Мобілізація депутатів та розмінування полів російськими полоненими: дайджест російської брехні за тиждень

Мобілізація депутатів та розмінування полів російськими полоненими: дайджест російської брехні за тиждень

Фото: Перший Криворізький

Кожного тижня російська пропаганда придумує нові фейки, таким чином намагається задурити голову власним громадянам. Але головна мета російської пропаганди — провокувати та дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію в Україні.

У Центрі протидії дезінформації розвінчують кожен з російських фейків.

Редакція "Першого Криворізького" зібрала для своїх читачів найцікавіші, за нашою думкою, російські вигадки, які протягом минулого тижня розповсюджували у медіапросторі.

Так протягом минулого тижня російські ЗМІ та Телеграм-канали розповсюджували наступні фейки:

Фейк 1: українські військові відправляють російських полонених підривати собою заміновані поля
Ворожі ресурси поширюють відео, на якому нібито українські військові відправляють російських полонених підривати собою заміновані поля.

Проаналізувавши відео, Центр дезінформації повідомляє, що воно містить такі дезінформаційні ознаки: невідома місцевість, відсутність облич, навмисне приховування кадрів стрільби. Також на відео у начебто військових чорне взуття – у ЗСУ на забезпеченні взуття іншого кольору. Крім того, на ногах «військових» помітно зелену стрічку, тоді як українські військові стрічки на ноги не наносять.

Всі ці ознаки вказують на те, що це черговий фейк роспропаганди, щоб демонізувати ЗСУ та звинуватити українських військових у недотриманні Женевської конвенції.

Фейк 2: ЗСУ готують провокації на кордоні з РФ у Сумській та Чернігівській областях
Ворожі ресурси поширюють відео, на якому нібито український чиновник із Сумської області втік до РФ та розповідає про те, що ЗСУ готують провокації на кордоні з РФ у Сумській та Чернігівській областях.

За словами так званого чиновника, «київський режим почав екстрено евакуйовувати людей з прикордонних територій, щоб звільнити полосу шириною у п'ять кілометрів, а потім завезти туди техніку для подальших провокацій».

Насправді у цих регіонах примусової евакуації немає. Натомість ще з липня 2023 року створені можливості для добровільного відселення жителів прикордонних населених пунктів через постійні обстріли з боку РФ. Більшість з тих, хто виїхав – мешканці 5-кілометрової прикордонної зони.

Фейк 3: українські військові обстріляли житловий район на Херсонщині
Російські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито ЗСУ за допомогою західного озброєння обстріляли житловий район Сокіл у тимчасово окупованій Новій Каховці на Херсонщині.

Насправді, за словами керівниці пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталії Гуменюк, на житловий район у Новій Каховці впала російська авіабомба. Російські терористи скинули її з Су-34.

Також, за словами мера міста Володимира Коваленка, місцеві жителі бачили літак, який скинув бомбу. Внаслідок російського теракту є жертви серед мирного населення.

Фейк 4: українські екологи запропонували ховати загиблих воїнів у спеціальних біорозкладних мішках
Ворожі телеграм-канали поширюють фейковий сюжет від імені телеканалу «1+1» про те, що українські екологи запропонували ховати загиблих воїнів у спеціальних біорозкладних мішках. За сюжетом, такий крок допоможе зробити ґрунт родючішим.

Також сюжет супроводжується маніпулятивним дописом: «За це стояв Майдан».

Насправді український телеканал не випускав такого сюжету, а українські екологи жодних подібних ініціатив не пропонували. Окрім цього, у сюжеті присутні граматичні помилки, притаманні російській лексиці.

Фейк 5: командувачі української армії хочуть мобілізувати депутатів та розпустити Верховну Раду
У TikTok масово поширюють відео, у яких нібито Валерій Залужний, Олександр Сирський, Сергій Шаптала, Дмитро Марченко та інші командувачі української армії створили петицію щодо розпуску Верховної Ради України та подальшої мобілізації депутатів.

Також у цих відео фігурує й очільник Миколаївської ОВА – Віталій Кім. Автори відео просять перейти за посиланням і підписати цю петицію.

Насправді ніякої петиції не існує. А так звані посилання, за якими глядачів закликають перейти, ведуть на різні TG-канали та сторонні сайти. Подібні відео з клікбейтними заголовками створюються з метою підняття охоплень тих чи інших ресурсів та залучення нових користувачів.

Подібні інформаційні викиди створені з метою провокацій та дискредитації України. Дотримуйтесь інформаційної гігієни й довіряйте лише джерелам верифікованої інформації.

Редактор: Тетяна Корник

Посилання скопійовано в буфер обміну