Коли твій сусід — Путін: історія родини переселенців з Херсонщини, що оселилася у Кривому Розі
![Коли твій сусід — Путін: історія родини переселенців з Херсонщини, що оселилася у Кривому Розі Коли твій сусід — Путін: історія родини переселенців з Херсонщини, що оселилася у Кривому Розі](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/d65a1577/601249_3104d1338e5c6786c9e2c7c347c0f9608e0cce689c5c4c1ef20cfe48573d88431701180009.jpg)
Фото: Перший Криворізький
13 березня 2022 року Юрій Путін побачив військових РФ на власні очі. Активні бойові дії почалися неподалік його садиби.
“На нашій вулиці була розвідка росіян і вони через мою садибу намагалися дізнатися інформацію, як знешкодити штурмову групу ЗСУ. Вранці ми почули як неподалік метрів в 50 почали рватися “Гради”. Я вже відкривав рота — боявся, що полопаються барабанні перетинки. Через 2-3 години ми виїхали із села”, — пригадує Юрій.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/d65a1577/601150_49e7e8f057b39060d512b5872ad4b5287bf3f1b10c3837748a1618eeaef022e61701111551.jpg)
Родина Путіних: Юрій, його дружина Оксана та мама Юрія Валентина Іллівна приїхали у Кривий Ріг. Вони оселились у будинку, яким опікується ОСББ “5 зірок”.
Переселенцям вдалося влитися в сусідський колектив криворіжців і нині вони беруть активну участь у житті спільноти: Юрій тренує дворову футбольну команду, Оксана волонтерить — шиє форму для військових, а Валентина Іллівна прибирає у дворі та доглядає за клумбами.
Допомога сусідів
“На той час у нас була одна вільна квартира, власниця якої дозволила заселити туди переселенців”, — говорить голова ОСББ Світлана Остапчук.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/d65a1577/601149_49e7e8f057b39060d512b5872ad4b5287bf3f1b10c3837748a1618eeaef022e61701111551.jpg)
У квартирі спочатку були голі стіни: не було меблів, побутової техніки. Навіть було відрізане водо- та газопостачання.
Світлана розмістила у групі ОСББ повідомлення з проханням допомогти. Люди відгукнулись і вже за тиждень повністю облаштували квартиру, придатну для житла. Там з’явилась газова плита, ванна, холодильник, пральна машина, два дивани, крісла, люстри.
Світлана дуже радіє новим сусідам: “Ця родина повністю влилася в наш колектив. Пан Юрій — це моя права рука. У разі моєї тривалої відсутності пан Юрій головує, у нього всі ключі. А Валентина Іллівна — улюблена бабуся нашого подвір'я. Попри свій поважний вік, Іллівна такий моторчик. Вона мотивує усіх у цей нелегкий час зберігати спокій та позитив”.
Вдячність та взаємодопомога
Валентина постійно в роботі, зранку підмітає подвір'я, доглядає за своїми клумбами, вигулює сусідську собаку, діляться сусіди.“Це для того, щоб у нас було красиво. Нас вигнала війна з Херсонщини, а криворіжці нас приютили, Світлана завжди допомагає, треба ж їм якусь оддяку давати”, — каже Валентина Іллівна.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/d65a1577/601151_49e7e8f057b39060d512b5872ad4b5287bf3f1b10c3837748a1618eeaef022e61701111551.jpg)
Юрій бере участь у різних заходах, які влаштовує Світлана з сусідською спільнотою в арт-просторі “Бомбік”.
Юрій колишній учитель географії та біології, працював у Осокорівський середній школі 26 років, а потім пішов на пенсію за вислугою.
“Я дуже люблю туризм і футбол. Я хотів дізнатись, що я ще вмію робити, окрім ставити двійки — жартує Юрій, — створив у Осокорівці дитячу футбольну команду. За три роки вона стала чемпіоном України. Також щороку водив дітей у гори в походи, ми жили в палатках”.Переїхавши до Кривого Рогу Юрій без вагань вирішив продовжувати тренерство і створив дворову футбольну команду.
З початку повномасштабної війни навчання у школах Кривого Рогу відбувається онлайн. Більшість гуртків та секцій також працюють дистанційно. Тож така ініціатива стала дуже актуальною для місцевих дітей.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/d65a1577/601159_70ca53968c569ed0941aa83676ed895f74477f3c30d63eaffc5a1d73358d1bf81701112869.jpg)
“Наші діти дуже щасливі, що у них є повноцінна команда з футболу, що є тренер і вони дійсно були зайняті, відволікалися від думок про війну. Дорослі теж задоволені. На наших святах та суботниках Юрій також допомагає”, — каже Світлана Остапчук.
Перспективи відновлення Осокорівки
Попри підтримку сусідів, появу нових друзів та активну участь у житті Кривого Рогу, Юрій та родина мріють повернутись в Осокорівку — мальовниче село на березі колишнього Каховського водосховища, до війни — одне з показових сіл Херсонщини.
До повномасштабної війни туди приїжджали делегації з Франції з Польщі, Чехії, Болгарії подивитись, як живуть сільські люди, розповідає Юрій. Неподалік Осокорівки знаходиться пам’ятник “Дари Херсонщини”, більш відомий, як пам’ятник херсонському кавуну.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/d65a1577/601160_70ca53968c569ed0941aa83676ed895f74477f3c30d63eaffc5a1d73358d1bf81701112869.jpg)
Навесні 2022 року протягом кількох тижнів село було під російською окупацією. Проте вже 6 квітня українські сили витіснили звідти російські війська. З того часу село стало форпостом на березі Дніпра, точкою спротиву, що підтверджувала, що Херсонщина залишається українською територією. Тож окупанти майже повністю знищили його – наразі 80% інфраструктури зруйновано.
У будинок Юрія теж прилетіло 4 снаряди, будівля згоріла. Загалом же на подвір’ї було близько 20 вибухів.
Юрій сподівається на державу та інвесторів, які допоможуть відбудувати Осокорівку, але поки що навіть електропостачання важко відновити — після приїзду енергетиків починаються обстріли, літають дрони.
Хоча Осокорівка постійно зазнає обстрілів та входить у перелік зон бойових дій, Юрій навідується у село, там він спілкується з односельчанами, що не виїхали. А ще чоловіку навіть вдалося посадити та зібрати городину.
Де переселенцям отримати допомогу у Кривому Розі
Наразі у Кривому Розі офіційно зареєструвались 76 909 переселенців. Декому з них вдається адаптуватись, як родині Путіних, але багатьом все ще необхідна допомога.Для реєстрації ВПО та оформлення допомоги на проживання необхідно звернутись в органи соцзахисту або через Дію. Сума щомісячної допомоги на проживання від держави становить: 3 тисячі гривень на кожну дитину та людину з інвалідністю; 2 тисячі гривень на кожну людину старше 18 років.
Адреси органів соцзахисту:
- Металургійний район: пр-т Металургів, буд. 16; тел. 097-39-20-336, 068-49-91-433
- Довгинцівський район: вул. Дніпровське шосе, буд. 16; тел. 068-18-81-010
- Покровський район: вул. Ватутіна, буд. 37В; тел. 098-18-10-107; 098-18-10-117
- Інгулецький район: пр-т Південний, буд. 1; тел. 096-04-38-568
- Саксаганський район: вул. Соф'ї Перовської, буд. 16А; тел. 098-36-020-04
- Тернівський район: вул. Ухтомського, буд. 23;тел. 097-50-33-528; 067-43-36-786
- Центрально-Міський р-н: вул. Свято-Миколаївська, буд. 27; тел. 067-77-73-560; 050-48-88-945
Пункт прийому громадян, що прибувають із територій, де ведуться бойові дії або існує загроза життю працює цілодобово за адресою: вул. Криворіжсталі, 52, ПК "Народний дім”.
Також у Кривому Розі є декілька громадських та благодійних організацій, які надають допомогу переселенцям речами, продуктовими наборами тощо: Карітас Кривий Ріг, БФ “Лелека”, Центр підтримки ВПО “24”.
Відео: Даніїл Токмаков
Редактор: Тетяна Корник