День Святого Миколая: як святкують у різних країнах світу

День Святого Миколая: як святкують у різних країнах світу

Фото: Перший Криворізький

Свято Миколая відзначають 6 грудня. Цей день асоціюється з подарунками під подушкою та здійсненням бажань. У світі є безліч цікавих традицій, пов’язаних зі святом Миколая.

В Україні день Миколая став виключно дитячим святом в 19 столітті, коли в Галичині почало розвиватись шкільництво. І все зводилось не лише до подарунків: діти старанно готувались, вчили пісеньки та віршики, проводили конкурси та змагання.

В ті часи український Миколай мав золоті сани з білими кіньми, до будинку заходив через двері, а подарунки ховав під подушку (якщо вони там поміщались). Традиції майже не змінились і до сьогодні.

Традиції у світі

Діти по всьому світу пишуть Миколаю листи, в яких розповідають про подарунки, які б хотіли отримати в цю казкову ніч, і ставлять їх на підвіконня, звідки їх забирають помічники святого.

Вважають, якщо в переддень свята загадати бажання, то є велика імовірність, що воно збудеться. Ще одне вірування стверджує, що свято Миколая – останній день в році, коли варто розрахуватись з усіма боргами.

Загалом, традиції більшості країн в цей день не надто відрізняються. Наприклад, подарунки дітям приносять усюди, завжди це робить Миколай, як би його не називали.

Однак, німецькі дітлахи, перш ніж лягти спати, розвішують усюди спеціальні черевички або шкарпетки, щоб святий заповнив їх подарунками. А якщо маля пустувало, то може отримати звичайну різку замість іграшок.

А ось для італійського містечка Сассарі цей день дуже особливий, адже Миколай вважається його покровителем. Тому 6 грудня у містечку відбуваються гучні гуляння, а нареченим впродовж дня усі дарують подарунки.

Албанці починають святкування ще 5 грудня: до півночі вони постять і запалюють свічки, а в 12 годині на стіл подають смажену свинину чи ягня. Святкова трапеза супроводжується привітаннями і побажаннями “Щоби Святий Миколай допомагав тобі!”

Миколай також вважається покровителем французької Лотарингії, саме тому цей день є офіційним святом в тутешніх краях.

А жителі містечка Ніколя-Де-Пор кожного року спостерігають святкову процесію, на чолі якої завжди йде святий. Поряд з ним – привид з різками – він карає неслухняних дітей, а потім забирає їх у свій мішок.

Діти в Нідерландах, готуючись до свята, чистять своє взуття і розставляють його перед каміном, димарем або дверима. Нідерландські подаруночки супроводжуються віршиками, які, начебто, написав сам Миколай.

Серед традиційних дарунків малюкам: вершкові льодяники різних форм, шоколадні ініціали дитини, поросятка з марципану та інші солодощі. Деколи дітлахи кладуть трохи сіна в черевички для помічника Миколая – Амеріго. За тутешніми віруваннями, святий приїздить сюди з теплої Іспанії морем, а потім пересідає на білосніжного коня.

Польські дітлахи до свята вішають повсюди чисті білі панчішки (або черевички). Вірять, що Миколай до них приходить в одязі єпископа із золотим посохом.

В деяких країнах різняться також “методи” покарання неслухняних дітлахів: у деяких країнах замість різки дарують вуглинку чи картоплинку, камінчик або жменьку попелу.

Читайте також: День святого Миколая: дата, історія свята і традиції

Шкарпетки і черевички

Одна з легенд говорить, що колись святий вирішив допомогти трьом сестрам, що злидарювали. Напередодні Різдва він кинув їм в димохід три мішечки з монетами. А сестри саме розвісили на каміні випрані панчішки, куди й потрапили подарунки.

За іншою версією, три мішечки з грошима потрапили у старі черевики, що сушились біля печі. Саме тому дітлахи деяких країн сталять перед дверима чи вікном начищений капчик. Інколи у нього ще ставлять записку про те, що бажають отримати.

Цікаво, що іспанці знаходять подарунки взагалі на балконі, а німці – на підвіконні.

Традиції в Україні

В Україні теж були свої оригінальні традиції для цього дня. Наприклад, у Харкові колись влаштовували триденні святки, варили кутю та узвар, аби наступного року був хороший врожай. В Києві господарі після служби в церкві, брали свячену воду і йшли кропити усе своє майно, просячи у Миколая вберегти його від лиха.

А на Поділлі першим на подвір’я повинен був вийти хазяїн, який, годуючи худобу, вітав її зі святом. Загалом таким “показником” (так називають людину, яка першою заходить до хати чи на подвір’я) повинен бути чоловік або людина добра, здорова та хазяйновита.

На заході України прийнято було випікати особливе печиво “миколайчики” і класти його малятам під подушки. Вважалося, що Миколай випікає для діток зірочки, які в його мішку стають схожими на нього.

Існували в українців і спеціальні колядки, і змагання музикантів – миколаївські скрипники. Господарі села варили в цей день пшеничне пиво аби вшанувати святого. Потім влаштовували гостини і їздили на санях довкола села.

Українці в цей день також влаштовували братчини – своєрідний обряд, коли вороги миряться, а всі образи забуваються. В цей день укладали угоди, адже вважалось, що у таке важливе свято ніхто не обманюватиме і не шахруватиме. Дівчата готувались до святок і ворожінь.

До речі, в українських традиціях День святого Миколая був особливо важливим для наречених. Оскільки сватання традиційно відбувались перед Різдвом та на святки, дівчата, заздалегідь готували одяг, діставали рушники та чекали сватів.

А коли святкуватимуть Миколая криворіжці й що даруватимуть друзям та рідним? Про це журналісти редакції «Першого Криворізького» дізналися у містян прогулявшись вулицями міста. Дивіться нижче у відео.


Посилання скопійовано в буфер обміну