Хто ліквідує сміттєзвалища Кривого Рогу
![Хто ліквідує сміттєзвалища Кривого Рогу Хто ліквідує сміттєзвалища Кривого Рогу](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/a15d25e1/598835_339eb88c604d5656f2bf71483a1f8204b9b210630ba3a9d260fa8733b4d79bca1698681489.jpg)
Фото: Перший Криворізький
Новий закон регулюватиме управління відходами, що відповідає вимогам відповідних директив ЄС. Але ситуація зі сміттям в Україні дуже дисонує з її офіційними амбіціями щодо європейської інтеграції. У Європейському Союзі в середньому близько 40% побутового сміття прямує нині на захоронення, десь такий же відсоток іде на повторне використання.
Деякі країни — члени ЄС уже близькі до повної відмови від полігонів. В Україні за статистичними даними Асоціації управління відходами у 2022 році 93% побутових відходів потрапляло на сміттєзвалища. Менш як 6% відходів переробляється, ще 1% спалюється.
Тому ініціатива з ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ дуже актуальна сьогодні — це має наблизити нашу країну до виконання директив ЄС.
Ліквідація сміттєзвалищ у Кривому Розі
У Покровському, Тернівському, Інгулецькому та Металургійному районах Кривого Рогу до кінця 2023 року ліквідують несанкціоновані сміттєзвалища. Цікаво, що суми укладених між постачальниками послуг і районними виконкомами договорів значно різняться.11 травня цього року виконавчий комітет Покровської районної у місті раді оприлюднив намір закупити послуги з ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на своїй території. Очікувана вартість становила 496 тисяч гривень.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/a15d25e1/598813_252b7992d7933423fd83538ce4ec0ace581112_dd12bff871124816e6f5271e5a12ff081698674530.jpg)
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/a15d25e1/598814_252b7992d7933423fd83538ce4ec0ace581113_f376f3ecbeaa2d92d776ea7aa69280521698674593.jpg)
Зазначимо, що за даними YouControl ФОП «Перекопський Євген Ігорович» працює з 2021 року та займається не тільки збиранням, вивезенням, утилізацією відходів, а й будівельними роботами. Лише у 2023 році ФОП Перекопський, як свідчать цьогорічні переможні державні тендери, уклав два договори з виконавчим комітетом Тернівської районної у місті ради та один, вищезазначений, із виконавчим комітетом Покровської районної у місті раді на ліквідацію сміттєзвалищ.
Відповідно до договору з Покровським райвиконкомом ФОП «Перекопський Євген Ігорович» до 31 грудня 2023 року повинен ліквідувати несанкціоновані сміттєзвалища району на 1600 кубічних метрах. Орієнтовні місця можливих утворень сміттєзвалищ зазначені в договорі.
У Тернівському районі міста цей же ФОП у травні й серпні також став переможцем двох тендерів на ліквідацію сміттєзвалищ на території району. Суми укладених договорів становлять 375 тисяч 998 гривень та 715 тисяч 995 гривень.
Слід зазначити, що в обох випадках в аукціоні брали участь інші компанії, які пропонували нижчу ціну за ліквідацію сміттєзвалищ, але через невідповідність вимогам чиновники їм відмовили: в учасників аукціону не було копій договорів оренди техніки, технічних паспортів і навіть дозволу на захоронення відходів.
Згідно з договором, укладеним у травні, ФОП зобов’язався ліквідувати сміттєзвалища до 30 червня 20223 року. Вартість його послуг мала становити 375 тисяч 998 гривень.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/a15d25e1/598822_8d953ff4d73e366360be38b611f9587ca7cee0eb7e4da890df0360b647f2d7b91698675270.jpg)
Планувалося зібрати, вивезти й утилізувати 700 кубічних метрів сміття з житлових масивів Бурщицький, 17-й квартал, Гвардійський, ПівнГЗК та Даманський, Веселі Терни.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/a15d25e1/598823_8d953ff4d73e366360be38b611f9587c840f109c4f3002a892af564fb01400991698675349.jpg)
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/a15d25e1/598824_8d953ff4d73e366360be38b611f9587c840f109c4f3002a892af564fb01400991698675349.jpg)
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/a15d25e1/598825_8d953ff4d73e366360be38b611f9587cf3c5fb89bb3b57a6448b7cd783ec28a31698675452.jpg)
В Інгулецькому районі Кривого Рогу договір на ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ виконавчий комітет уклав безпосередньо з підрядником, без торгів і конкуренції. У вересні виконавчий комітет районної у місті ради виклав тендер на суму 40 тисяч 2 гривні. Але самого договору з ТОВ «САПСАН-КР» чиновники не опублікували на сайті держзакупівель Prozorro, тому де саме на території району ліквідують сміттєзвалище — невідомо.
2 жовтня цього року виконавчий комітет Металургійного району виклав звіт про прибирання стихійних сміттєзвалищ на території району. Договір уклали безпосередньо з підрядником, без торгів і конкуренції. Вартість його послуг становить 49 тисяч 680 гривень.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/a15d25e1/598826_8d953ff4d73e366360be38b611f9587c154f82d8877cddd4cfa72c94eaeeccfb1698675968.jpg)
Зазначимо, що в місті офіційно працюють два полігони для сміття — у Саксаганському та Центрально-Міському районах. Їхня площа за даними 2021 року становила 23,8 та 7,5 гектарів. Станом на сьогодні ці полігони вважаються дійсними, тому більшість побутових і навіть відходів руйнувань потрапляють саме на міські полігони.
За даними аналітичної платформи YouControl товариство з обмеженою відповідальністю «Екоспецтранс» працює 18 років, нинішній керівник — Леонід Ліщук. Воно користується двома земельними ділянками, має у власності 58 одиниць автотранспорту.
Журналісти «Першого Криворізького» дізналися за допомогою YouControl, що загальна сума договорів підприємства «Екоспецтранс» у 2023 році сягнула 16 мільйонів 949 тисяч 858 гривень.
Тож відповідно до укладеного з виконавчим комітетом Металургійного району договору «Екоспецтранс» зобов’язався прибрати 90 кубічних метрів сміття.
![](https://img.1kr.ua/news_files/news/13792798/a15d25e1/598827_8d953ff4d73e366360be38b611f9587cbc20cc4a912ae2543ed39ea7926d170d1698676080.jpg)
Журналісти редакції «Першого Криворізького» також промоніторили подібні закупівлі в Дніпропетровській області. Схожі тендери, але на значно більші суми опублікували управління майном колишнього смт Таромське Дніпровської міської ради та комунальне підприємство «Міська інфраструктура» Дніпровської міської ради.