Амброзії буде більше — чому й тут винна РФ

Амброзії буде більше — чому й тут винна РФ

Фото: Перший Криворізький

Прохід важкої техніки, будування бліндажів, окопів та вибухи снарядів — це не лише забруднення, а й пошкодження ґрунту та родючого шару землі. А це означає що територій, де може “оселитися” амброзія та інші алергенні рослини буде більше, говорить криворізький біолог Едуард Євтушенко.

«Під час бойових дій першим руйнується природний шар ґрунту і знищуються рослини, які потім будуть відновлюватися впродовж 30-40 років. А вже цього літа ми будемо спостерігати поширення інвазійних рослин, тієї самої амброзії, оскільки вони оселяються на пошкоджених ґрунтах», — говорить виконуючий обов’язки завідувача кафедри ботаніки та екології Криворізького державного педагогічного університету Едуард Євтушенко.


За статистикою Міністерства охорони здоров'я кожен п'ятий українець має специфічну реакцію на пилок амброзії. Оскільки через війну в Україні є ризик збільшення кількості рослин на пошкоджених ґрунтах, це може призвести й до збільшення кількості людей з алергією

Станом на травень 2023 року всього потенційно небезпечних територій залишається 174 тисяч квадратних кілометрів. Це 30% від загальної площі України. Міста та села цієї частини країни заміновані або знаходяться біля фронту та під окупацією. Таку статистику наводить Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.


Ступінь пошкодження землі в громадах пілотного аналізу. Джерело: «Екодія»

Тоді як площа забруднених ґрунтів в Україні обчислюється мільйонами гектарів. А ґрунтів зі зруйнованою екосистемою нині ще більше. Чому так?

Уявімо звичайний танк: його вага може сягати 50 тонн. Під тиском такої ваги втрачаються нормальні зв’язки між частинками ґрунту, руйнується повністю структура. Ущільнення ґрунту не дає рослинам адаптуватися до зміни клімату, посушливих умов і недостатнього зволоження. Тому можна казати, що проблема є особливо гострою за умов підвищеної вологості, через велику кількість дощів цієї весни.
Що таке амброзія та як з нею борються у Кривому Розі


Протягом року люди дихають десятками видів пилку, але алергію викликають приблизно 20 з них. Серед найбільш небезпечних — амброзія. У Кривому Розі з нею борються кількома методами, але щодо їх ефективності ще до війни велися дискусії.

Є три способи боротьби із карантинною рослиною, які використовують у Кривому Розі щороку:

  • біологічна боротьба — травозаміщення;
  • механічна — покіс;
  • хімічний спосіб — обприскування гербіцидами.

На 2023 рік у міському фонді охорони навколишнього природного середовища передбачені кошти на боротьбу із амброзією «механічними та інноваційними методами». Так пишуть чиновники міськвиконкому у відповідь на інформаційний запит журналістки 1kr.ua сайту. Але про які саме інновації йдеться — невідомо. «На амброзію» чиновники виділили 10 мільйонів 947 тисяч гривень. А ще у Кривому Розі вже традиційно з'явиться соціальна реклама екологічного спрямування на білбордах: «Стоп амброзія! Вирви алерген з корінням!», «Стоп амброзія! Допоможи знищити небезпечний алерген!». Зазвичай за таку рекламу чиновники платять з коштів платників податків кілька тисяч гривень.Раніше редакція «Першого Криворізького» опублікувала результати досліджень науковців Вінницького медичного університету щодо якості повітря під час цвітіння амброзії у 2018 році. Тоді науковці дійшли такого висновку: «Якщо порівнювати із Києвом, Вінницею, Харковом, іншими містами, де тривав збір зразків, то Кривий Ріг показав найгірший результат: найбільше пилку, доволі брудні зразки повітря».

Про лікування алергії та її профілактику


«Нежить, кашель, чхання, почервоніння, свербіння та набряк. І всі ці симптоми виникають в кінці літа: липень, серпень, вересень, жовтень. Якщо восени тепла погода, то навіть у листопаді.

Щороку все більше і більше пацієнтів звертаються з симптомами полінозу, тобто алергії на пилок рослин. Доволі часто спостерігається прояв симптомів у маленьких дітей», — говорить алергологиня Майя Руселевич.


Алергія може не бути вродженою, а набутою, тобто проявитись несподівано. В таких випадках варто не займатись самолікуванням, а одразу звертатись до сімейних лікарів та алергологів.

А лікувати прояви алергії треба не тоді, коли вона вже починає рости, а набагато раніше, найкраще взимку, коли нема пилку.

«Алергію можна вилікувати завдяки алергено-специфічній імунотерапії, алерговакцинації. Ми в організм вводимо мінімальну дозу алергену й організм виробляє антитіла. Вони блокують імуноглобуліни, а потім зникають симптоми алергії. Але терапія триває з 3-5 років, тому я не можу назвати це швидким процесом, але він ефективний», — розповідає алергологиня.
Для зменшення симптомів алергії також можна:

  • елімінаційний режим, тобто зменшити потрапляння алергенів на слизову та шкіру;
  • переїзд в інші регіони, де менше алергену;
  • використання алергопрогнозів, які можна знайти на ресурсах або завантажити мобільний застосунок, який буде повідомляти про концентрацію пилку в повітрі.

«Коли людина виходить на вулицю влітку, варто одягти окуляри та головний убір, зібрати довге волосся. А вдома треба закривати вікна та вмикати кондиціонер, частіше робити вологе прибирання. Також раджу частіше промивати слизові носа та очей, за допомогою штучної сльози або назального душу», — радить Майя Руселевич.
Пилок амброзії може зустрічатися на понад 3 кілометровій висоті в атмосферному повітрі й також його зустрічали за 600 кілометрів від берега в акваторії, тому навіть якщо окуповані та прифронтові міста та села далеко від вашого міста, то це не факт, що від нього можна «врятуватися». Тому радимо не чекати, що кількість алергену зменшиться внаслідок міських програм боротьбі з карантинними рослинами, а вилікувати алергію або контролювати її прояв. Редакція «Першого Криворізького» бажає читачам та читачкам здоров'я!Фото: Даніїл Токмаков

Відео: Даніїл Токмаков

Редактор: Софія Скиба

Посилання скопійовано в буфер обміну