано керує емоціями, має істотні складнощі в міжособових стосунках та з роботою, а сама відчужується від навколишніх. Саме у разі кПТСР буває потрібна негайна і професійна допомога людині та її родині чи оточенню.

Мультидисциплінарні команди комплексно підходять до людей та їхніх родин. Спочатку проводиться безпосередня оцінка психічного стану, діагностичні опитування, після чого лікарі розробляють план лікування та реабілітації. Крім того, команди намагаються переконати людину розпочати лікування та дотримуватися його, а в разі загрози життю та здоров'ю викликати невідкладну медичну допомогу.

Також члени команд проводять психоосвіту, розповідаючи, як подолати труднощі в такому стані та як уникнути ризикованих дій.

Мультидисциплінарні команди функціонують як зв'язуюча ланка між пацієнтом та системою охорони здоров'я та соціальними службами. Зокрема, вони можуть працювати віддалено, використовуючи відеозв'язок, та приймати пацієнтів амбулаторно.

Для організації приїзду такої команди або консультації у будь-якій формі необхідно звернутися до сімейного лікаря або психіатра.

Щоб дізнаватися новини Кривого Рогу та всієї України першими, приєднуйтесь до viber-каналу "Першого Криворізького".

Посилання скопійовано в буфер обміну