Через відмову зробити щеплення проти COVID-19 криворіжця відсторонили від роботи: що каже суд

Через відмову зробити щеплення проти COVID-19 криворіжця відсторонили від роботи: що каже суд

Фото: Перший Криворізький (ілюстрація)

У травні 2023 року Довгинцівський суд Кривого Рогу виніс рішення щодо скасування наказу про відсторонення працівника «Укрзалізниці» від його роботи та відшкодування йому заробітної плати за час вимушеного простою. Ситуація виникла через відмову чоловіка зробити щеплення від COVID-19.

Про це йдеться у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Чоловік звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства «Українська залізниця», в особі Структурного підрозділу «Криворізька дистанція колії» регіональної філії «Придніпровська залізниця».

В ньому він просив скасувати наказ про відсторонення від роботи, відновити йому доступ до роботи та стягнути з відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 13 грудня 2021 року до дня ухвалення рішення.

Позивач в залізничній компанії працює монтером колії 4 розряду.

13 грудня 2021 року його ознайомили з наказом про відсторонення від роботи через відсутність щеплення від респіраторної хвороби COVID-19.

Роботодавець здійснив відсторонення працівника на виконання Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2000 року, наказу Міністерства охорони здоров’я «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» від 4 жовтня 2021 року та Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236.

З оспорюваним наказом чоловік був не згодний, оскільки при його винесенні роботодавець не врахував факт добровільності вакцинації від COVID-19 та не мав права застосовувати будь-які заходи впливу до працівника, якщо останній не бажає її проходити.

Виконуючи умови зазначеної постанови КМУ, відповідач порушив його право на працю, передбачене статтею 43 Конституції України, оскільки відсторонення від роботи можливе лише з підстав, визначених статтею 46 Кодексу Законів про працю України, а саме:

  • появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння;
  • відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
  • в інших випадках, передбачених законодавством.

Обмеження прав громадян на працю можливе лише в умовах військового чи надзвичайного стану, який в Україні на той момент не був не запроваджений.

Суд вивчив матеріали справи та всі нормативно-правові документи щодо питання, порушеного у позові.

Позов задовольнив частково. Постановив:

  • скасувати наказ про відсторонення криворіжця від роботи без збереження заробітної плати з 13 грудня 2021 року;
  • стягнути з Акціонерного товариства «Українська залізниця» середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 13 грудня 2021 по 28 лютого 2022 року включно у сумі 32 619,91 гривень з утриманням із цієї суми установлених законодавством України податків та зборів;
  • стягнути з «Укрзалізниці» на користь держави судовий збір в сумі 992,40 гривень.

Читайте також: У Кривому Розі чоловіка засудили за демонстрацію забороненої комуністичної символіки


Посилання скопійовано в буфер обміну